Jedynie prawda jest ciekawa


Semka o "nocnej zmianie" i Lechu Wałęsie

02.06.2016

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku miało miejsce nocne głosowanie nad obaleniem rządu Jana Olszewskiego. Za sprawą filmu pt. „Nocna zmiana” wydarzenie zaczęto nazywać tym terminem. Publicysta tygodnika "Do Rzeczy" Piotr Semka odnosząc się do wydarzeń sprzed 24 lat, które doprowadziły do obalenia rządu Jana Olszewskiego powiedział, że "wiadomo było, że na liście jest Wałęsa. Było oczekiwanie, że przedstawi okoliczności swojej współpracy. I on do godziny 12 był gotowy to zrobić".

Piotr Semka, będąc jednym z gości programu "Zadanie Specjalne" na antenie Telewizji Republika, mówił o tym, komu i dlaczego zależało na usunięciu rządu premiera Jana Olszewskiego – rządu, który wyprowadził wojska sowieckie z Polski, który starał się powstrzymać upadek zakładów pracy i dziką prywatyzację, a wreszcie który realizował obietnicę dekomunizacji i lustracji oraz jak przebiegała poufna narada u ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy dotycząca sposobów, jak obalić Olszewskiego.

– Komu zależało na obaleniu Olszewskiego? To proste – Lechowi Wałęsie. Tu bardziej właściwe jest jednak pytanie komu zależało żeby obalić Wałęsę, a komu żeby utrzymać – mówił Marek Markiewicz.

Były poseł z ramienia "Solidarności" tłumaczył, że informacja o współpracy z SB nie padła na posiedzeniu Sejmu od razu. 

– Dopiero Świtoń wyszedł po paru godzinach i wyrzucił z siebie nazwisko Marszałka Sejmu i Wałęsy. Potem Marszałek wyłączył z protokołu tę wypowiedź – dodał.

Markiewicz tłumaczył, że problemem w tamtej sytuacji stał się Wałęsa i wszystko, co się z nim wiązało. Podkreślił jednak, że nie był to problem jedynie pamiętnej nocy, ale tego co działo się wcześniej i później. Wskazywał tu, że już dzień wcześniej Wałęsa mówił, że chce powołać Waldemara Pawlaka na premiera; opowiadał o zjeździe, który odbył się tydzień po zjeździe i przysięgał, że to wszystko nieprawda, zarzekał się, że jeśli kłamie, to poda się do dymisji.

– Potem został wygwizdany przez zjazd. To był koniec zjazdu i koniec Wałęsy – mówił.

Markiewicz podkreślił, że wielu ludzi uwierzyło Wałęsie.

– To była złudna nadzieja. Wielkie oszustwo, które odłożyło się w czasie. Ludzie nie chcieli przyjąć do wiadomości, że mogli paść ofiarą takiego wielkiego oszustwa. (...) Ja to przeżywałem jako człowiek "Solidarności". (...) Walesa rzucił wtedy wszystkie fanty, jakie miał na szali, dlatego mam do niego prywatny żal, że zagrał w ten sposób – przyznał.

Z kolei Aleksander Łuczak wciąż pozostaje przy stanowisku, że decyzja o obaleniu rządu Jana Olszewskiego była decyzją słuszną. Wskazywał, że nie zgadza się ze swego rodzaju gloryfikacją tego rządu i mówieniem, że wszystko co przed nim to ciągłość PRL. Były poseł PSL stwierdził, że lista Macierewicza nie była do końca prawdziwa i pewne nazwiska z niej trzeba było od razu usunąć. Przekonywał, że to nie ci co opowiedzieli się po stronie Wałęsy dokonali puczu, ale chciał go dokonać rząd Olszewskiego.

– Tamta strona chciała doprowadzić do podważenia konstytucyjnych zasad i podważenia wiarygodności polityków. Oznaczało to paraliż państwa – przekonywał Łuczak.

Były polityk PSL wyraził także pogląd, że do dziś nie ma wiarygodnych dowodów potwierdzających współpracę Wałęsy z SB. 

Publicysta Piotr Semka odnosząc się do zarzutów Łuczaka pod adresem listy Macierewicza, zwrócił uwagę na fakt, że nazwiska, które się na niej znajdowały miały być dopiero weryfikowane przez komisję na czele której stanąć miał prof. Adam Strzembosz. Podkreślił, że wbrew temu, co powiedział Łuczak, działanie rządu Olszewskiego nie było działaniem bezprawnym.

 – Wiadomo było, że na liście jest Wałęsa. Było oczekiwanie, że przedstawi okoliczności swojej współpracy. I on do godziny 12 był gotowy to zrobić. Potem Wachowski uznał, że zamiast się przyznawać, lepiej obalić rząd – tłumaczył Semka.

Jak dodał, Wałęsa miał do wyboru dwie opcje: Załatwmy tę sprawę i stwórzmy mechanizmy rozliczania przeszłości albo ogłośmy, że to zamach stanu i obalmy rząd.

– Nawet Pawlak wypowiada na taśmach słowa, że to taki gangsterski chwyt – wskazywał.

– Wałęsa wybrał drogę, że nigdy nie trzeba będzie się z ta prawda zmierzyć i trwa w tym do dziś – podkreślił. 

 

wkt/ Telewizja Republika

 

[fot. youtube.com]

 

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook