Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Sidney Polak o Protasiewiczu

05.03.2014

„Popatrz, jak wszystko szybko się zmienia. Coś jest, a później tego nie ma” – otwierał swój przebój „Otwieram wino” Sidney Polak. Czy Jacek Protasiewicz zna tę piosenkę?

W ostatnich dniach nie mogę oprzeć się łączeniu utworu sprzed 10 lat z upadłym politykiem PO.

Był postacią z pierwszego szeregu. Platformerskim bonzem (wyżej już tylko poziom consigliere), który cierpliwie wydreptał to po kolejnych stanowiskach (a jak wskazują najświeższe publikacje, niewykluczone, że i po plecach kolegów). Przez KLD (zakładał struktury we Wrocławiu, by niebawem nimi kierować), UW, po PO – czyli najbardziej zaufaną ścieżką w rządzącej kamaryli. Kilka miesięcy temu został dolnośląskim partyjnym baronem wygryzając śmiertelnego wroga metodami, które niemal zmiotły go z drabinki (słynne biuro pośrednictwa pracy rozdające posady w zamian za poparcie w wewnętrznych wyborach). Wydawało się, że nie przeszkodzi mu już nic.

„Nic nie trwa wiecznie, niebezpiecznie

Jest wierzyć w to, że coś trwa wiecznie”

Nie trwa.

Jedna chwila i słabość, na której został przyłapany. Szast-prast! Wyrywając ostatnie hausty powietrza na konferencji prasowej człowiek znika. Nie będzie kierował kampanią partii w najbliższych wyborach, nie będzie szefem polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej, nie będzie jedynką w na liście (być może w ogóle na niej się nie pojawi), pod znakiem zapytania stoi jego wiceprzewodniczenie Parlamentowi Europejskiemu (ale to już końcówka, więc może się uda dociągnąć).

Wszystko przez – jak tłumaczył – dwie lampki wina. To one miały spowodować, że na frankfurckim lotnisku wyrwał wózek bagażowy innemu podróżnemu, później lżył niemieckiego celnika, by skończyć w kajdankach na komisariacie.

Upadek, który musi uczyć pokory. Protasiewicza nie nauczył. Wystąpił na konferencji opowiadając o tym, jak Niemiec chciał mu zajrzeć w spodnie. Zagrał va banque. I przeszarżował. Zniesmaczony don parę godzin później zapowiedział, że porozmawia z krewkim europosłem, gdy ten „ochłonie”. Sygnał był to czytelny. Protasiewicz do odstrzału.

W czasie gdy internetowe memy szydzące z dolnośląskiego polityka już biły rekordy popularności, dziennikarz „Newsweeka” szykował sylwetkę pana Jacka. Minęło kilka dni, a karierę zaczęły robić cytaty z Protasiewicza, chętnie suflowane przez partyjnych wrogów, których – jak się okazuje – miał niemało.

„Sp…laj z powrotem na salę. Masz siedzieć i klaskać przewodniczącemu jak małpka. Po to was tu ściągnęliśmy, do niczego innego się nie nadajecie” – rzucił ongiś do działacza młodzieżówki, który w trakcie przemówienia Tuska ośmielił się wyjść do toalety. Pech chciał, że natknął się na Protasiewicza.

„Rozumiem, że jesteś tępa i zajmujesz się głównie decydowaniem, czy założyć buty płaskie czy na obcasie, ale dlaczego nie zagłosowałaś tak jak reszta?” – to już do nie byle kogo, bo Elżbiety Łukacijewskiej, europosłanki PO.

Wszyscy już wiedzą, że pan Jacek lubi wypić, lubi bluzgnąć, lubi pogapić się w dekolty koleżanek, lubi potraktować jak szmatę kogoś znajdującego się niżej w gangstersko-partyjno-plemiennej hierarchii.

Jego zdjęcie mogłoby zawisnąć w gablotach platformerskich sekretariatów. Ku przestrodze dla innych.

Wszystko jeszcze było przed nim, a tu dwie lampki, jeden wózek, jeden celnik.

Jakże krucha bywa kariera polityka.

Aż chce się otworzyć wino. Z dziewczyną albo nawet bez. Prawda, Panie J(k)acku?

Marek Pyza

Słowa kluczowe:

wino

,

Niemcy

,

Wrocław

,

Platforma Obywatelska

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook