Jedynie prawda jest ciekawa


Semka: Rząd skutecznie lawiruje

30.12.2011

Jutro ostatnie dzień 2011 roku. O podsumowanie wydarzeń z ostatnich dwunastu miesięcy portal Stefczyk.info poprosił Piotra Semkę, publicystę:

Rok 2011 to rok sukcesu Platformy Obywatelskiej. Mimo bardzo szalbierczej polityki szafowania obietnicami, mimo niepowodzeń m.in. w budowie autostrad, dużych opóźnień w przygotowaniach do Euro 2012 roku, mimo kompromitującego władzę braku wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, Donald Tusk powtórzył manewr sprzed czterech lat. Zdołał zmobilizować swój elektorat na tyle, by wygrać wybory.

Mijający rok pokazał również, że dynamizm szoku, jaki został wywołany katastrofą smoleńską, jest siłą niedostatecznie dużą, by umożliwić w 2010 roku wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta, a w tym roku wzmocnić pozycję PiSu po wyborach parlamentarnych.

Kolejnym ważnym wydarzeniem 2011 roku, wydarzeniem ponurym, które nie budzi optymizmu, jest uzyskanie wysokiego wyniku wyborczego przez Ruch Palikota. Donald Tusk uzyskał sytuację, w której prawicowa opozycja jest podzielona między Kaczyńskiego i „ziobrystów”, a lewica między Palikota i Millera. Co ostatni dodatkowo łaszą się do Donalda Tuska.

Ten rok znów pokazał, że ekipa rządząca nie ma pomysłu na pokonanie kryzysu, ani na budowę silnego państwa. Rząd prowadzi raczej politykę skutecznego lawirowania pomiędzy zagrożeniami, utrzymując pewien poziom stabilizacji finansowej. Polska prezydencja nie pokazała jednak, byśmy mieli jakąś siłę w Europie. Krytykowany wyjazd Radosława Sikorskiego do Berlina również nie zapewnił nam mocnej pozycji w grupie państw euro.

Rok 2011 to rok triumfującego politycznego realizmu Donalda Tuska. Ten triumf był możliwy m.in. dzięki ogromnej bierności społeczeństwa oraz lękowi, że może być gorzej, więc należy się trzymać liberałów. Jest to również rok, w którym opozycja pokazała, że nie udało jej się wykorzystać szoku, jaki wywołała katastrofa smoleńska do zmian politycznych w kraju.

not saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook