Jedynie prawda jest ciekawa


„Sieci” - brakująca litera „W” symbolem walki o wolne media

10.03.2013

Już w najbliższy poniedziałek, 11 marca ukaże się tygodnik „Sieci”. Mimo zmiany w tytule, niezmienne pozostaje grono autorów, założenia programowe tygodnika i zakres poruszanych w nim tematów.

W miniony poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie, bez prawomocnego wyroku i wysłuchania argumentów pozwanych, zdecydował, że wydawany przez spółkę Fratria tygodnik pod nazwą.

„W Sieci” może naruszać interesy wydawnictwa Presspublica (obecnie Gremi Media), należącego do Grzegorza Hajdarowicza i będącego wydawcą m.in. „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze”. W opinii sądu tygodnik „W Sieci” ma stanowić konkurencję dla „W sieci opinii” - części serwisu internetowego „Rzeczpospolitej” (rp.pl). Konsekwencją wspomnianej decyzji jest zakaz wydawania tygodnika „W Sieci” pod dotychczasową nazwą do czasu zakończenia procesu.

Temat tygodnia, jak nietrudno zgadnąć, poświęcony jest sytuacji związanej z postanowieniem sądu. W materiale „Kto, jak i dlaczego próbował nas zamknąć” Michał Karnowski pisze: „Warto podkreślić, że nie odbyła się żadna rozprawa, w żadnym momencie nie pozwolono nam przedstawić naszych racji, choćby pisemnie. (…) Warto zwrócić uwagę, że decyzja sądu podjęta została błyskawicznie, w możliwie najkrótszych terminach, dostarczono nam ją za pośrednictwem specjalnego kuriera. Jak na zatłoczony sąd warszawski, gdzie wszystko trwa wiele miesięcy, naprawdę zaskakująca sytuacja”. Temat kontynuuje Andrzej Rafał Potocki, opisując „jak Skarb Państwa wyprzedawał majątek Grzegorzowi Hajdarowiczowi”.
 
Jednak „Sieci” to przede wszystkim interesująca publicystyka, tematy kulturalne, historyczne, społeczne i sportowe. W numerze między innymi rozmowa braci Karnowskich z dziennikarzem i publicystą Wojciechem Reszczyńskim, który mówi: „Oddaję mojego Wiktora na licytację. To gest sprzeciwu wobec tego, co dzieje się w telewizji, prasie i radiu”. Do tematu nawiązuje Krzysztof Feusette w materiale „Kiedy gala staje się kabaretem. Z dziejów medialnych nagród”. Ten sam autor pisze również o konieczności reanimacji służy zdrowia w kontekście śmierci małej Dominiki ze Skierniewic. Temat podejmuje także Dorota Łosiewicz, która stwierdza, że „stworzono system opieki medycznej, w którym nie opłaca się leczyć”.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook