Jedynie prawda jest ciekawa


Senator Gil: Należy ocenić materiały dot. Wałęsy

20.02.2012

Sprawę przeszłości Lecha Wałęsy trzeba wyjaśnić. Dokumenty z sejmowego sejfu powinny zostać upublicznione, jeśli to możliwe – mówi nam senator Mieczysław Gil.

Stefczyk.info, wPolityce.pl: Tygodnik „Uważam Rze” pisze, że w Sejmie znajdują się materiały z komisji Ciemniewskiego, dotyczące m.in. współpracy Lecha Wałęsy z SB. Czy Pana zdaniem to materiały w jakiś sposób przełomowe?

Mieczysław Gil: Ja widziałem te materiały w 1992 roku. Jeśli dobrze pamiętam, nie ma w nich żadnych przełomowych wiadomości. Jednak trzeba te dokumenty przejrzeć i raz jeszcze ocenić. Należy uruchomić procedurę, która sprawdzi, czy można upublicznić materiały.

W tych aktach mogą być dokumenty do tej pory nieznane?

Nie wiem, co znajduje się w Sejmie. Materiały powinny zostać opublikowane, jeśli pozwala na to prawo. Wątpię jednak, by były one przełomowe. Z tego, co pamiętam, są tam głównie materiały dotyczące sytuacji w stoczni. Nie widziałem na nich podpisu odręcznego Wałęsy, była jednak adnotacja, że te materiały zostały przez niego wytworzone.

Jakiego typu treści Wałęsa umieścił w tych materiałach?

Widziałem głównie analizy sytuacji w stoczni i podobne opracowania. Jednak niektórzy członkowie komisji Ciemniewskiego bardziej szczegółowo niż ja analizowali tę sprawę. Lech Pruchno-Wróblewski spędził nad tymi materiałami zdecydowanie więcej czasu.

Czy w sprawie Lecha Wałęsy może coś nas jeszcze zaskoczyć?

Trudno powiedzieć. Historia Wałęsy dla całej solidarnościowej sprawy jest trudna. W mojej ocenie sam Lech Wałęsa powinien te kwestie wyjaśnić. Gdyby doszło do tego wcześniej, społeczeństwo by zrozumiało.

Jest dziś klimat do badania historii byłego prezydenta?

Uważam, że teraz nie ma takiego klimatu. Dla samego Lecha Wałęsy sprawa jego przeszłości jest znacznie trudniejsza niż dwadzieścia lat temu. Wokół tej sprawy jest wiele emocji i podziałów. Wtedy ich jeszcze nie było.

W latach 90. Lech Wałęsa przyznał się nawet kilkakrotnie do kontaktów z SB

Wspominał o tym, że coś podpisał. To trzeba wyjaśnić. Obecna sytuacja nie jest dobra dla całego ruchu solidarnościowego. Jestem zwolennikiem wyjaśniania tej sprawy zgodnie z prawem. Liczę na to, że tak się stanie.

saż
[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook