Jedynie prawda jest ciekawa


„Sieci” - brakująca litera „W” symbolem walki o wolne media

10.03.2013

Już w najbliższy poniedziałek, 11 marca ukaże się tygodnik „Sieci”. Mimo zmiany w tytule, niezmienne pozostaje grono autorów, założenia programowe tygodnika i zakres poruszanych w nim tematów.

W miniony poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie, bez prawomocnego wyroku i wysłuchania argumentów pozwanych, zdecydował, że wydawany przez spółkę Fratria tygodnik pod nazwą.

„W Sieci” może naruszać interesy wydawnictwa Presspublica (obecnie Gremi Media), należącego do Grzegorza Hajdarowicza i będącego wydawcą m.in. „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze”. W opinii sądu tygodnik „W Sieci” ma stanowić konkurencję dla „W sieci opinii” - części serwisu internetowego „Rzeczpospolitej” (rp.pl). Konsekwencją wspomnianej decyzji jest zakaz wydawania tygodnika „W Sieci” pod dotychczasową nazwą do czasu zakończenia procesu.

Temat tygodnia, jak nietrudno zgadnąć, poświęcony jest sytuacji związanej z postanowieniem sądu. W materiale „Kto, jak i dlaczego próbował nas zamknąć” Michał Karnowski pisze: „Warto podkreślić, że nie odbyła się żadna rozprawa, w żadnym momencie nie pozwolono nam przedstawić naszych racji, choćby pisemnie. (…) Warto zwrócić uwagę, że decyzja sądu podjęta została błyskawicznie, w możliwie najkrótszych terminach, dostarczono nam ją za pośrednictwem specjalnego kuriera. Jak na zatłoczony sąd warszawski, gdzie wszystko trwa wiele miesięcy, naprawdę zaskakująca sytuacja”. Temat kontynuuje Andrzej Rafał Potocki, opisując „jak Skarb Państwa wyprzedawał majątek Grzegorzowi Hajdarowiczowi”.
 
Jednak „Sieci” to przede wszystkim interesująca publicystyka, tematy kulturalne, historyczne, społeczne i sportowe. W numerze między innymi rozmowa braci Karnowskich z dziennikarzem i publicystą Wojciechem Reszczyńskim, który mówi: „Oddaję mojego Wiktora na licytację. To gest sprzeciwu wobec tego, co dzieje się w telewizji, prasie i radiu”. Do tematu nawiązuje Krzysztof Feusette w materiale „Kiedy gala staje się kabaretem. Z dziejów medialnych nagród”. Ten sam autor pisze również o konieczności reanimacji służy zdrowia w kontekście śmierci małej Dominiki ze Skierniewic. Temat podejmuje także Dorota Łosiewicz, która stwierdza, że „stworzono system opieki medycznej, w którym nie opłaca się leczyć”.

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook