Jedynie prawda jest ciekawa


Semka o "nocnej zmianie" i Lechu Wałęsie

02.06.2016

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku miało miejsce nocne głosowanie nad obaleniem rządu Jana Olszewskiego. Za sprawą filmu pt. „Nocna zmiana” wydarzenie zaczęto nazywać tym terminem. Publicysta tygodnika "Do Rzeczy" Piotr Semka odnosząc się do wydarzeń sprzed 24 lat, które doprowadziły do obalenia rządu Jana Olszewskiego powiedział, że "wiadomo było, że na liście jest Wałęsa. Było oczekiwanie, że przedstawi okoliczności swojej współpracy. I on do godziny 12 był gotowy to zrobić".

Piotr Semka, będąc jednym z gości programu "Zadanie Specjalne" na antenie Telewizji Republika, mówił o tym, komu i dlaczego zależało na usunięciu rządu premiera Jana Olszewskiego – rządu, który wyprowadził wojska sowieckie z Polski, który starał się powstrzymać upadek zakładów pracy i dziką prywatyzację, a wreszcie który realizował obietnicę dekomunizacji i lustracji oraz jak przebiegała poufna narada u ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy dotycząca sposobów, jak obalić Olszewskiego.

– Komu zależało na obaleniu Olszewskiego? To proste – Lechowi Wałęsie. Tu bardziej właściwe jest jednak pytanie komu zależało żeby obalić Wałęsę, a komu żeby utrzymać – mówił Marek Markiewicz.

Były poseł z ramienia "Solidarności" tłumaczył, że informacja o współpracy z SB nie padła na posiedzeniu Sejmu od razu. 

– Dopiero Świtoń wyszedł po paru godzinach i wyrzucił z siebie nazwisko Marszałka Sejmu i Wałęsy. Potem Marszałek wyłączył z protokołu tę wypowiedź – dodał.

Markiewicz tłumaczył, że problemem w tamtej sytuacji stał się Wałęsa i wszystko, co się z nim wiązało. Podkreślił jednak, że nie był to problem jedynie pamiętnej nocy, ale tego co działo się wcześniej i później. Wskazywał tu, że już dzień wcześniej Wałęsa mówił, że chce powołać Waldemara Pawlaka na premiera; opowiadał o zjeździe, który odbył się tydzień po zjeździe i przysięgał, że to wszystko nieprawda, zarzekał się, że jeśli kłamie, to poda się do dymisji.

– Potem został wygwizdany przez zjazd. To był koniec zjazdu i koniec Wałęsy – mówił.

Markiewicz podkreślił, że wielu ludzi uwierzyło Wałęsie.

– To była złudna nadzieja. Wielkie oszustwo, które odłożyło się w czasie. Ludzie nie chcieli przyjąć do wiadomości, że mogli paść ofiarą takiego wielkiego oszustwa. (...) Ja to przeżywałem jako człowiek "Solidarności". (...) Walesa rzucił wtedy wszystkie fanty, jakie miał na szali, dlatego mam do niego prywatny żal, że zagrał w ten sposób – przyznał.

Z kolei Aleksander Łuczak wciąż pozostaje przy stanowisku, że decyzja o obaleniu rządu Jana Olszewskiego była decyzją słuszną. Wskazywał, że nie zgadza się ze swego rodzaju gloryfikacją tego rządu i mówieniem, że wszystko co przed nim to ciągłość PRL. Były poseł PSL stwierdził, że lista Macierewicza nie była do końca prawdziwa i pewne nazwiska z niej trzeba było od razu usunąć. Przekonywał, że to nie ci co opowiedzieli się po stronie Wałęsy dokonali puczu, ale chciał go dokonać rząd Olszewskiego.

– Tamta strona chciała doprowadzić do podważenia konstytucyjnych zasad i podważenia wiarygodności polityków. Oznaczało to paraliż państwa – przekonywał Łuczak.

Były polityk PSL wyraził także pogląd, że do dziś nie ma wiarygodnych dowodów potwierdzających współpracę Wałęsy z SB. 

Publicysta Piotr Semka odnosząc się do zarzutów Łuczaka pod adresem listy Macierewicza, zwrócił uwagę na fakt, że nazwiska, które się na niej znajdowały miały być dopiero weryfikowane przez komisję na czele której stanąć miał prof. Adam Strzembosz. Podkreślił, że wbrew temu, co powiedział Łuczak, działanie rządu Olszewskiego nie było działaniem bezprawnym.

 – Wiadomo było, że na liście jest Wałęsa. Było oczekiwanie, że przedstawi okoliczności swojej współpracy. I on do godziny 12 był gotowy to zrobić. Potem Wachowski uznał, że zamiast się przyznawać, lepiej obalić rząd – tłumaczył Semka.

Jak dodał, Wałęsa miał do wyboru dwie opcje: Załatwmy tę sprawę i stwórzmy mechanizmy rozliczania przeszłości albo ogłośmy, że to zamach stanu i obalmy rząd.

– Nawet Pawlak wypowiada na taśmach słowa, że to taki gangsterski chwyt – wskazywał.

– Wałęsa wybrał drogę, że nigdy nie trzeba będzie się z ta prawda zmierzyć i trwa w tym do dziś – podkreślił. 

 

wkt/ Telewizja Republika

 

[fot. youtube.com]

 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook