Jedynie prawda jest ciekawa


Senator Bierecki apeluje o pomnik pary prezydenckiej w Sopocie

28.10.2013

"Pomnik nie tylko godnie upamiętni Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonkę, ale doda Miastu splendoru".

Gdańsk, dnia 28 października  2013 r.

                           Pan
                                Jacek Karnowski
                                Prezydent Miasta Sopotu,
                           Pan
                                 Wiaczesław Augustyniak
                                Przewodniczący Rady Miasta Sopotu,                                       

Dnia 26.10.2013 r. w Sopocie, przy ul. Kościuszki 47, na budynku byłego Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, w którym przez wiele lat wykładowcą był śp. Lech Kaczyński, uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową, przedstawiającą Go jako akademickiego nauczyciela.
W uroczystości wzięło udział ponad 200 osób, wśród nich córka Marii i Lecha Kaczyńskich – Marta, brat Jarosław Kaczyński oraz ks. abp. Sławoj Leszek Głódź, który poświęcił tablicę i odmówił modlitwę za ofiary katastrofy smoleńskiej.
W tej uroczystości uczestniczyli także: Pan Jacek Karnowski - Prezydent Miasta Sopotu,i Wieczesław Augustyniak- Przewodniczący Rady Miasta, liczni mieszkańcy , działacze NSZZ Solidarność z p. Piotrem Dudą na czele, posłowie, radni Sopotu i Gdańska a także dawni opozycjoniści i byli więźniowie polityczni – obecnie członkowie Stowarzyszenia Godność.
W krótkim przemówieniu Grzegorz Bierecki, senator RP i przewodniczący Rady Nadzorczej SKOK, przypomniał długoletnie związki śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z  Sopotem oraz zaapelował do Pana Prezydenta Sopotu i Przewodniczącego Rady Miasta o wyrażenie zgody na budowę pomnika. Zaproponował pomnik w formie Pary Prezydenckiej, spacerującej w parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich (w pobliżu mola).
Senator Grzegorz Bierecki  podkreślił, że pomnik nie tylko godnie upamiętni Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonkę, ale doda Miastu splendoru, będzie też świadczyć, że Władze Miasta i jego mieszkańcy szanują ludzi, którzy zasłużyli się Ojczyźnie.
Propozycję senatora RP  G. Biereckiego zebrani przyjęli oklaskami.  Zapewnił on Pana Prezydenta, że koszt budowy pomnika nie obciąży budżetu Miasta.
 Wielu członków Stowarzszenia Godność znało Lecha Kaczyńskiego  z dzialalności związkowej i politycznej w latach 1980-2010, Wielu z nas odznaczył kiedy został Prezydentem. Uznaliśmy tę inicjatywę za godną poparcia.
Mając doświadczenie w realizacji tego typu inicjatyw (głaz-pomnik Z. Herberta w Sopocie, pomnik papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Reagana w parku na Przymorzu, przywracanie krzyża na mogiły żołnierzy Westerplatte) zgłaszamy gotowość do zorganizowania konkursu na wykonanie projektu pomnika i jego otoczenia.
W skład komisji konkursowej weszliby artyści-rzeżbiarze i architekci przestrzeni, w tym wskazani przez Władze Miasta Sopotu. Moglibyśmy się podjąć wyboru odlewni i wykonawców pomnika wraz z jego otoczeniem.
 Zwracamy się zatem do Pana Prezydenta i Rady Miasta Sopotu z prośbą o wyrażenie zgody na budowę ww. pomnika oraz o rozważenie naszego udziału w realizacji tego przedsięwzięcia.
Z poważaniem
.
        Stanisław Fudakowski       Andrzej Osipów      Czesław Nowak
                Sekretarz                      Wiceprezes              Prezes


 Do wiadomości                        
- Pan senator Grzegorz Bierecki
- Pani Marta Kaczyńska
- Pan poseł Jarosław Kaczyński
- Pan poseł Maciej Łopiński
- Kuria Metropolitalna Gdańsk-Oliwa

fot. PAP/Piotr Wittman

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook