Jedynie prawda jest ciekawa

Sellin: Zostawiliście Putinowi wrak jako triumf wojenny!

17.04.2017

"Zastosowano przemoc symboliczną, poniżono państwo i naród polski" - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin w burzliwej debacie na antenie TVP Info. W programie "Woronicza 17" politycy skomentowali bulwersujące doniesienia portalu wPolityce.pl, według których w jednej trumnie znajdowały się dwie głowy, trzy nogi i cztery miednice.

"Rzeczywiście, w czasie Świąt, kiedy cieszymy się z triumfu życia nad śmiercią musimy wracać do tej tragedii, ale skoro takie bulwersujące informacje przed świętami przyszły, to nie sposób od refleksji nad nimi się uchylić. Bo obowiązkiem nas, jako polityków, jest rozmawiać o kondycji państwa polskiego. Słyszeliśmy po 10 kwietnia 2010 roku, że państwo polskie zdało egzamin, bardzo szybko dowiedzieliśmy się że jednak nie zdało, zwłaszcza w kwestii wyjaśniania przyczyn. Łudziliśmy się że może w kwestii pochówku wszystko odbyło się prawidłowo, okazało się, że nie" — mówił Jarosław Sellin, przypominając że 10 proc. przypadków wykazało, ze pomylono ciała. Dochodziło też do licznych przypadków profanacji.

"To wszystko są dowody na to, ze państwo rządzone przez konkretne osoby, przez konkretną ekipę, która moim zdaniem ma bardzo nisko ustawiony instynkt państwowy, zawiniła i popełniła straszliwe błędy. Teraz się z tym bólem męczymy" — dodał, podkreślając że ogromne znaczenie ma zgoda polskich władz na nieotwieranie trumien.

"Mamy do czynienia z czymś, co nazywa się przemocą symboliczną. Jeśli Rosjanie usłyszeli od wysokich urzędników państwa polskiego, że trumny w Polsce nie będą otwierane, to sobie pofolgowali. Stąd te zaszywane śmieci. Uważam że zastosowano przemoc symboliczną, poniżono państwo i naród polski" — dodał.

"Ekshumacje ciał są konieczne. Rodziny mają prawo wiedzieć, że przychodzą na grób swoich bliskich których ciała nie są sprofanowane" — podkreślił.

"Sposób obrażeń ciał też jest istotnym dowodem materialnym do wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej, bo tego też państwo rządzone przez poprzednią ekipę tego zadania też nie dopełniło. Nie wyjaśniło przyczyn tej katastrofy" — tłumaczył Jarosław Sellin.

frost 
[Fot. Stefczyk.info]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook