Jedynie prawda jest ciekawa


Semka: Rząd skutecznie lawiruje

30.12.2011

Jutro ostatnie dzień 2011 roku. O podsumowanie wydarzeń z ostatnich dwunastu miesięcy portal Stefczyk.info poprosił Piotra Semkę, publicystę:

Rok 2011 to rok sukcesu Platformy Obywatelskiej. Mimo bardzo szalbierczej polityki szafowania obietnicami, mimo niepowodzeń m.in. w budowie autostrad, dużych opóźnień w przygotowaniach do Euro 2012 roku, mimo kompromitującego władzę braku wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, Donald Tusk powtórzył manewr sprzed czterech lat. Zdołał zmobilizować swój elektorat na tyle, by wygrać wybory.

Mijający rok pokazał również, że dynamizm szoku, jaki został wywołany katastrofą smoleńską, jest siłą niedostatecznie dużą, by umożliwić w 2010 roku wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta, a w tym roku wzmocnić pozycję PiSu po wyborach parlamentarnych.

Kolejnym ważnym wydarzeniem 2011 roku, wydarzeniem ponurym, które nie budzi optymizmu, jest uzyskanie wysokiego wyniku wyborczego przez Ruch Palikota. Donald Tusk uzyskał sytuację, w której prawicowa opozycja jest podzielona między Kaczyńskiego i „ziobrystów”, a lewica między Palikota i Millera. Co ostatni dodatkowo łaszą się do Donalda Tuska.

Ten rok znów pokazał, że ekipa rządząca nie ma pomysłu na pokonanie kryzysu, ani na budowę silnego państwa. Rząd prowadzi raczej politykę skutecznego lawirowania pomiędzy zagrożeniami, utrzymując pewien poziom stabilizacji finansowej. Polska prezydencja nie pokazała jednak, byśmy mieli jakąś siłę w Europie. Krytykowany wyjazd Radosława Sikorskiego do Berlina również nie zapewnił nam mocnej pozycji w grupie państw euro.

Rok 2011 to rok triumfującego politycznego realizmu Donalda Tuska. Ten triumf był możliwy m.in. dzięki ogromnej bierności społeczeństwa oraz lękowi, że może być gorzej, więc należy się trzymać liberałów. Jest to również rok, w którym opozycja pokazała, że nie udało jej się wykorzystać szoku, jaki wywołała katastrofa smoleńska do zmian politycznych w kraju.

not saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook