Jedynie prawda jest ciekawa


Sen. Bierecki: Abolicja dla tych, co wpadli w pułapkę abonamentową

05.12.2013

Senatorowie Grzegorz Bierecki i Grzegorz Czelej przedstawili w Sejmie projekt abolicji abonamentowej dla osób zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu rtv, a od których komornicy domagają się tej opłaty powiększonej o odsetki. Chodzi o to, że osoby, które nie złożyły koniecznego oświadczenia o tym, że już nie muszą płacić. Dziś do tych nieświadomych osób, a pewnych, że nie muszą wnosić opłaty abonamentowej zgłaszają się komornicy żądając średnio ok. 1400 zł.

Stefczyk.info: - Na czym polega problem z pułapką abonamentową?

Sen. Grzegorz Bierecki: - To jest ustawa z połowy lat 90. Ona reguluje sposób pobierania opłaty abonamentowej i zawiera też listę osób, którym przysługuje zwolnienie z płacenia abonamentu. Ale ona była tworzona w innej rzeczywistości, kiedy np. nie istniały bazy danych - wtedy dopiero zaczynano je budować - bazy ZUS-u, typu PESEL. Dlatego dziś można dość łatwo sprawdzić, czy ktoś ma 75 lat - to widać z jego PESEL-u, czy też jest inwalidą, rencistą czy emerytem.

A mimo to ustawodawca ciągle wymaga, żeby pójść na pocztę w celu złożenia oświadczenia i to urzędnik pocztowy jest tym, który weryfikuje fakt posiadania uprawnień do zwolnienia z opłaty abonamentowej. Są to przestarzałe rozwiązania, a skutek jest taki, że wiele osób nie ma tej świadomości, że musi dopełnić tego obowiązku, żeby faktycznie być zwolnionym z płacenia za abonament.

Co więcej na złożenie takiego oświadczenia z mocy ustawy jest tylko 2 tygodnie i nabywa te uprawnienia po zweryfikowaniu ich przez urzędnika pocztowego.Czy to znaczy, że nawet jak ktoś złoży takie oświadczenie ale po dwóch tygodniach to już nie ma prawa do zwolnienia z opłaty abonamentowej?


- Tak, dlatego mówimy o pułapce abonamentowej zastawionej przez ustawodawcę. Może te przepis kiedyś nie pełnił takiej funkcji - inaczej był zorganizowany obieg informacji w państwie, ale teraz ten wymóg jest przestarzały i powinien być wyeliminowany. Ale sytuacja jest taka, że 1,3 mln osób ludzi ma teraz kłopot i naliczane im są zaległości abonamentowe i komornicy skarbowi zabierają tym ubogim ludziom po 1400 zł.


Co więcej ta sytuacja stała się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy Tusk oburzał się na abonament nazywając go swoistym haraczem. Konsekwencje, dla tych, którzy uwierzyli Donaldowi Tuskowi są teraz opłakane - komornik skarbowy zabiera bardzo łatwo rentę czy emeryturę. 1400 zł to dla bardzo wielu ludzi przecież pieniądze, które mają na cały miesiąc na przeżycie.


Kiedy doszliście do wniosku, że już dłużej nie można czekać na jakąś reakcję rządu? O ich nowelizacji ustawy radiowo-telewizyjnej słyszymy od wielu lat, bez żadnego efektu...


- W czerwcu tego roku złożyłem, jako przedstawiciel grupy senatorów Prawa i Sprawiedliwości, projekt ustawy abolicyjnej, która umorzy te zaległości i ułatwi korzystanie z tego ustawowego zwolnienia z płacenia abonamentu. Ale od czerwca wiele się nie wydarzyło w tej sprawie - było jedno posiedzenie połączonych komisji ustawodawczej i komisji kultury, na którym powołaliśmy zespół, który miał opracować ten projekt. Niestety przez niemal pół roku senatorowie Platformy Obywatelskiej unikali zebrania tego zespołu. Myśmy postanowili, że nie będziemy już dłużej czekać i wczoraj odbyliśmy posiedzenie zespołu w gronie senatorów Prawa i Sprawiedliwości, mieliśmy quorum, przyjęliśmy projekt opracowany i uzgodniony z Biurem Legislacyjnym Senatu. I teraz będziemy dążyli do pilnego zwołania posiedzenia połączonych komisji ustawodawczej i kultury, tak, aby ten projekt mógł zostać jak najszybciej przedstawiony Senatowi, jako inicjatywa ustawodawcza senatorów.Jaki jest główny cel tego projektu?Po pierwsze, tym, którym komornicy skarbowi zabrali pieniądze - trzeba im je oddać. Po drugie KRRiT będzie zobowiązana umarzać zaległości abonamentowe w stosunku do osób, które z ustawy są uprawnienia do zwolnienia z tych opłat.


Ale nadal trzeba będzie składać te nieszczęsne oświadczenia na poczcie?- Tak, niestety ten mechanizm jest ciągle zachowany, gdyż konstytucjonaliści uważają, że nie możemy pójść tak daleko w tej ustawie i znieść całkowicie ten bezsensowny obowiązek składania oświadczenia na poczcie, ale najważniejsze jest to, żeby ludziom nie zabierali już pieniędzy.

Ale jeśli w toku dalszych prac okaże się, że nastąpi zmiana stanowiska konstytucjonalistów, że znajdą właściwe rozwiązanie, które uwolni od tej kompletnie bezsensownej mitręgi urzędniczej, czyli chodzenia w tym celu na pocztę w ciągu 2 tygodni od ukończenia 75. roku życia, to z przyjemnością taki przepis dopiszemy. Na razie mówimy tutaj o obowiązku umarzania zaległości abonamentowej. To jest najważniejsze.


Ale czy sytuacja nie będzie się powtarzać, kiedy nieświadomi ludzie nadal nie będą składać tych oświadczeń?


- Mechanizm jest stały. W momencie kiedy komornicy sądowi wystąpią do danej osoby z wezwaniem egzekucyjnym, będzie ona mogła skorzystać z możliwości złożenia wniosku o umorzenie tych zaległości. Ten wniosek z mocy ustawy będzie musiał być pozytywne rozpatrzony.


Wierzy Pan, że ta ustawa przejdzie przez Senat a potem przez Sejm?


- Wszyscy senatorowie, którzy usłyszeli o tej pułapce, w którą wpadło 1,3 mln Polaków byli zszokowani, bo nie wiedzieli o tym, że takie są teraz konsekwencje. Wszyscy myśleli, podobnie jak te 1,3 mln, że sam fakt nabycia tych uprawnień jest wystarczający, a nie poinformowanie o posiadaniu tych uprawnień jest wymogiem koniecznym zwolnienia z wnoszenia opłaty abonamentowej. Dlatego mam nadzieję, że tutaj w Senacie może dojść do takiego porozumienia ponad podziałami.

To zachowanie senatorów Platformy pewnie było wywołane oczekiwaniem na jakąś inicjatywę rządową, która była wielokrotnie sygnalizowana. Co chwilę słyszymy, że już kończą pracę nad tą ustawą abonamentową, ale wciąż nie kończą., a codziennie komornicy wystawiają kolejne nakazy egzekucyjne, dlatego uznaliśmy, że nie będziemy już dłużej czekać.


Czy to nie jest sygnał, że rządowi takie rozwiązanie nie jest na rękę i nie pozwoli na jego uchwalenie?- Ten haracz, jak go nazwał Donald Tusk, pewnie ten sam Donald Tusk chętnie wyrwie od tych biednych emerytów i inwalidów, wyrwie te 1400 zł z torebek emerytek. Ale my do tego nie chcemy dopuścić.


Greg

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook