Jedynie prawda jest ciekawa


„Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

20.10.2016

„My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn. Henryk Sienkiewicz jest ojcem polskiej niepodległości zarówno w kontekście listopadowej rocznicy jej odzyskania, jak i w kontekście szerszym i głębszym, zrozumiałym jedynie dzięki prawdzie zawartej w tych pięknych słowach: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…” – pisze redaktor naczelny miesięcznika.

Jedni uważają, że pisarz, opierając się na wielu źródłach, dość wiernie trzyma się faktów. Inni wprost przeciwnie, zarzucają mu wybiórcze traktowanie materiału źródłowego i kreację własnej rzeczywistości na pograniczu mitu i konfabulacji – Karol Mazur wspomina o kontrowersjach związanych z funkcjonowaniem historii w  utworach autora „Trylogii”. Mazur podejmuje temat stosunku Sienkiewicza do historii i sposobu, w jaki się nią posługiwał w swoich utworach. Zwraca uwagę, że pisarz nie był historykiem, a zainteresowanie historią było spełnieniem jego pasji. Natomiast wpływ lektury dzieł Aleksandra Dumasa, Waltera Scotta czy Józefa Kraszewskiego pchnęły go do własnych prób literackich.

Karol Mazur zauważa: - Dydaktyczno-wychowawczy aspekt dzieła Sienkiewicza nie oznacza jednak, że autor potraktował historię jedynie jako tło fabuły. Wprost przeciwnie! Trudno znaleźć powieść historyczną, która byłaby oparta na źródłach tak mocno jak Sienkiewiczowska Trylogia.

W nowym „wSieci Historii” czytamy także o tym, że komunistyczne elity wolały obchodzić kolejne rocznice „wielkiej ” rewolucji październikowej. Święto odzyskania przez Polskę niepodległości było w PRL zakazane – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci Historii” historyk IPN Grzegorz Majchrzak. Chociaż w narodzie wciąż tkwiła pamięć o przywróconej w 1918 roku niepodległości, władze od samego początku robiły wszystko by tą pamięć zatrzeć. Tę sytuację zmieniło – niestety na krótko – powstanie „Solidarności”. Co nie znaczy, że ówczesne obchody rocznicy 11 listopada 1918 r. były w pełni wolne i nieskrępowane. W 1980 r. co prawda ich uczestników nikt już nie rozganiał siłą, ale pojedyncze osoby represjonowano za „niewłaściwe” – w ocenie komunistów – świętowanie – zauważa Majchrzak.

Mateusz Kosiński przybliża czytelnikom „wSieci Historii” postać Leopolda Lisa-Kuli. Dowiadujemy się, że chęć walki o wolną Polskę dała o sobie znać jeszcze kiedy Kula uczył się w gimnazjum.  „Po szkole uczęszczał na zajęcia zyskującego na popularności skautingu, gdzie szczególnie cenił sobie pracę z mapą i orientację w terenie. Z czasem odkrył, że harcerstwo to za mało, by przysłużyć się sprawie niepodległości. Wiosną 1912 r. założył wśród szkolnych kolegów tajną organizację wojskową, która była pierwszym poważniejszym zetknięciem zaledwie 16-letniego wtedy Leosia z pracą spiskowca” – pisze autor.

W najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” dr hab. Przemysław Waingertner rozprawia się z czterema głównymi argumentami, podnoszonymi zazwyczaj przez tych, którzy zakłamują historię. Zwolennicy zastępowania narodowej identyfikacji zbrodniarzy wojennych pojęciem nawiązującym do ich ideologicznych postaw wskazują cztery argumenty na rzecz prawidłowości takiego zabiegu. Po pierwsze, Hitlera wybrała mniejszość niemieckiego narodu. Po drugie, została oszukana, ponieważ nie mogła zweryfikować wyboru, gdyż naziści znieśli demokrację. Po trzecie, nie każdy Niemiec był nazistą. Po czwarte, nie wszyscy naziści byli Niemcami. Przeanalizujmy kolejno te argumenty – pisze dr hab. Waingertner.

Marian P. Romaniuk opisuje decyzję o aresztowaniu Prymasa Polski, która zapadła jeszcze w 1950 roku, podczas posiedzenia Biura Politycznego KC PZPR, którego stanowisko zaaprobował Stalin.  Autor opisuje kulisy decyzji o aresztowaniu ks. abp. Stefana Wyszyńskiego podjętej przez komunistyczne władze z Bolesławem Bierutem na czele. Czytamy o serii wydarzeń, które przesądziły o internowaniu Prymasa oraz o propozycjach komunistów, na które nie przystał pomimo możliwości uniknięcia represji.

Miesięcznik „wSieci Historii” to najchętniej kupowany magazyn historyczny w Polsce, kolportowany jest w kioskach w całym kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook