Jedynie prawda jest ciekawa


Semka we "wSieci": Niezłamany opór Polaków

04.01.2016

Polecamy rozmowę braci Karnowskich z Piotrem Semką!

Piotr Semka na łamach tygodnika „wSieci” o swojej książce

- W czasach komunizmu czuli potworny orwellowski lęk, że wszystko zostanie zakłamane, zmanipulowane, zasypane tonami kłamstwa. Robili więc wszystko, by prawda przetrwała. Choćby w pamięci rodzinnej - Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Piotrem Semką, historykiem, publicystą tygodnika „Do Rzeczy”, autorem książki „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944–1956”.

Rozmowa opublikowana na łamach tygodnika w dużej mierze dotyczy nowej książki Piotra Semki. Historyk przytacza motywy jej powstania, przybliża poszczególne wątki i wyjaśnia skąd taka tematyka. Jak zauważają Karnowscy, książka Piotra Semki dotyczy okresu, którym w zajmuje się ostatnio wielu historyków. „Nie bał się pan, że ludzie będą już tą tematyką zmęczeni?”- pytają Karnowscy. - Nie. Było odwrotnie: czułem, że muszę się zabrać do tego tematu, by uzupełnić obraz, jaki wyłania się z książek i filmów. Większość z nich to rzeczy wartościowe i ważne, ale najczęściej wyrywkowe. Bardzo często młodzi historycy biorą jakiś zasób archiwalny, np. zgromadzony przez służby specjalne PRL, i budują swoją opowieść wokół tego. Bardzo ściśle trzymają się tematu i źle się czują przy próbach formułowania szerszych wniosków – odpowiada Semka.

Karnowscy przypominają ponadto, że książka została dedykowana dziadkowi autora, zaangażowanemu w konspirację „Łupaszki”. Często pojawiają się w niej wątki rodzinne – w jakim stopniu to książka osobista – pytają Piotra Semkę. – Z opowieści rodzinnych wzięła się moja pasja do historii, a co ważniejsze: miłość do Polski. Dwie babcie, babcia Bronisława Semka i babcia Maria Woźnicka, są pięknym przykładem tranzytu wartości. Rozmów z dziećmi i wnukami, opowiadaniem o tym, jak było naprawdę. Miało to wielki sens. I było dla wszystkich ważne, bo ludzie w czasach komunizmu czuli potworny orwellowski lęk, że wszystko zostanie zakłamane, zmanipulowane, zasypane tonami kłamstwa. Robili więc wszystko, by prawda przetrwała. Choćby w pamięci rodzinnej – wyjaśnia historyk.

Cała rozmowa z Piotrem Semką w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 4 stycznia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook