Jedynie prawda jest ciekawa


Senator Bierecki: "Nie da się nas już zadłużać bez zabrania nam majątku"

07.08.2013

Senatorowie PO i PiS spierali się na temat zawieszenia tzw. pierwszego progu ostrożnościowego. Zdaniem Kazimierza Kleiny (PO) zaproponowana przez rząd zmiana jest ważna dla finansów państwa; Grzegorz Bierecki (PiS) uważa, że powiększy problemy finansów publicznych.

Senator Grzegorz Bierecki twierdzi, że zniesienie progów ostrożnościowych, co zakłada pomysł ministra finansów "zwiastuje wzrost zadłużenia państwa, a tym samym wzrost kosztu obsługi tego zadłużenia". Co więcej, oznacza to, że  Rostowski zadłuży nie tylko nas, ale także przyszłe pokolenia - mówi Bierecki w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

"Na każdego pracującego Polaka przypada w tej chwili około 60 tys. złotych długu. Przyjęcie tej ustawy, którą proponuje Rostowski oznacza, że w tym roku zwiększy się to o około 3 tys. złotych na głowę, a w przyszłym roku o kolejne 5 - 6 tysięcy. Ten dług jest takim odroczonym podatkiem, to znaczy, że dziś nie płacimy tych podatków, ale zapłacimy je za chwilę, zapłacą to kolejne pokolenia. Ale myślę, że w przypadku Polski, ze względu na strukturę tego długu, który znajduje się głównie w rękach zagranicznych, będziemy zmuszeni niestety dość szybko zapłacić" - tłumaczy senator Bierecki.

Senator uważa, że Rostowski i Tusk będą musieli skorzystać z dalszego zadłużenia państwa.

"To, że Rostowski zawiesza ten pierwszy próg ostrożnościowy oznacza, że musi podjąć kolejne zadłużenie, aby pokryć wydatki zaplanowane w tym budżecie. On obcina część tych wydatków, ale już bardziej obcinać nie może, teraz musi zadłużać. To oznacza, że rząd po prostu nie ma pieniędzy na pokrycie rachunków, które są przecież wpisane w ustawę budżetową" - mówi senator, który zgadza się z tym, że już dawno przekroczyliśmy juz kolejne progi ostrożnościowe, mimo, że oficjalnie mówi się o zawieszeniu pierwszego.

"Przecież to jest czwarty rok, kiedy w budżecie przekroczony jest ten pierwszy 50-procentowy próg. Jeżeli się policzy prawidłowo poziom zadłużenia to już jesteśmy powyżej progu drugiego i niebezpiecznie zbliżamy się do trzeciego - konstytucyjnego. Tak naprawdę to wkrótce, w wyniku tych działań staniemy przed problemem zmiany konstytucji i znów będziemy szantażowani przez ministra Rostowskiego, że albo zniesiony zostanie ten limit konstytucyjny, albo nie będzie wypłat emerytur" - wieszczy Bierecki.

"To jest kompletna porażka, to jest właśnie ta wywieszona biała flaga. Skończyły się pieniądze i w tej chwili trzeba dorabiać ideologię do braku pieniędzy. Ale patrząc z drugiej strony, ten rząd toleruje nieściąganie podatków PIT i CIT, z odsetkami to będzie około 50-ciu miliardów. Taka jest skala zaległości, 30 miliardów plus odsetki. Ten rząd toleruje lukę w VAT-cie, czyli VAT, który nie trafił do budżetu w wyniku najróżniejszych działań, głównie w skutek obchodzenia ustawy o podatku VAT. Ta luka jest szacowana na ponad 30 miliardów złotych. I wreszcie jeszcze jedna kwestia, którą pokazuje raport NIK, to skala marnotrawstwa, która jest gigantyczna. Rząd w ubiegłym roku zmarnował ponad 8 miliardów złotych, a prze ostatnie 4 lata - ponad 60 miliardów. I w takiej sytuacji jedynym pomysłem tego rządu jest pożyczenie jeszcze więcej pieniędzy" - mówi senator Bierecki.

CAŁA ROZMOWA NA PORTALU wPolityce.pl

wPolityce.pl/run

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook