Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: Tusk nawet nie udaje, że dba o standardy

23.02.2013

Od roku 2005 polityka Tuska bardzo konsekwentnie polega na zohydzaniu opozycji i tolerowaniu wybryków własnego obozu - mówi Jarosław Sellin, poseł PiS.

Stefczyk.info: Donald Tusk ze strachem w oczach opowiadał o narodowcach, którzy zakłócili wykład Magdaleny Środy, ale ani słowem nie zająknął się o zdarzeniu z Poznania, gdzie poprzebierana za transwestytów młodzież groziła profesorom broniącym konserwatywnych wartości. Skąd taka wybiórczość w trosce premiera?

Jarosław Sellin: Prof. Paweł Śpiewak chyba jeszcze w 2004 roku postawił pytanie: kiedy Gazeta Wyborcza i środowisko Agory zawłaszczy sobie Platformę Obywatelską? I, jak się okazuje to było pytanie słuszne, wręcz prorocze. Dokładnie tak się stało, to znaczy Donald Tusk wbrew deklaracjom wyborczym PO z 2004 i 2007 roku, które były deklaracjami konserwatywno-liberalnymi, wyraźnie przekierowuje tę partię w kierunku lewicowo-liberalnym i takim poprawnościowym. A wybiórczość, o którą pan pytał jest konsekwencją tej decyzji.

To on tak naprawdę staje się dziś liderem lewicowo-liberalnego establishmentu, potężnego w Polsce, zwłaszcza w mediach. W związku z tym nie dostrzega takich zdarzeń, jak agresja lewicowo-liberalnych elit wobec inaczej myślących profesorów Uniwersytetu Poznańskiego, a histerycznie i gwałtownie reaguje na zjawisko odwrotne, czyli prawdopodobnie zajścia spowodowane przez ludzi związanych z tym młodym, odradzającym się ruchem narodowym przeciwko pani Magdalenie Środzie. Osobie, która jest ikoną tych lewicowo-liberalnych mediów. Ta wybiórczość wynika z tego, że Tusk jest już reprezentantem politycznym tych właśnie elit.

Stefczyk.info: Ciekawi mnie też, na ile premier zdaje sobie sprawę z tego, że przemilczanie pewnych spraw, przy jednoczesnym piętnowaniu innych powoduje ośmielanie tych, których się nie piętnuje? Przecież to jest przyzwolenie na agresję i na przesuwanie granicy.

Jarosław Sellin: Premier Donald Tusk na pewno nie jest politykiem, który sobie nie zdaje sprawy z tego, jakie są konsekwencje jego działań. To on postanowił w roku 2005 wprowadzić do polskiej polityki taki element totalnego zniechęcania i zohydzania głównego rywala politycznego, czyli PiS-u. Miał ku temu instrumenty w postaci ogromnej życzliwości mediów, która trwa do dziś i jemu to w ogóle nie przeszkadza, że są stosowane niegodziwe metody wobec ludzi związanych z PiS-em, albo ludzi, których wrażliwość może być zbliżona do tej wrażliwości konserwatywnej. Jemu to w ogóle nie przeszkadza, właściwie dokładnie o to mu chodzi. Chodzi mu o to, żeby swoja władzę utrzymywać i umacniać, a robi to właśnie poprzez zohydzanie opozycji.

A ta metoda z kolei jest efektem przegranych przez Tuska wyborów w 2005 roku. On wtedy właśnie postanowił, że skoro przegrał jedne i drugie wybory, to trzeba tę siłę polityczną, która mu to zwycięstwo oczywiste odebrała, zniszczyć i doprowadzić do tego, że ta siła będzie na wszelkie sposoby postponowana.

Stefczyk.info: Ale Tusk chyba nie jest jedyną osobą, której zależy na politycznej zemście na PiS-ie? Przecież w 2005 roku zwycięstwo PiS i Lecha Kaczyńskiego było czymś nieprawidłowym z punktu widzenia całego układu, którego Tusk jest zaledwie reprezentantem.

Jarosław Sellin: Tak, ale to nie jest kwestia tylko emocji, chociaż one, jak sądzę, w przypadku takiej osoby, jak Donald Tusk graja rolę. Takiej emocji polegającej na zawodzie i zawiści, ale to nie wszystko. To jest jednak sprytny polityk. Tusk zrozumiał, że zarządzanie przez konflikt, przez zohydzanie opozycji jest skuteczne politycznie, bo powoduje taki efekt: bardzo często ludzie mnie już nie chcą, często są już do mnie zniechęceni, ale trzeba podtrzymywać strach przed tym głównym konkurentem, który utrzymuje mimo wszystko poważne poparcie społeczne. Strach przed nim, żeby ci wahający się, właśnie ze względu na wytworzony przez Tuska strach wobec PiS wybierali właśnie jego. i, póki co, to jest skuteczna metoda.

Stefczyk.info: A dlaczego Polska polityka zrobiła się taka prosta, wręcz prostacka, że zamiast wymogu konstruktywnych propozycji od rządu społeczeństwu wystarczy jakiś oszukańczy manewr ze sztucznym konfliktem i wytworzonym strachem?

Jarosław Sellin: Środowisko rządzące z Tuskiem na czele i liderzy PO to środowisko o bardzo niskim poziomie instynktu państwowego. Tam nie ma mężów stanu, ludzi, którzy by rozumieli, że polityka to jest tez wznoszenie się ponad podziały, właściwe odczytywanie racji stanu, Narodu czy państwa. Że wymaga to czasem także porozumienia z opozycją. Tego myślenia tam po prostu nie ma, bo tam jest niski poziom instynktu państwowego, a w dodatku na to jeszcze nałożyła się katastrofa smoleńska, która powoduje, że władze ogarnął najzwyklejszy strach przed utratą władzy i konsekwencje, jakie to może dla nich przynieść. Ja uważam, ze wojna polsko-polska może być zakończona tylko przez dojście do władzy PiS-u.

Stefczyk.info: Czy rozumieć to tak, że Tusk będzie trwał przy władzy za wszelką cenę, bo jeśli straci immunitet i przywileje to zostanie pociągnięty do odpowiedzialności w związku z tym, co się stało w Smoleńsku?

Jarosław Sellin: Myślę, że skala zaniedbań i błędów, które zostały popełnione w związku z ta katastrofą, ale nie tylko, jest tak duża, że takie myślenie w tym obozie może dominować. Że utrata władzy może być po prostu bardzo niebezpieczna.

Stefczyk.info: A wracając do początku naszej rozmowy. Czy piętnowanie jednych zachowań i niezauważanie innych jest częścią tej walki, umacnianiem istniejącego stanu rzeczy?

Jarosław Sellin: Tak, ale to też szersze zjawisko kulturowe. Te elity lewicowo-liberalne wcale nie są tolerancyjne, choć bardzo często się tym pojęciem posługują i uważają, że wszystkie inne sposoby myślenia i patrzenia na świat są anomalią. A z anomaliami trzeba walczyć. Więc, jeżeli Donald Tusk też się do tych elit wpisał, a nawet został ich eksponentem politycznym, to jednocześnie poddał się ostatecznie pewnej poprawności politycznej w osądzaniu jakiegokolwiek zjawiska, które się pojawia. I dlatego profesorowie, którzy stają w obronie zdrowego rozsądku w myśleniu o sprawach np. rodzinnych czy etycznych są potępiani i nie zasługują na obronę, a pani, która zwie się etykiem, co dla mnie jest wyjątkowo zdumiewające, na tę obronę zasługuje.

Ale należy zauważyć, że Donald Tusk potępił jedną rzecz, a kompletnie nie zauważył drugiej. Ja uważam, że obie rzeczy zasługują na potępienie.

Stefczyk.info: A czy nie uważa, że w tej układance Tuska to może być marketingowy błąd? Może gdyby choć atak na poznańskich profesorów odnotował to mógłby się zasłaniać, a w tej sytuacji nie ma dla niego wytłumaczenia.

Jarosław Sellin: Tak, mógłby chociaż udawać, że dba o standardy. Ale, moim zdaniem, on wcale nie jest tym zainteresowany, bo od roku 2005 jego polityka bardzo konsekwentnie polega na zohydzaniu opozycji i tolerowaniu tych wszystkich wybryków z własnego obozu, bo przecież Palikot to jest zjawisko wykreowane przez Tuska.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook