Jedynie prawda jest ciekawa


Semka: Rząd skutecznie lawiruje

30.12.2011

Jutro ostatnie dzień 2011 roku. O podsumowanie wydarzeń z ostatnich dwunastu miesięcy portal Stefczyk.info poprosił Piotra Semkę, publicystę:

Rok 2011 to rok sukcesu Platformy Obywatelskiej. Mimo bardzo szalbierczej polityki szafowania obietnicami, mimo niepowodzeń m.in. w budowie autostrad, dużych opóźnień w przygotowaniach do Euro 2012 roku, mimo kompromitującego władzę braku wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, Donald Tusk powtórzył manewr sprzed czterech lat. Zdołał zmobilizować swój elektorat na tyle, by wygrać wybory.

Mijający rok pokazał również, że dynamizm szoku, jaki został wywołany katastrofą smoleńską, jest siłą niedostatecznie dużą, by umożliwić w 2010 roku wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta, a w tym roku wzmocnić pozycję PiSu po wyborach parlamentarnych.

Kolejnym ważnym wydarzeniem 2011 roku, wydarzeniem ponurym, które nie budzi optymizmu, jest uzyskanie wysokiego wyniku wyborczego przez Ruch Palikota. Donald Tusk uzyskał sytuację, w której prawicowa opozycja jest podzielona między Kaczyńskiego i „ziobrystów”, a lewica między Palikota i Millera. Co ostatni dodatkowo łaszą się do Donalda Tuska.

Ten rok znów pokazał, że ekipa rządząca nie ma pomysłu na pokonanie kryzysu, ani na budowę silnego państwa. Rząd prowadzi raczej politykę skutecznego lawirowania pomiędzy zagrożeniami, utrzymując pewien poziom stabilizacji finansowej. Polska prezydencja nie pokazała jednak, byśmy mieli jakąś siłę w Europie. Krytykowany wyjazd Radosława Sikorskiego do Berlina również nie zapewnił nam mocnej pozycji w grupie państw euro.

Rok 2011 to rok triumfującego politycznego realizmu Donalda Tuska. Ten triumf był możliwy m.in. dzięki ogromnej bierności społeczeństwa oraz lękowi, że może być gorzej, więc należy się trzymać liberałów. Jest to również rok, w którym opozycja pokazała, że nie udało jej się wykorzystać szoku, jaki wywołała katastrofa smoleńska do zmian politycznych w kraju.

not saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook