Jedynie prawda jest ciekawa


"Sieci": Polacy mówią: "Tusku, zejdź"

02.06.2013

Przełomowy sondaż TNS Polska na zlecenie tygodnika "Sieci". W opinii 54 proc. badanych, Donald Tusk powinien ustąpić ze stanowiska. 23 proc. twierdzi, że nadal powinien pełnić funkcję szefa rządu. Zdania w tej sprawie nie ma również 23 proc. badanych.

"To znak przełomu w nastrojach obywateli" - czytamy w artykule Piotra Skwiecińskiego pt. "Po prostu: odejdź":

"Gdy poznałem rezultaty tego sondażu, mi – historykowi – przypomniał się epizod z… wojennej historii Wielkiej Brytanii. W maju 1940 r. temu państwu zajrzał w oczy upadek. Rząd Chamberlaina najpierw dopuścił do wzmocnienia się Hitlera, następnie biernie przypatrywał się podbojowi Polski, wreszcie przez nieudolność doprowadził do klęski aliantów w Norwegii. W kraju narastało przekonanie, że choć Chamberlain jest oczywiście demokratycznie wybranym premierem, to zarazem stał się zagrożeniem dla Anglii. On jednak nadal chciał trwać przy władzy. Wtedy w Izbie Gmin konserwatywny polityk Leo Amery wykrzyczał do również konserwatywnego (i demokratycznie przecież wybranego…) premiera: „In the name of God, go! („W imię Boga, odejdź!”). Wyraził w ten sposób nie tylko emocje społeczeństwa. Ustami Amery‘ego przemówił instynkt samozachowawczy Anglików, którzy poczuli, że Chamberlain równa się upadkowi kraju. Ten okrzyk stał się legendą brytyjskiego parlamentaryzmu. Polska 2013 nie jest Wielką Brytanią 1940, a jednak wydaje się, że dziś Polakom, tak jak wtedy Anglikom, włącza się instynkt samozachowawczy".

Sondaż telefoniczny TNS Polska dla „Sieci”, przeprowadzony został w dniach 25–27 maja 2013 r. na reprezentatywnej 1000-osobowej grupie dorosłych Polaków.

W numerze także Piotr Zaremba ocenia szanse premiera na objęcie stanowiska szefa Komisji Europejskiej.

Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z aktorem Jerzym Zelnikiem o jego poglądach, rodzinie i wspomnieniach z lat młodości.

Jak co tydzień, na czytelników „Sieci” czeka też rubryka Igora Zalewskiego i Roberta Mazurka „Z życia koalicji, z życia opozycji”, a Dorota Łosiewicz prezentuje autorski „Miszmasz”.

Ponadto w najnowszym numerze „Sieci” Krzysztof Feusette pisze o atmosferze panującej w TVP i zwolnieniu 500 pracowników. Natomiast Milena Kindziuk rozmawia z siostrą Angelą Musolesi, współpracującą z egzorcystą Watykanu, która mówi o istnieniu Szatana: „Ludzie zaprzeczają działaniu diabła, aby móc wieść spokojne życie w oderwaniu od wiary i zasad moralnych. Tymczasem negowanie zła nie oznacza, że ono po prostu zniknie”.

Marcin Wikło przedstawia najnowszy projekt Darka Malejonka, zatytułowany „Panny Wyklęte”.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook