Jedynie prawda jest ciekawa


Semka: Niesiołowski stał się karykaturą samego siebie

24.09.2016

Kamiński i Niesiołowski, dawni czołowi działacze ZCHN, atakują PO za zwrot na prawo. Niesiołowski stał się karykaturą samego siebie - ocenił Piotr Semka w "Salonie Dziennikarskim".

„Tego typu nieprawdziwe opinie o Polsce pojawiają się bardzo często. Anne Applebaum twierdzi, że film „Smoleńsk” powstał na zlecenie partii rządzącej” - mówił w Salonie Dziennikarskim - emitowanym na antenie Radia Warszawa i TVP INFO – Jacek Karnowski z tygodnika „wSieci” i portalu wPolityce.pl.

„Ale też jest taki problem, że w tym tekście są też ćwierćprawdy i półprawdy, np. Mariusz Kamiński jest tam przedstawiony jako człowiek, który został skazany za fabrykowanie dokumentów, czyli coś nieprawdziwego. Z tego typu drobnych ćwierć prawd budowany jest cały obraz Polski za granicą” - mówił Karnowski.

„To pochodna sytuacji, która w tych latach zaistniała. O ile zakładam, że w Polsce opinia publiczna dość uważnie, choć pewnie nie wszyscy, śledziła te niuanse kolejne, to na użytek zagranicy nie próbowany polemizować z pierwszym raportem, czyli z raportem MAK-u. Zastanawiam się nad motywem pani Applebaum, w stosunku do krajowego rynku wydaje się zbytnio absurdalny, bo ona mówi takie rzeczy, które raczej ułatwiają zbijanie tej drugiej stronie, bo skąd innąd mówiąc szczerze, pewnie nie wszyscy tu się ze mną zgodzą, ta druga strona też czasami pochopnie mówi pewne rzeczy. Komisja chce zachować bezstronność i nie feruje wyroków, ale już Antoni Macierewicz co i rusz wydobywa z siebie jakieś komunikaty. I w tym momencie nagle przychodzi pani Applebaum i wskrzesza (…) stare wersje, dawno kompletnie obalone, przenicowane. Nikt się już przy nich nie upiera. Komisja Millera przy wielu z tych tez się nie upierała, choćby problem głosu generała Błasika. To w kraju wydaje się nie służyć, tak to nazwijmy, obozowi kłamstwa smoleńskiego, ale widocznie to jest na użytek zagranicy i trzeba przyjęto takie założenie, że w Ameryce nikt się nie połapie i to jest kolejny element tej kampanii przeciwko temu rządowi” - ocenił Piotr Zaremba,

Także Maciej Pawlicki zaprzeczył słowom Applebaum, że film został nakręcony na zlecenie PiS-u.

„Film został niedawno ukończony. Prace nad filmem zaczęły się kilka lat temu i PiS nie miał nic wspólnego z filmem. To brutalne kłamstwo, dziwi, że osoba tej rangi publicystka o takim prestiżu żona byłego ministra, który odegrał ważną rolę w sprawie Smoleńska posuwa się do tak otwartych kłamstw” - mówił publicysta „wSieci” i wPolityce.pl.

„Tych kłamstw, o których mówi Anne Applebaum w Polsce już się nie powtarza. Applebaum uważa, że w dobie masowej komunikacji ma takie dobre dojście do opinii publicznej na świecie, że wystarczy, że nakłamie w waszyngtońskim dzienniku i to kłamstwo stanie się prawdą” - dodał.

„To jest ostre działanie Annę Applebaum. Tutaj mamy do czynienia nie tylko z powrotem nie tylko do działań, które kiedyś wyparowały, zostały obalone, ale również ze zdaniami, które można określić po prostu jako kłamstwo. To, że prezydent się nie zgodził, to co to jest? Gdzie jest ten zapis, że prezydent się nie zgodził na inne lotnisko, itd. Natomiast Anne Applebaum ma tutaj poczucie całkowitej bezkarności, po pierwsze dlatego, że (…) mówi do społeczności amerykańskiej, która jeśli coś czytała i słyszała na ten temat to było wtedy i mniej więcej w tym samym duchu, a po drugie, że sama jest osobą niezmiernie wpływową jako publicystka, jako członkini waszyngtońskiego rodu, jest członkiem ścisłej waszyngtońskiej socjety i może sobie pozwolić na wszystko. Możemy się z Anne Applebaum śmiać i prostować, ale na ile możemy wierzyć zachodnim gazetom jeżeli piszą na inny temat?” - ocenił Piotr Skwieciński.

Piotr Semka zwrócił uwagę, że bardzo trudno walczyć z kłamliwymi tekstami o naszym kraju, które ukazują się w prasie zagranicznej.

„Jak z tym walczyć? To jest bardzo trudne. Minister Waszczykowski nie powinien się wypowiadać w sprawie tekstu Anne Applebaum. To źle wygląda. Anne Applebaum ma większy wpływ niż tysiąc ministrów” - stwierdził publicysta tygodnika „Do Rzeczy”.

Pojawiają się kłamstwa, że krytykując Anne Applebaum powielamy stereotypy komunistycznej nagonki na dziennikarzy. Przecież to jej tekst można uznać za przykład komunistycznej nagonki” - powiedział Jacek Karnowski.

Kolejnym tematem był protest KOD-u podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Nowym Jorku.

„Mną wstrząsnęło, że samochód prezydenta Dudy został opluty. Bardzo często, gdy w poprzedniej kadencji opozycja krytykowała prezydenta Komorowskiego, to prasa lewicowo-liberalna pisała, że jest opluwany. A tutaj faktycznie opluto prezydenta. Totalne zdziczenie” - mówił Jacek Karnowski.

Piotr Skwieciński zwrócił uwagę, że będziemy mieli do czynienia z coraz bardziej radykalnymi atakami.

„Konflikt w Polsce się zaostrza, sprawa aborcji dodaje paliwa do tego ognia. Opozycja rozstała się z myślą, że uda się odsunąć PiS szybko od władzy, pojawia się frustracja, która przeradza się w radykalizację. Agata Duda nie po raz pierwszy pokazała, że ma potencjał” - ocenił publicysta „wSieci” i wPolityce.pl.

Pani prezydentowa wykazała się refleksem i odwagą. Jeżeli spojrzymy na obecną i poprzednia parę prezydencką, nie mówię o fizyczności, ale o umiejętności i sposobie życia, to możemy być absolutnie spokojni, że sobie świetnie poradzą z różnego rodzaju atakami” - zabrał głos Maciej Pawlicki.

Karnowski mówił, że Stowarzyszenie Sędziów Polskich pozwoliło sobie na oficjalnym profilu porównać Jarosława Kaczyńskiego do Hitlera.

„Padają słowa, które się dewaluują straszliwie, w Polsce można powiedzieć wszystko. Czasem dotyczy to też ludzi władzy, powiedzmy to dla sprawiedliwości, i też są niepotrzebne, Joachim Brudziński, który po filmie „Smoleńsk” mówi o skundlonych elitach. Moim zdaniem, można o oktawę niżej wyrazić tę samą myśl, że bardzo dużo ludzi nie chciało prawdy, niekoniecznie trzeba używać inwektyw. Ale jeżeli chodzi o tamtą historię, to powiem w ten sposób, nie oburza mnie, że ktoś za granica protestuje, bo to jest tradycja w wielu krajach. Oburza mnie natomiast, że ktoś pluje na samochód, bo to już jest jakiś absurd. Zalecałbym pokazywanie takich ludzi i takich jak Anne Applebaum jak najczęściej bo one strzelają w stopę czy w kolano tamtemu obozowi” - stwierdził Piotr Zaremba.

„Małe, samotne grupki nie były w stanie obalić rządu PO-PSL i teraz takie grupy również nie stanowią zagrożenia dla rządu” - stwierdził Karnowski.

„Jeszcze ten stan histerii, który tam widać. Ci ludzie są na ogół w średnim wieku albo starsi, co nie jest samo w sobie deprecjonujące, ale pokazuje, że młodzież się raczej do nich nie przyłącza. Oni są tak podnieceni, tak rozemocjonowani, tak nieprzytomni w swych zachowaniach, że ja bym ich pokazywał nieustannie” - ocenił Zaremba.

Rozmówcy zgodzili się, że następuje radykalizacja opozycji, jak przykład podali niedawny wpis prof. M. Środy, która wezwała do niechodzenia do Kościoła.

„Więcej takich głosów i Jarosław Kaczyński będzie mógł faktycznie spać spokojnie” - ocenił Piotr Skwieciński.

„To jest kolejny przypadek, powiem to, mimo że sam zalecałem umiar w ocenach, psychiatryzacji debaty publicznej. Dotyczy to pani Środy i Stefana Niesiołowskiego. Dla Platformy i dla opozycji ma to dwa wymiary, z jednej strony pozbycie się Kamińskiego czy Niesiołowskiego raczej powinno się przysłużyć, którzy nie dają czegoś PO, wręcz odwrotnie, kompromitują, zwłaszcza Kamiński, jako symbol oportunizmu i przechodzenia z obozu do obozu politycznego. Natomiast z drugiej strony pojawia się wrażenie pewnego „sypania się” i to dla platformy jest niedobra wiadomość. Ale to można powiedzieć, że w tej chili cała opozycja przeżywa to, co kiedyś przechodziła prawica, potem lewica po upadku Millera. To są grupki, wzajemne oskarżanie się, przecież Ci ludzie wychodzą z PO i mówią, że robią to dla jedności opozycji” - stwierdził Piotr Zaremba odnosząc się do powstania koła poselskiego „Europejscy Demokraci”.

„Pamiętamy jak to wyglądała na prawicy lat dziewięćdziesiątych” - przypomniał Piotr Skwieciński.

„W działaniu Kamińskiego jest jakąś racjonalność. On zakłada, że będzie jakiś okrągły stół, na którym powstanie wspólna lista opozycji. Kamiński i Niesiołowski, dawni czołowi działacze ZCHN, atakują PO za zwrot na prawo. Niesiołowski stał się karykaturą samego siebie” - ocenił Piotr Semka.

„Trochę za dużo miejsca i czasu poświęcamy tej sprawie. Choć ważnym elementem jest to,że opozycja jest w rozsypce” - stwierdził Maciej Pawlicki.

Kolejnymi sprawami, o których rozmawiali publicyści były spółki Skarbu Państwa i zapowiadana rekonstrukcja rządu. Jacek Karnowski przypomniał niedawne słowa Jarosław Kaczyński, który na wyjazdowym posiedzeniu PiS powiedział, że trzeba skończyć z bankietowaniem i świętowaniem.

„Mateusz Morawiecki ma w swoim programie wiele interesujących propozycji, ale powinien rozwiązać również sprawę toksycznych kredytów, jeżeli ta sprawa nie zostanie rozwiązana, to będzie zagrożenie dla całej jego reformy. Z drugiej strony widzę szereg dobrych pomysłów, tylko należy to poskładać w jedną spójną ideologicznie i organizacyjnie całość” - ocenił Maciej Pawlicki.

Jednym z głównych kandydatów do zwolnienia z rządu jest minister Paweł Szałamacha.

„Jeżeli chce się kogoś uderzyć, to się kij znajdzie. Według mojej wiedzy minister Radziwiłł jest zagrożony, ale to, że wymienia się wśród tych nazwisk pokazuje poczucie pewnej frustracji, kumulacja wydatków na 500+ sprawia, że w wielu resortach brakuje pieniędzy” - mówił Piotr Zaremba.

„Ci ministrowie nie mają za bardzo się czym wykazać, bo tak naprawdę kontrakty NFZ z lekarzami są ciaśniejsze za czasów PiS niż za PO, choć PiS bardziej optował za mniej komercyjną, bardziej otwartą na pacjentów służbą zdrowia” - kontynuował Zaremba.

„To jest jakiś problem” - mówił publicysta „wSieci” o spółkach.

„Oczywiście przytakuje pani premier, która mówi, że przyszliśmy po to, żeby powstrzymać wyprzedaż majątku narodowego, ale ci lekarze, czyściciele muszą być bez zarzutu. Nawet jeśli pojawią się jakieś drobne zarzuty, jednak nie nagina się standardów, nie nagina się statutu spółki, żeby ktoś mógł wejść do jej rady nadzorczej, tak jak pana Misiewicza. Jest ta historia i tutaj bardzo trafnie przytoczyłeś tę wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą spółek. Jarosław Kaczyński mówi: skoro już wydajemy tak gigantyczne pieniądze na 500+ to te spółki powinny nam dawać, a te spółki, nie mówię, że wszystkie wydają pieniądze na obsługę prawną czy na piar, to jest często forma pompowania pieniędzy, często organizuje się bankiety, ten symboliczny bankiet Lotosu w Krynicy. Oczywiście, tak naprawdę to są drobne sumy, ale do wyobraźni kogoś, jakby widzi problem w całości, mówię o prezesie PiSu, to musi przemawiać. I on ma absolutną rację” - stwierdził komentator.

W dalszej części rozmowy, publicyści zastanawiali się, jak zbudować nową elitę i świadomą wymianę kard w państwie fachowców z ludźmi o czystych życiorysach.

„Nie da się. To proces nacechowany rozmaitymi ryzykami. Każda władza jest narażona na pokusy, W sytuacji jaką mamy obecnie w Polsce wkomponowane są pierwiastki jeszcze większego zagrożenia” - ocenił Skwieciński.

Semka mówił z kolei o tym, że opozycja nie ma żadnego pomysłu na działalność. „Jako antidotum na Bartłomieja Misiewicza, który jako młody niedoświadczony człowiek przejmuje różne rzeczy, pojawił się Mariusz Kamiński, który zapowiedział sprawdzanie spółek Skarbu Państwa. Wówczas opozycja zaczęła mówić, że w spółkach dzieją się sprawy, które podlegają kodeksowi karnemu. Po słowach Jarosława Kaczyńskiego, że koniec balowania, opozycja zaczęła mówić o tym, że PiS do tej pory nic nie robił” - mówił Semka.

„Na miejscu opozycji trzeba się cieszyć, że CBA zaczyna badać spółki” - ocenił Jacek Karnowski.

Na zakończenie debaty publicyści starali się odpowiedzieć, na pytanie, czy uda się zatrzymać aborcję eugeniczną.

„Aczkolwiek projekt społeczny zakłada też kasowanie tych innych wyjątków, które są pewnie bardzo rzadkie, ale są. To jest oddzielny problem czyj on jest. Nawet jak się w internecie śledzi, wszyscy Jarosława Kaczyńskiego obwiniają o coś, co zwyczajnie jest mu nie w smak. Powiedzmy sobie szczerze i otwarcie, jeżeli Jarosław Kaczyński chciałby całkowicie zakazać aborcji, zrobiłby to w trzy dni. Ten parlament by to uchwalił, jeżeli taka byłaby jego wola. Jeżeli on tworzy sytuację, w której jest długa debata, potem to idzie do komisji, to widać, wyraźnie, że chce wyselekcjonować te przepisy, przejrzeć je i niekoniecznie wszystko uchwalić. To trzeba bardzo otwarcie i mocno powiedzieć. Natomiast, co do samego meritum to są możliwe dwa scenariusze, jeden scenariusz taki, że to utonie długo w komisjach i pójdzie do zamrażalki, ale nacisk środowisk, które bardzo serio to traktują i które są absolutnie niekoniunkturalne środowiska” - mówił Piotr Zaremba.

Publicysta podkreślił, że obrona życia przez środowiska pro life wynika z głębokiego przekonania ludzi, którzy się tym zajmują, zwrócił uwagę, że przedstawianie ich działań jako cynicznej gry jest fałszem.

Zaremba powiedział, że przedwojenny kodeks karny z 1932 r. w określonych przypadkach zezwalał na wykonywanie aborcji.

W ocenie Piotra Skwiecińskiego spór o aborcje może przerodzić się w głęboki spór polityczny, tak jak to miał miejsce w latach dziewięćdziesiątych.

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

TVP Info/ems

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook