Jedynie prawda jest ciekawa


"Sieci": Polacy mówią: "Tusku, zejdź"

02.06.2013

Przełomowy sondaż TNS Polska na zlecenie tygodnika "Sieci". W opinii 54 proc. badanych, Donald Tusk powinien ustąpić ze stanowiska. 23 proc. twierdzi, że nadal powinien pełnić funkcję szefa rządu. Zdania w tej sprawie nie ma również 23 proc. badanych.

"To znak przełomu w nastrojach obywateli" - czytamy w artykule Piotra Skwiecińskiego pt. "Po prostu: odejdź":

"Gdy poznałem rezultaty tego sondażu, mi – historykowi – przypomniał się epizod z… wojennej historii Wielkiej Brytanii. W maju 1940 r. temu państwu zajrzał w oczy upadek. Rząd Chamberlaina najpierw dopuścił do wzmocnienia się Hitlera, następnie biernie przypatrywał się podbojowi Polski, wreszcie przez nieudolność doprowadził do klęski aliantów w Norwegii. W kraju narastało przekonanie, że choć Chamberlain jest oczywiście demokratycznie wybranym premierem, to zarazem stał się zagrożeniem dla Anglii. On jednak nadal chciał trwać przy władzy. Wtedy w Izbie Gmin konserwatywny polityk Leo Amery wykrzyczał do również konserwatywnego (i demokratycznie przecież wybranego…) premiera: „In the name of God, go! („W imię Boga, odejdź!”). Wyraził w ten sposób nie tylko emocje społeczeństwa. Ustami Amery‘ego przemówił instynkt samozachowawczy Anglików, którzy poczuli, że Chamberlain równa się upadkowi kraju. Ten okrzyk stał się legendą brytyjskiego parlamentaryzmu. Polska 2013 nie jest Wielką Brytanią 1940, a jednak wydaje się, że dziś Polakom, tak jak wtedy Anglikom, włącza się instynkt samozachowawczy".

Sondaż telefoniczny TNS Polska dla „Sieci”, przeprowadzony został w dniach 25–27 maja 2013 r. na reprezentatywnej 1000-osobowej grupie dorosłych Polaków.

W numerze także Piotr Zaremba ocenia szanse premiera na objęcie stanowiska szefa Komisji Europejskiej.

Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z aktorem Jerzym Zelnikiem o jego poglądach, rodzinie i wspomnieniach z lat młodości.

Jak co tydzień, na czytelników „Sieci” czeka też rubryka Igora Zalewskiego i Roberta Mazurka „Z życia koalicji, z życia opozycji”, a Dorota Łosiewicz prezentuje autorski „Miszmasz”.

Ponadto w najnowszym numerze „Sieci” Krzysztof Feusette pisze o atmosferze panującej w TVP i zwolnieniu 500 pracowników. Natomiast Milena Kindziuk rozmawia z siostrą Angelą Musolesi, współpracującą z egzorcystą Watykanu, która mówi o istnieniu Szatana: „Ludzie zaprzeczają działaniu diabła, aby móc wieść spokojne życie w oderwaniu od wiary i zasad moralnych. Tymczasem negowanie zła nie oznacza, że ono po prostu zniknie”.

Marcin Wikło przedstawia najnowszy projekt Darka Malejonka, zatytułowany „Panny Wyklęte”.

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook