Jedynie prawda jest ciekawa


„Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

20.10.2016

„My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn. Henryk Sienkiewicz jest ojcem polskiej niepodległości zarówno w kontekście listopadowej rocznicy jej odzyskania, jak i w kontekście szerszym i głębszym, zrozumiałym jedynie dzięki prawdzie zawartej w tych pięknych słowach: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…” – pisze redaktor naczelny miesięcznika.

Jedni uważają, że pisarz, opierając się na wielu źródłach, dość wiernie trzyma się faktów. Inni wprost przeciwnie, zarzucają mu wybiórcze traktowanie materiału źródłowego i kreację własnej rzeczywistości na pograniczu mitu i konfabulacji – Karol Mazur wspomina o kontrowersjach związanych z funkcjonowaniem historii w  utworach autora „Trylogii”. Mazur podejmuje temat stosunku Sienkiewicza do historii i sposobu, w jaki się nią posługiwał w swoich utworach. Zwraca uwagę, że pisarz nie był historykiem, a zainteresowanie historią było spełnieniem jego pasji. Natomiast wpływ lektury dzieł Aleksandra Dumasa, Waltera Scotta czy Józefa Kraszewskiego pchnęły go do własnych prób literackich.

Karol Mazur zauważa: - Dydaktyczno-wychowawczy aspekt dzieła Sienkiewicza nie oznacza jednak, że autor potraktował historię jedynie jako tło fabuły. Wprost przeciwnie! Trudno znaleźć powieść historyczną, która byłaby oparta na źródłach tak mocno jak Sienkiewiczowska Trylogia.

W nowym „wSieci Historii” czytamy także o tym, że komunistyczne elity wolały obchodzić kolejne rocznice „wielkiej ” rewolucji październikowej. Święto odzyskania przez Polskę niepodległości było w PRL zakazane – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci Historii” historyk IPN Grzegorz Majchrzak. Chociaż w narodzie wciąż tkwiła pamięć o przywróconej w 1918 roku niepodległości, władze od samego początku robiły wszystko by tą pamięć zatrzeć. Tę sytuację zmieniło – niestety na krótko – powstanie „Solidarności”. Co nie znaczy, że ówczesne obchody rocznicy 11 listopada 1918 r. były w pełni wolne i nieskrępowane. W 1980 r. co prawda ich uczestników nikt już nie rozganiał siłą, ale pojedyncze osoby represjonowano za „niewłaściwe” – w ocenie komunistów – świętowanie – zauważa Majchrzak.

Mateusz Kosiński przybliża czytelnikom „wSieci Historii” postać Leopolda Lisa-Kuli. Dowiadujemy się, że chęć walki o wolną Polskę dała o sobie znać jeszcze kiedy Kula uczył się w gimnazjum.  „Po szkole uczęszczał na zajęcia zyskującego na popularności skautingu, gdzie szczególnie cenił sobie pracę z mapą i orientację w terenie. Z czasem odkrył, że harcerstwo to za mało, by przysłużyć się sprawie niepodległości. Wiosną 1912 r. założył wśród szkolnych kolegów tajną organizację wojskową, która była pierwszym poważniejszym zetknięciem zaledwie 16-letniego wtedy Leosia z pracą spiskowca” – pisze autor.

W najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” dr hab. Przemysław Waingertner rozprawia się z czterema głównymi argumentami, podnoszonymi zazwyczaj przez tych, którzy zakłamują historię. Zwolennicy zastępowania narodowej identyfikacji zbrodniarzy wojennych pojęciem nawiązującym do ich ideologicznych postaw wskazują cztery argumenty na rzecz prawidłowości takiego zabiegu. Po pierwsze, Hitlera wybrała mniejszość niemieckiego narodu. Po drugie, została oszukana, ponieważ nie mogła zweryfikować wyboru, gdyż naziści znieśli demokrację. Po trzecie, nie każdy Niemiec był nazistą. Po czwarte, nie wszyscy naziści byli Niemcami. Przeanalizujmy kolejno te argumenty – pisze dr hab. Waingertner.

Marian P. Romaniuk opisuje decyzję o aresztowaniu Prymasa Polski, która zapadła jeszcze w 1950 roku, podczas posiedzenia Biura Politycznego KC PZPR, którego stanowisko zaaprobował Stalin.  Autor opisuje kulisy decyzji o aresztowaniu ks. abp. Stefana Wyszyńskiego podjętej przez komunistyczne władze z Bolesławem Bierutem na czele. Czytamy o serii wydarzeń, które przesądziły o internowaniu Prymasa oraz o propozycjach komunistów, na które nie przystał pomimo możliwości uniknięcia represji.

Miesięcznik „wSieci Historii” to najchętniej kupowany magazyn historyczny w Polsce, kolportowany jest w kioskach w całym kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook