Jedynie prawda jest ciekawa


Senat jednomyślnie potępił stan wojenny

21.12.2011

Senat uczcił pamięć ofiar stanu wojennego i złożył hołd "wszystkim niezłomnym". W przyjętej uchwale senatorowie podkreślili, że "twórcy stanu wojennego, łamiąc ówcześnie obowiązującą konstytucję, dokonując wojskowego zamachu stanu dla obrony interesów obcego mocarstwa, okryli się wieczną hańbą". O komentarz do tej uchwały poprosiliśmy jednego z jej inicjatorów, senatora Prawa i Sprawiedliwości prof. Michała Seweryńskiego.

To jest dobre świadectwo wystawione przez senatorów samym sobie, Senatowi. Zdołaliśmy jednomyślnie podjąć taką uchwałę, przy czym, są tam moim zdaniem trafnie podkreślone pewne okoliczności, do tej pory nie dość jasno wypowiadane.

Idąc od początku, jest to uchwała wyraźnie potępiająca - już w tytule ma ona takie sformułowanie -  wprowadzenie stanu wojennego. Są w niej wyraźnie wskazani autorzy tego stanu wojennego - nie jakaś anonimowa władza komunistyczna. Po trzecie jest tam mowa o licznych ofiarach, bo przecież te ofiary są do dziś nie policzone. Dajemy więc wyraz temu, że był to brutalny i krwawy stan wojenny, który kosztował życie niepoliczone liczby osób. Powiedzieliśmy również wyraźnie, że sprawcy stanu wojennego, nie zostali dotąd osądzeni.

Zabrakło może tylko jednego słowa, że to było bezprawne, co przecież nie tak dawno wyraźnie stwierdził sąd. Ale i tak, to, co jest w tej uchwale jest bardzo wymowne i dlatego uważam ją za bardzo ważny dokument Senatu w tej kadencji. Powiedziałbym nawet że jest to pewien sukces moralności politycznej - Senat dał wyraz tym przekonaniom, które bardzo poważny odłam polskiego społeczeństwa podziela. Owszem, znane są mi wyniki pewnych sondaży, trudno powiedzieć na ile obiektywnych, w których niemało jest wypowiedzi, uważających, że wprowadzenie stanu wojennego to było pociągnięcie dobre. Opinia Polaków jest więc podzielona w tej sprawie, ale opinia Senatu nie była podzielona, bo w tych najważniejszych sprawach byliśmy zgodni.

A proszę pamiętać, że uchwała Senatu, zapada w izbie o charakterze politycznym, która ma pewien skład polityczny i taka uchwała jest rezultatem demokratycznego głosowania. Jej podjęcie poprzedzone jest debatą, w której niektóre określenia są aprobowane, a inne nie są. Chcieliśmy, np. mówię o wnioskodawcach z Prawa i Sprawiedliwości, żeby tam się znalazło również sformułowanie, że osobom, które straciły pracę w wyniku stanu wojennego, należy się zadośćuczynienie, ale tu nie udało się uzyskać większości głosów. To jest rezultat pewnego kompromisu politycznego, który decyduje o tym jaki kształt mają tak istotne dokumenty, które stąd wychodzą.

Wydaje mi się, że ta uchwała jest dostatecznie mocnym głosem potępienia stanu wojennego - jest tam mowa o hańbie, którą okryli się ci, którzy go wprowadzili, więc są mocne sformułowania i celne.

not. zrk
[fot. S. Mitor]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook