Jedynie prawda jest ciekawa


Senator Bierecki szefem WOCCU

16.07.2013

Stanowisko przewodniczącego WOCCU swoją rangą jest porównywalne do szefa MFW czy Banku Światowego - mówi główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak.

Stefczyk.info: Senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK, podczas Międzynarodowej Konferencji Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU – World Council of Credit Unions) w Ottawie, został wybrany na stanowisko przewodniczącego Światowej Rady. Co ta wiadomość oznacza dla Polski oraz całej struktury kas kredytowych?

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK: To naprawdę pierwsza od bardzo dawna, dobra wiadomość dla Polski. Senator Bierecki będzie właściwie jedynym Polakiem, pełniącym tak wysoką funkcję w strukturach organizacji finansowej na świecie. Stanowisko przewodniczącego WOCCU swoją rangą jest porównywalne do szefa MFW czy Banku Światowego. To bardzo charakterystyczne, że media głównego nurtu nie dostrzegły tego wydarzenia. Zamiast premiera Tuska w Komisji Europejskiej, mamy Grzegorza Biereckiego na szczycie WOCCU – widać kogo się bardziej ceni na świecie. Jednak w polskich mediach cisza...

Otrzymanie tak wysokiego stanowiska świadczy o wielkich kwalifikacjach i zasługach. Jakie możemy wymienić w przypadku pana senatora?

Senator Bierecki został doceniony za wielki rozwój ruchu kredytowego w Polsce, za swoją ciężką pracę na rzecz rozwoju SKOK-ów, pomimo zorganizowanej w mediach przez polityków nagonki na tę instytucję. Jest to wielkie wyróżnienie, ale również osobisty sukces, pokazujący, że uporczywą i konsekwentną pracą można zostać docenionym na arenie światowej. To pokazuje, że nie trzeba się płaszczyć przed możnymi tego świata i składać hołdów pruskich. Można natomiast walorami osobistymi i intelektualnymi osiągnąć jedno z najwyższych stanowisk finansowych na świecie.

Prezydent Lech Kaczyński zawsze twierdził, że rozwój SKOK-ów jest bardzo ważny.

Śmiało możemy stwierdzić, że sukces senatora Biereckiego jest pośmiertnym triumfem prezydenta Kaczyńskiego, który był bliskim przyjacielem senatora. Prezydent Kaczyński rozumiał, doceniał i wspierał działalność polskich unii kredytowych. Prezydent wiedział, jak ważną rolę pełnią kasy kredytowe w gospodarce światowej.

Minister finansów Jacek Rostowski może być zazdrosny?

Minister Rostowski, który jest mistrzem świata w stosowaniu kreatywnej księgowości, nigdy w życiu nie piastował tak wysokiej funkcji. Gdyby Polska u sterów swojej władzy miała takich ludzi jak senator Bierecki, to nie byłaby dzisiaj krajem, który ma prawie bilion złotych długu publicznego, problemy z budżetem, który stale trzeba nowelizować, czy kłopotów z załamaniem dochodów podatkowych, gdzie w połowie roku brakuje wpływu do państwowej kasy prawie 26 mld złotych. Jak widać wiedza i kręgosłup moralny bardziej są cenione za granicą niż w Polsce.

Szef WOCCU bierze aktywny udział w spotkaniach takich grup jak G8 czy G20. Fakt, że teraz w spotkaniach będzie aktywnie uczestniczył Polak, może mieć korzystny wpływ dla Polski?

Oczywiście, że tak! To jest światowa czołówka, to są spotkania z najważniejszymi ludźmi na świecie i głos polskiego patrioty w tym gronie będzie bardzo ważny. Proszę pamiętać, że Grzegorz Bierecki jest doskonale zorientowany we wszystkich niuansach i procedurach finansowych naszego kraju. Zna zagrożenia związane z kryzysem finansowym, więc taka osoba powinna być wykorzystana przez polskie władze. Jednak Platforma Obywatelska, nawet gdyby senator Bierecki został prezesem Banku Światowego, nie zechciałaby skorzystać z jego usług.

Czy teraz Platformie Obywatelskie będzie trudniej przejąć kapitał SKOK?

Zagraniczne lobby lichwiarskie o którym wspominał premier Jarosław Kaczyński podczas ostatniej konwencji PiS, będzie miało o wiele trudniejsze zadanie. Trudniej będzie atakować SKOK-i, czy podważać profesjonalizm działania kas i jej twórcy. Platforma Obywatelska już dano powinna ocknąć się z letargu niszczenia kas kredytowych w Polsce i dokonać pozytywnego manewru w kierunku dążenia do najbardziej liberalnych gospodarek na świecie takich jak w USA czy Australii, gdzie wspiera się alternatywne systemy finansowe, oparte na krajowych lokalnych podmiotach. Senator Bierecki już dawno temu mówił o repolonizacji polskiego sektora bankowego w sposób mądry i oszczędny, abyśmy jako Polacy nie dokładali do lichwiarskiego przemysłu bankowego.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook