Jedynie prawda jest ciekawa


Senator Bierecki szefem WOCCU

16.07.2013

Stanowisko przewodniczącego WOCCU swoją rangą jest porównywalne do szefa MFW czy Banku Światowego - mówi główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak.

Stefczyk.info: Senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK, podczas Międzynarodowej Konferencji Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU – World Council of Credit Unions) w Ottawie, został wybrany na stanowisko przewodniczącego Światowej Rady. Co ta wiadomość oznacza dla Polski oraz całej struktury kas kredytowych?

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK: To naprawdę pierwsza od bardzo dawna, dobra wiadomość dla Polski. Senator Bierecki będzie właściwie jedynym Polakiem, pełniącym tak wysoką funkcję w strukturach organizacji finansowej na świecie. Stanowisko przewodniczącego WOCCU swoją rangą jest porównywalne do szefa MFW czy Banku Światowego. To bardzo charakterystyczne, że media głównego nurtu nie dostrzegły tego wydarzenia. Zamiast premiera Tuska w Komisji Europejskiej, mamy Grzegorza Biereckiego na szczycie WOCCU – widać kogo się bardziej ceni na świecie. Jednak w polskich mediach cisza...

Otrzymanie tak wysokiego stanowiska świadczy o wielkich kwalifikacjach i zasługach. Jakie możemy wymienić w przypadku pana senatora?

Senator Bierecki został doceniony za wielki rozwój ruchu kredytowego w Polsce, za swoją ciężką pracę na rzecz rozwoju SKOK-ów, pomimo zorganizowanej w mediach przez polityków nagonki na tę instytucję. Jest to wielkie wyróżnienie, ale również osobisty sukces, pokazujący, że uporczywą i konsekwentną pracą można zostać docenionym na arenie światowej. To pokazuje, że nie trzeba się płaszczyć przed możnymi tego świata i składać hołdów pruskich. Można natomiast walorami osobistymi i intelektualnymi osiągnąć jedno z najwyższych stanowisk finansowych na świecie.

Prezydent Lech Kaczyński zawsze twierdził, że rozwój SKOK-ów jest bardzo ważny.

Śmiało możemy stwierdzić, że sukces senatora Biereckiego jest pośmiertnym triumfem prezydenta Kaczyńskiego, który był bliskim przyjacielem senatora. Prezydent Kaczyński rozumiał, doceniał i wspierał działalność polskich unii kredytowych. Prezydent wiedział, jak ważną rolę pełnią kasy kredytowe w gospodarce światowej.

Minister finansów Jacek Rostowski może być zazdrosny?

Minister Rostowski, który jest mistrzem świata w stosowaniu kreatywnej księgowości, nigdy w życiu nie piastował tak wysokiej funkcji. Gdyby Polska u sterów swojej władzy miała takich ludzi jak senator Bierecki, to nie byłaby dzisiaj krajem, który ma prawie bilion złotych długu publicznego, problemy z budżetem, który stale trzeba nowelizować, czy kłopotów z załamaniem dochodów podatkowych, gdzie w połowie roku brakuje wpływu do państwowej kasy prawie 26 mld złotych. Jak widać wiedza i kręgosłup moralny bardziej są cenione za granicą niż w Polsce.

Szef WOCCU bierze aktywny udział w spotkaniach takich grup jak G8 czy G20. Fakt, że teraz w spotkaniach będzie aktywnie uczestniczył Polak, może mieć korzystny wpływ dla Polski?

Oczywiście, że tak! To jest światowa czołówka, to są spotkania z najważniejszymi ludźmi na świecie i głos polskiego patrioty w tym gronie będzie bardzo ważny. Proszę pamiętać, że Grzegorz Bierecki jest doskonale zorientowany we wszystkich niuansach i procedurach finansowych naszego kraju. Zna zagrożenia związane z kryzysem finansowym, więc taka osoba powinna być wykorzystana przez polskie władze. Jednak Platforma Obywatelska, nawet gdyby senator Bierecki został prezesem Banku Światowego, nie zechciałaby skorzystać z jego usług.

Czy teraz Platformie Obywatelskie będzie trudniej przejąć kapitał SKOK?

Zagraniczne lobby lichwiarskie o którym wspominał premier Jarosław Kaczyński podczas ostatniej konwencji PiS, będzie miało o wiele trudniejsze zadanie. Trudniej będzie atakować SKOK-i, czy podważać profesjonalizm działania kas i jej twórcy. Platforma Obywatelska już dano powinna ocknąć się z letargu niszczenia kas kredytowych w Polsce i dokonać pozytywnego manewru w kierunku dążenia do najbardziej liberalnych gospodarek na świecie takich jak w USA czy Australii, gdzie wspiera się alternatywne systemy finansowe, oparte na krajowych lokalnych podmiotach. Senator Bierecki już dawno temu mówił o repolonizacji polskiego sektora bankowego w sposób mądry i oszczędny, abyśmy jako Polacy nie dokładali do lichwiarskiego przemysłu bankowego.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook