Jedynie prawda jest ciekawa


Senator Bierecki: "Nie da się nas już zadłużać bez zabrania nam majątku"

07.08.2013

Senatorowie PO i PiS spierali się na temat zawieszenia tzw. pierwszego progu ostrożnościowego. Zdaniem Kazimierza Kleiny (PO) zaproponowana przez rząd zmiana jest ważna dla finansów państwa; Grzegorz Bierecki (PiS) uważa, że powiększy problemy finansów publicznych.

Senator Grzegorz Bierecki twierdzi, że zniesienie progów ostrożnościowych, co zakłada pomysł ministra finansów "zwiastuje wzrost zadłużenia państwa, a tym samym wzrost kosztu obsługi tego zadłużenia". Co więcej, oznacza to, że  Rostowski zadłuży nie tylko nas, ale także przyszłe pokolenia - mówi Bierecki w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

"Na każdego pracującego Polaka przypada w tej chwili około 60 tys. złotych długu. Przyjęcie tej ustawy, którą proponuje Rostowski oznacza, że w tym roku zwiększy się to o około 3 tys. złotych na głowę, a w przyszłym roku o kolejne 5 - 6 tysięcy. Ten dług jest takim odroczonym podatkiem, to znaczy, że dziś nie płacimy tych podatków, ale zapłacimy je za chwilę, zapłacą to kolejne pokolenia. Ale myślę, że w przypadku Polski, ze względu na strukturę tego długu, który znajduje się głównie w rękach zagranicznych, będziemy zmuszeni niestety dość szybko zapłacić" - tłumaczy senator Bierecki.

Senator uważa, że Rostowski i Tusk będą musieli skorzystać z dalszego zadłużenia państwa.

"To, że Rostowski zawiesza ten pierwszy próg ostrożnościowy oznacza, że musi podjąć kolejne zadłużenie, aby pokryć wydatki zaplanowane w tym budżecie. On obcina część tych wydatków, ale już bardziej obcinać nie może, teraz musi zadłużać. To oznacza, że rząd po prostu nie ma pieniędzy na pokrycie rachunków, które są przecież wpisane w ustawę budżetową" - mówi senator, który zgadza się z tym, że już dawno przekroczyliśmy juz kolejne progi ostrożnościowe, mimo, że oficjalnie mówi się o zawieszeniu pierwszego.

"Przecież to jest czwarty rok, kiedy w budżecie przekroczony jest ten pierwszy 50-procentowy próg. Jeżeli się policzy prawidłowo poziom zadłużenia to już jesteśmy powyżej progu drugiego i niebezpiecznie zbliżamy się do trzeciego - konstytucyjnego. Tak naprawdę to wkrótce, w wyniku tych działań staniemy przed problemem zmiany konstytucji i znów będziemy szantażowani przez ministra Rostowskiego, że albo zniesiony zostanie ten limit konstytucyjny, albo nie będzie wypłat emerytur" - wieszczy Bierecki.

"To jest kompletna porażka, to jest właśnie ta wywieszona biała flaga. Skończyły się pieniądze i w tej chwili trzeba dorabiać ideologię do braku pieniędzy. Ale patrząc z drugiej strony, ten rząd toleruje nieściąganie podatków PIT i CIT, z odsetkami to będzie około 50-ciu miliardów. Taka jest skala zaległości, 30 miliardów plus odsetki. Ten rząd toleruje lukę w VAT-cie, czyli VAT, który nie trafił do budżetu w wyniku najróżniejszych działań, głównie w skutek obchodzenia ustawy o podatku VAT. Ta luka jest szacowana na ponad 30 miliardów złotych. I wreszcie jeszcze jedna kwestia, którą pokazuje raport NIK, to skala marnotrawstwa, która jest gigantyczna. Rząd w ubiegłym roku zmarnował ponad 8 miliardów złotych, a prze ostatnie 4 lata - ponad 60 miliardów. I w takiej sytuacji jedynym pomysłem tego rządu jest pożyczenie jeszcze więcej pieniędzy" - mówi senator Bierecki.

CAŁA ROZMOWA NA PORTALU wPolityce.pl

wPolityce.pl/run

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook