Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: Prawica potrzebuje jedności

23.04.2012

Jeśli SP będzie egoistycznie myśleć o swoim środowisku, a nie o Polsce, to będzie odpowiedzialna za to, że prawicy będzie trudniej odzyskać władzę – o ofercie, jaką Jarosław Kaczyński złożył politykom Solidarnej Polski portal Stefczyk.info rozmawia z Jarosławem Sellinem, posłem PiS.

Stefczyk.info: Komentując apel Jarosława Kaczyńskiego do Solidarnej Polski mówił Pan dziś w jednym z wywiadów, że prawicy jest potrzebna jedność. Dlaczego?

Jarosław Sellin: Sprawa jedności prawicy jest bardzo ważna, ponieważ mamy do czynienia z przyspieszeniem politycznym w Polsce. Mamy nieprzewidywalną sytuację. Istnieje możliwość wcześniejszego rozpisania wyborów. Widać realny opór społeczny wobec różnych decyzji rządu, mamy politykę marszów, politykę uliczną. Polacy manifestują dziś w bardzo różnych sprawach. Wiosną można spodziewać się gorącego sezonu politycznego, z powodu zmian wieku emerytalnego. W związku z tym musimy być na to przygotowani.

Jakie zadania to stawia przed prawicą?

Prawica musi być przygotowana do przejęcia władzy. To jest bardziej prawdopodobne, jeśli wystartuje się w jedności, a nie w podziale. Doświadczenia z ostatnich 30 lat pokazują, że partie prawicowe mogą wygrywać, jeśli są zjednoczone. To leży u podstaw oferty wystosowanej do Solidarnej Polski.

PiS do jedności na prawicy wzywa po raz kolejny

Ponad miesiąc temu Komitet Polityczny PiS przyjął uchwałę wzywającą do jedności prawicy. Zaowocowało to powrotem Prawicy Rzeczypospolitej do współpracy z PiSem. To bardzo dobry i wartościowy ruch, który został dobrze przyjęty przez elektorat prawicowy. Jednak czekamy również na innych. Są nadal środowiska, które chcą iść swoją własną drogą, rozbijając jedność prawicy.

Ze słów przedstawicieli Solidarnej Polski można sądzić, że na jedność szans raczej nie ma

Jeśli politycy tej formacji tak zdecydują, będą odpowiedzialni za to, że prawica nie pójdzie do wyborów zjednoczona. Oni będą odpowiedzialni za ewentualne trudności w zdobyciu władzy. To jest niezbędne dla uzdrowienia sytuacji w Polsce, po fatalnych latach rządzenia Platformy Obywatelskiej. Oni będą za to odpowiedzialni. Gdy się idzie do wyborów w rozdrobnieniu, to ma się mniej mandatów. Żeby zdobyć władzę, trzeba mieć ich natomiast więcej. Tylko w jedności można zdobyć premię, wynikającą z dobrego wyniku wyborczego. Wszystkie obliczenia na to wskazują. Jeśli SP będzie egoistycznie myśleć o swoim środowisku, a nie o Polsce, to będzie odpowiedzialna za to, że prawicy będzie trudniej odzyskać władzę.

Najważniejszym zadaniem PiSu wydaje się dziś zdobywanie nowych wyborców, przekonywanie nie przekonanych. Rywalizacja między PiSem i SP może to utrudnić?

Oczywiście. Zawsze łatwiej jest walczyć na jednym froncie, a nie na dwóch. My wolimy skupić się na walce z PO oraz jej akolitami. Tymczasem obecnie musimy również zwracać uwagę na drugą flankę. To jest tym bardziej bolesne i szkodliwe, że wiadomo dziś, że z tej inicjatywy nic nie będzie. SP nie ma szansy na przekroczenie progu wyborczego. Solidarna Polska ma jedynie szansę na uszczuplenie głosów, jakie padną na jedyną partię prawicową, która może przejąć władzę, czyli na PiS.

Czy możliwy jest w Pana ocenie scenariusz osobnej działalności PiS i SP, ale wspólnego wystawienia list?

Jarosław Kaczyński swoją ofertę wyraził bardzo precyzyjnie. Ona się sprowadza do jednego apelu: „Wracajcie!”. Możliwy jest jedynie powrót SP do PiS.

Rozmawiał saż
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook