Jedynie prawda jest ciekawa


Semka o przemówieniu Sikorskiego

29.11.2011

Nie milkną echa przemówienia Radosława Sikorskiego w Berlinie na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej.

Szef MSZ wezwał Niemcy do pilnego działania na rzecz ratowania europejskich finansów. Zaproponował m. in. zmniejszenie i jednoczesne wzmocnienie KE, ogólnoeuropejską listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego, połączenie stanowisk szefa KE i prezydenta UE.

Stoimy przed wyborem, czy chcemy być prawdziwą federacją, czy też nie – mówił Sikorski.

Co oznaczają polskie propozycje? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Piotra Semki – uważnego obserwatora spraw niemieckich:

Rozumiem niepokój, że ostatnie wydarzenia mogą doprowadzić do próby załamania strefy euro. Ale problem polega nie tylko na wezwaniu Niemiec, aby zajęły aktywną rolę, ale także na tym, aby uratować kształt Unii Europejskiej, który musi być zbudowany na rozłożeniu wysiłków. Musimy ratować integracje europejską polegającą na współdziałaniu wielu podmiotów. Skupianie się na jednym kraju, na zasadzie swego rodzaju prośby, czy błagania w postaci: „Niemcy ratujcie euro!” podkreśla oparcie się tylko na jednym kraju.

Taka dominacja jest niezdrowa dla samych Niemiec, dlatego gdyby Polska propozycja bardzo wyraźnie skierowana była do  paru krajów europejskich wiodących, a nie tylko do jednego, to mógłbym powiedzieć, że jest to kontynuacja pewnego dobrego, akceptowalnego w Polsce pomysłu na Europę. Jeżeli natomiast to przemówienie ma być swego rodzaju hołdem strzelistym dla jednego kraju, to odsłania to niedobrą sytuację, w której wszystkie działania skupione są na jednym państwie. Kiedyś obawiano się dominacji przez Niemcy Europy i Unia miała być gwarantem, że do tego nie dojdzie. 

Gdyby Radosław Sikorski zaprezentował swoje przemówienie np. w Paryżu, Kopenhadze, Pradze i Rzymie, to wtedy uważałbym, że jest to sensowne powtórzenie stanowiska polskiego, że kryzys euro  może rozwiązać tylko współpraca wielu państw. Rozwiązanie oparte tylko na ramionach jednego państwa będzie chwiejne i niestabilne.

Już pojawiają się  w Europie krytyczne głosy, że Angela Merkel zaakceptowała sytuację, w której najważniejsze sprawy dotyczące programu ratunkowego decydują się głównie w jej głowie. Skupianie się wyłącznie na Niemczech wcale nie jest mądre.

Co do samego wystąpienia Radosława Sikorskiego to jako konserwatysta pozytywnie przyjmuję sugestię stworzenia czegoś w rodzaju rządu gospodarczego. Natomiast jeśli projekt sanacyjny ma się udać, to musi być oparty na państwach różnej wagi, tak dużych jak Niemcy, ale także średnich czy małych, takich jak Holandia, Dania, Polska, czy Czechy. To, że Czechy nie są w strefie euro nie znaczy, że nie należy szukać ich życzliwego ustosunkowania się do nowych propozycji.

Mam wrażenie, że nasz kraj troszeczkę wyskoczył przed szereg wzywając Niemcy do działania. Bo jeśli czegoś można się obawiać w Europie to rezygnacji z zasady,  że działamy wspólnie, a nie pod przewodnictwem jednego kraju. 

Jom 

[Fot. PAP/EPA]

 

 

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook