Jedynie prawda jest ciekawa


Semka o przemówieniu Sikorskiego

29.11.2011

Nie milkną echa przemówienia Radosława Sikorskiego w Berlinie na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej.

Szef MSZ wezwał Niemcy do pilnego działania na rzecz ratowania europejskich finansów. Zaproponował m. in. zmniejszenie i jednoczesne wzmocnienie KE, ogólnoeuropejską listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego, połączenie stanowisk szefa KE i prezydenta UE.

Stoimy przed wyborem, czy chcemy być prawdziwą federacją, czy też nie – mówił Sikorski.

Co oznaczają polskie propozycje? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Piotra Semki – uważnego obserwatora spraw niemieckich:

Rozumiem niepokój, że ostatnie wydarzenia mogą doprowadzić do próby załamania strefy euro. Ale problem polega nie tylko na wezwaniu Niemiec, aby zajęły aktywną rolę, ale także na tym, aby uratować kształt Unii Europejskiej, który musi być zbudowany na rozłożeniu wysiłków. Musimy ratować integracje europejską polegającą na współdziałaniu wielu podmiotów. Skupianie się na jednym kraju, na zasadzie swego rodzaju prośby, czy błagania w postaci: „Niemcy ratujcie euro!” podkreśla oparcie się tylko na jednym kraju.

Taka dominacja jest niezdrowa dla samych Niemiec, dlatego gdyby Polska propozycja bardzo wyraźnie skierowana była do  paru krajów europejskich wiodących, a nie tylko do jednego, to mógłbym powiedzieć, że jest to kontynuacja pewnego dobrego, akceptowalnego w Polsce pomysłu na Europę. Jeżeli natomiast to przemówienie ma być swego rodzaju hołdem strzelistym dla jednego kraju, to odsłania to niedobrą sytuację, w której wszystkie działania skupione są na jednym państwie. Kiedyś obawiano się dominacji przez Niemcy Europy i Unia miała być gwarantem, że do tego nie dojdzie. 

Gdyby Radosław Sikorski zaprezentował swoje przemówienie np. w Paryżu, Kopenhadze, Pradze i Rzymie, to wtedy uważałbym, że jest to sensowne powtórzenie stanowiska polskiego, że kryzys euro  może rozwiązać tylko współpraca wielu państw. Rozwiązanie oparte tylko na ramionach jednego państwa będzie chwiejne i niestabilne.

Już pojawiają się  w Europie krytyczne głosy, że Angela Merkel zaakceptowała sytuację, w której najważniejsze sprawy dotyczące programu ratunkowego decydują się głównie w jej głowie. Skupianie się wyłącznie na Niemczech wcale nie jest mądre.

Co do samego wystąpienia Radosława Sikorskiego to jako konserwatysta pozytywnie przyjmuję sugestię stworzenia czegoś w rodzaju rządu gospodarczego. Natomiast jeśli projekt sanacyjny ma się udać, to musi być oparty na państwach różnej wagi, tak dużych jak Niemcy, ale także średnich czy małych, takich jak Holandia, Dania, Polska, czy Czechy. To, że Czechy nie są w strefie euro nie znaczy, że nie należy szukać ich życzliwego ustosunkowania się do nowych propozycji.

Mam wrażenie, że nasz kraj troszeczkę wyskoczył przed szereg wzywając Niemcy do działania. Bo jeśli czegoś można się obawiać w Europie to rezygnacji z zasady,  że działamy wspólnie, a nie pod przewodnictwem jednego kraju. 

Jom 

[Fot. PAP/EPA]

 

 

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook