Jedynie prawda jest ciekawa


Sen. Bierecki: Uzyskaliśmy, to, czego oczekiwaliśmy

12.12.2013

Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę grupy senatorów i posłów, którzy wnosili o uznanie za niezgodną z Konstytucją ustawę o kierujących pojazdami z dn. 5 stycznia 2011 r. TK uznał m.in., że wymiana bezterminowych praw jazdy na terminowe nie stoi w sprzeczności z zapisami Konstytucji - nie narusza zasady ochrony praw słusznie nabytych, ani nie podważa zaufania do państwa i stanowionego przezeń prawa. O ocenę poprosiliśmy przedstawiciela wnioskodawców - sen. Grzegorza Biereckiego.

Stefczyk.info: - Jak Pan skomentuje wyrok Trybunału?

Sen. Grzegorz Bierecki: - Uzyskaliśmy, to, czego oczekiwaliśmy - wiążącą interpretację przepisów prawa, korzystną dla obywateli. W uzasadnieniu do tego wyroku znalazły się bowiem fundamentalne rzeczy - przede wszystkim rozróżnienie utraty daty ważności dokumentu od utraty daty ważności uprawnień - tej jednoznaczności, której zabrakło w samej ustawie o kierujących pojazdami. Można więc teraz jednoznacznie stwierdzić, że ci, którzy mieli bezterminowe uprawnienia do kierowania pojazdami, owszem, będą mieli tę niedogodność wymiany dokumentu natomiast nikt nie będzie mógł interpretować tych regulacji w ten sposób, że zostały te uprawnienia utracone i konieczne jest ponowne ich nabycie. Dlatego jest to bardzo ważny wyrok i myślę, że dobrze się przysłużyliśmy 16 milionom kierowców w Polsce.


Jednak Trybunał nie podzielił Waszej argumentacji w sprawie konstytucyjności zaskarżonych przepisów ustawy...

- W trakcie rozprawy przedstawiciel prokuratora generalnego potwierdził nasze obawy odnośnie niejasności tych przepisów. To był właśnie nasz główny zarzut, z którym przyszliśmy do Trybunału - niejasności co do interpretacji tych przepisów. Cała istota naszego wniosku polegała na tym, aby TK w swoim uzasadnieniu dokonał wykładni obowiązujących przepisów. Aby nie działy się takie rzeczy, jak na to wskazał przedstawiciel Prokuratora Generalnego, że mający bezterminowe prawa jazdy, w wyniku tej operacji wymiany samego dokumentu, pozbawiani są bezterminowych uprawnień, które są wymieniane na uprawnienia terminowe, których to termin zależy od decyzji lekarza, w zależności od wyniku badań lekarskich. W dodatku, od wyniku tych badań nie istnieje procedura odwoławcza. Czyli nie można zaskarżyć wyniku badań lekarskich, bo nie ma takiej procedury.

To stwarza niebywała sytuację w relacji pacjenta i lekarza. Od decyzji tego lekarza zależy termin posiadania uprawnień przez daną osobę, a więc nie tylko możliwość prowadzenia samochodu ale też wykonywania działalności gospodarczej. Może się zdarzyć, że ktoś w wyniku badań lekarskich otrzyma takie uprawnienia np. na 2 lata, a on ma np. pozawierane z firmami kontrakty na przewóz towarów na 5 lat i nie będzie mógł się z tego osobiście wywiązać. Będzie musiał wówczas wynająć kierowców i poniesie w ten sposób uszczerbek na swoich przychodach.


A jeśli faktycznie istnieje ryzyko, że za te 2 lata zdrowie może mu nie pozowilić na prowadzenie pojazdu?


- Ale jeśli uważa, że został pokrzywdzony w wyniku badań lekarskich, to ustawodawca zamieniając bezterminowe uprawnienia na terminowe powinien uwzględnić tryb odwoławczy. Ja sobie mogę wyobrazić, jak korupcjogenny może okazać się ten zapis - to od decyzji lekarza wiele tu zależy.


Ale dzisiaj, jak ktoś ma bezterminowe prawo jazdy, to nawet jeśli oślepnie i ogłuchnie nadal może korzystać z tych uprawnień i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego...


- Ale tu ustawodawca zobowiązał wszystkich do złożenia pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenia o stanie zdrowia i jeśli pan wie, że zdrowie panu nie pozwala jeździć samochodem lub stanowi ono istotne ograniczenie, to musi pan to oświadczyć. Co więcej, te cele, ustawodawca mógł osiągnąć w wyniku innych regulacji - nie trzeba wszystkich zmuszać do przeprowadzenia badań lekarskich, po to, żeby tylko część grupy kierowców wyłowić i wyeliminować z ruchu drogowego. Poza składaniem przez samych kierowców oświadczeń lekarskich pod rygorem odpowiedzialności karnej, można sobie wyobrazić, że ustawodawca np. zobowiązałby lekarzy prowadzących chorych, którzy nie powinni kierować pojazdami do zobowiązania tych pacjentów do udania się na badania dla kierujących pojazdami.


A jeśli kierowca nie jest świadomy, że jest chory i w związku z tym nie czuje obowiązku zasięgania rady lekarza?


- Jeśli ten kierowca nie jest świadomy ograniczeń, które mu przeszkadzają w prowadzeniu pojazdami - to jest to ryzyko, które było wskazywane i też jest wadą tej ustawy.

Myślę, że mamy tu do czynienia z nadmiernie surową implementacją dyrektywy unijnej - mającej fakultatywny charakter - państwa mogą ją wprowadzić ale nie muszą. U nas stworzono z tego obowiązek, który niedostatecznie chroni prawa obywateli - nie ma tej procedury odwoławczej od decyzji lekarza i automatycznie zamienia bezterminowe uprawnienia na terminowe.


not. zrk
[fot. J. Michalski]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook