Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: PO brak instynktu państwowego

21.02.2013

Rozmowa z posłem PiS, Jarosławem Sellinem.

Stefczyk.info: Sejm przyjął ostatnio pakt fiskalny, lekceważąc wątpliwości dot. konstytucyjności trybu jego uchwalania. Rząd uznał, że w tym przypadku należy stosować zwykłą większość, choć wydaje się, że przepisy konstytucji mówiły co innego. Z drugiej strony mamy sytuację, w której część polityków oraz mediów w sposób lekceważący traktuje konstytucyjnego kandydata na premiera. Co to oznacza? Czy to jest próba obniżenia wiarygodności polskiej konstytucji?

Jarosław Sellin: Od dłuższego czasu mam wrażenie, że rządzi Polską ekipa, która ma bardzo niski poziom instynktu państwowego. Ta ekipa traktuje prawo, jako instrument realizacji własnych celów politycznych. Podchodzi do prawa w sposób instrumentalny. Zarówno w sprawie paktu fiskalnego, jak i w sposobie traktowania przewidzianego prawem wniosku o konstruktywne wotum nieufności, zachowania władzy potwierdzają moje opinie. Pakt był oceniany przez prawników. Oni uznali, że on przyjmowany w trybie artykułu 89 konstytucji jest niezgodny z prawem, z ustawą zasadniczą. Jednak mimo tego, koalicja przeforsowała ten dokument właśnie w tym trybie. Mamy problem. Bardzo lekko podchodzi się do kwestii i sporów o granice suwerenności, niepodległość.

Dlaczego?

Jest tendencja władzy, by wpisywać się w poprawniościowy nurt integracji europejskiej bez refleksji na ten temat. A przecież w innych krajach, również wzorcowych dla rządzącej formacji w Polsce, pogłębianie się integracji europejskiej powoduje wzmocnienie prawa wewnątrzkrajowego. Taka sytuacja ma miejsce choćby w Niemczech. Trybunał pilnuje, by w procesie integracji nie pójść zbyt daleko. My natomiast oddajemy lekką ręką wiele ważnych dla nas kwestii. W mojej ocenie jest to właśnie efekt bardzo niskiego poziomu instynktu państwowego.

Jakie skutki mogą wyniknąć z kwestionowania podstawowego dla Polski aktu i porządku prawnego?

Słyszałem informację, że około 70 procent Polaków jest przeciwna paktowi. Oni czują, że coś jest nie w porządku, że rządzący wpychają nas w wielką niewiadomą, która nie wiadomo jak się skończy. A to może się skończyć taką sytuacją, jaką coraz częściej oddaje język rządzących Polską urzędników. Wielokrotnie na posiedzeniach komisji sejmowych urzędnicy używają sformułowania "lokalny parlament", "lokalny regulator". Już nie ma "narodowego parlamentu", "narodowego regulatora" jest lokalny. Już mentalnie ta ekipa jest przywiązana do tego, że idziemy w kierunku rozwiązań federalnych, a to, co jest polskie, co wynika z polskiego prawa, to jest coś lokalnego. O tym się mówi niemal, jako o regionie, a nie państwie narodowym.

Język ma znaczenie?

Od tego, co się dzieje w głowach ludzkich, wiele zależy. To ma znaczenie. Od tego zależy choćby wyobrażenie własnego statusu. Obecna ekipa, jeśli będzie długo rządziła, może doprowadzić nas do sytuacji, w której znajdziemy się w federalnej Europie, jako lokalna część większej całości. Atrybuty państwowe albo będą oddane gdzieś na zewnątrz, albo będą atrybutami traktowanymi jako czysto lokalnie bądź też będą dotyczyły drobnych szczególików. W mojej ocenie dłuższa władza tej ekipy dla polskiego bytu państwowego może być niebezpieczna.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook