Jedynie prawda jest ciekawa


Semka o wizycie Angeli Merkel

08.02.2017

"Ta wizyta kończy pewien okres, w którym Kaczyński zmagał się z presją europejską, z postaciami jak Zimmerman czy Juncker.

"Informacja, którą wszyscy zlekceważyli była taka, że już rok temu doszło do spotkania Merkel-Kaczyński. W każdym kraju, gdzie media nie reagowałyby na tego typu spotkanie jako na kłopot, pojawiłaby się sensacja. Jest to potwierdzenie faktu, że dialog pomiędzy Merkel a Kaczyńskim trwał już dużo wcześniej. Ta rozmowa była upublicznieniem tej relacji" - powiedział Piotr Semka na antenie Radia Wnet.

Publicysta wskazał jeden z celów spotkania polityków.

"Dialog zaczął się od deklaracji Kaczyńskiego, że główna siła polityczna po prawej stronie Niemiec (AfD red.) nie będzie partnerem dla Polski" - ocenił.

Semka zaznaczył, że Kaczyński wcale nie cieszy się „z faktu pojawienia się nurtu Marine Le Pen we Francji”. Dodał, że reelekcja Angeli Merkel na stanowisko kanclerza Niemiec będzie „optymalnym wariantem”.

Semka określił symbolikę tej wizyty.

    "Ta wizyta kończy pewien okres, w którym Kaczyński zmagał się z presją europejską, z postaciami jak Zimmerman czy Juncker. Kończy okres w którym opozycja miała rozhuśtać wewnętrzną atmosferę. To nie zmienia faktu, że „kryzys polskiej demokracji” mógł się zamienić w coś poważanego, np. były rachuby, żeby stworzyć alternatywny parlament. Przez cały ubiegły rok Polska zmagała się z problemem uznawania jej za Dżumę Europy. Były próby sankcji wobec Polski, pomysły kampanii, bojkotu kraju. W tym sensie ta wizyty z pkt. widzenia Kaczyńskiego była uznaniem go za partnera do poważnej rozmowy. To był oczekiwany jej wymiar - zaznaczył.

Publicysta wskazał poruszony problem polityki międzynarodowej.

 "Pojawił się jeszcze jeden wątek, na który nikt nie zwraca uwagi. Relacje transatlantyckie.Według niektórych polityków Unii Europejskiej, Europa staje wobec dwóch ważnych wrogów - Putina i Trumpa. Jest to obłęd, Ameryka jest krajem demokratycznym, który ponosi większość wysiłku obronnego świata zachodniego. Trump zarzucał Europie, że ta jedzie na gapę, że to Ameryka kosztem nakładów wewnętrznych utrzymuje cały system obronny" – podkreślił Semka.

Publicysta podniósł kwestię spotkania Merkel z polską opozycją.

 "Sam fakt, że odbyło się takie spotkanie w ambasadzie jest dziwaczne. To jest typowe dla Białorusi, Kirgistanu, gdzie spotyka się w ambasadzie, bo nie ma się gdzie spotkać. Był to ukłon dla tych polityków, którzy uważają, że są u nas standardy jak na Białorusi. Dziwię się , że politycy przyjęli taką formułę spotkania. Mogli spotkać się np. hotelu czy innym neutralnym miejscu. Myślę, że im to na zdrowie nie wyszło" – podkreślił Semka.

Dziennikarz wskazał również jeszcze jedną ważną sprawę poruszoną podczas wizyty.
"Kwestia niezdrowej kumulacji niemieckiego kapitału w polskich mediach jest niepokojące. Trzeba uznać czy w to brnąć czy uznać problem za nieznaczący" - dodał.

Semka poruszył sprawę wewnętrznych problemów politycznych Niemiec.

 "Angela Merkle przewodniczy rządowi składającego się z dwóch ugrupowań, gdzie to drugie prezentuje brutalną twarz Martina Schulza, który jest ostrym rywalem Angeli Merkel. Chciałby kreować Trumpa na zagrożenie dla Niemiec gorszego niż Putina. Ta wizyta dla Kaczyńskiego była ważna, bo potwierdziła , że Merkle chce z nim rozmawiać na poważnie. Problemem jest kwestionowanie jego prawowitości jako elementu układu układanki europejskiej. Każdy gest kiedy Merkle chce rozmawiać z Kaczyńskim jest odnotowywany i obserwowany" - ocenił.

Publicysta skrytykował opozycjonistów, którzy pikietowali w czasie wizyty Kanclerz Niemiec.

    "Są granice których przekraczać nie można, np. pikieta Obywateli RP z hasłami +Ein volk, ein Reich, ein Kaczyński – nie.+ Była głęboko niestosowna, było to bezbrzeżnie głupie. Niemcy nie lubią takich analogii. Pokazuje to ich strony głupotę i niezrozumienie niemieckiej wrażliwości politycznej" - zaznaczył Semka.

[foto: youtube]

MW/RadioWnet

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook