Jedynie prawda jest ciekawa

"Sieci": Polacy mówią: "Tusku, zejdź"

02.06.2013

Przełomowy sondaż TNS Polska na zlecenie tygodnika "Sieci". W opinii 54 proc. badanych, Donald Tusk powinien ustąpić ze stanowiska. 23 proc. twierdzi, że nadal powinien pełnić funkcję szefa rządu. Zdania w tej sprawie nie ma również 23 proc. badanych.

"To znak przełomu w nastrojach obywateli" - czytamy w artykule Piotra Skwiecińskiego pt. "Po prostu: odejdź":

"Gdy poznałem rezultaty tego sondażu, mi – historykowi – przypomniał się epizod z… wojennej historii Wielkiej Brytanii. W maju 1940 r. temu państwu zajrzał w oczy upadek. Rząd Chamberlaina najpierw dopuścił do wzmocnienia się Hitlera, następnie biernie przypatrywał się podbojowi Polski, wreszcie przez nieudolność doprowadził do klęski aliantów w Norwegii. W kraju narastało przekonanie, że choć Chamberlain jest oczywiście demokratycznie wybranym premierem, to zarazem stał się zagrożeniem dla Anglii. On jednak nadal chciał trwać przy władzy. Wtedy w Izbie Gmin konserwatywny polityk Leo Amery wykrzyczał do również konserwatywnego (i demokratycznie przecież wybranego…) premiera: „In the name of God, go! („W imię Boga, odejdź!”). Wyraził w ten sposób nie tylko emocje społeczeństwa. Ustami Amery‘ego przemówił instynkt samozachowawczy Anglików, którzy poczuli, że Chamberlain równa się upadkowi kraju. Ten okrzyk stał się legendą brytyjskiego parlamentaryzmu. Polska 2013 nie jest Wielką Brytanią 1940, a jednak wydaje się, że dziś Polakom, tak jak wtedy Anglikom, włącza się instynkt samozachowawczy".

Sondaż telefoniczny TNS Polska dla „Sieci”, przeprowadzony został w dniach 25–27 maja 2013 r. na reprezentatywnej 1000-osobowej grupie dorosłych Polaków.

W numerze także Piotr Zaremba ocenia szanse premiera na objęcie stanowiska szefa Komisji Europejskiej.

Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z aktorem Jerzym Zelnikiem o jego poglądach, rodzinie i wspomnieniach z lat młodości.

Jak co tydzień, na czytelników „Sieci” czeka też rubryka Igora Zalewskiego i Roberta Mazurka „Z życia koalicji, z życia opozycji”, a Dorota Łosiewicz prezentuje autorski „Miszmasz”.

Ponadto w najnowszym numerze „Sieci” Krzysztof Feusette pisze o atmosferze panującej w TVP i zwolnieniu 500 pracowników. Natomiast Milena Kindziuk rozmawia z siostrą Angelą Musolesi, współpracującą z egzorcystą Watykanu, która mówi o istnieniu Szatana: „Ludzie zaprzeczają działaniu diabła, aby móc wieść spokojne życie w oderwaniu od wiary i zasad moralnych. Tymczasem negowanie zła nie oznacza, że ono po prostu zniknie”.

Marcin Wikło przedstawia najnowszy projekt Darka Malejonka, zatytułowany „Panny Wyklęte”.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook