Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: PO brak instynktu państwowego

21.02.2013

Rozmowa z posłem PiS, Jarosławem Sellinem.

Stefczyk.info: Sejm przyjął ostatnio pakt fiskalny, lekceważąc wątpliwości dot. konstytucyjności trybu jego uchwalania. Rząd uznał, że w tym przypadku należy stosować zwykłą większość, choć wydaje się, że przepisy konstytucji mówiły co innego. Z drugiej strony mamy sytuację, w której część polityków oraz mediów w sposób lekceważący traktuje konstytucyjnego kandydata na premiera. Co to oznacza? Czy to jest próba obniżenia wiarygodności polskiej konstytucji?

Jarosław Sellin: Od dłuższego czasu mam wrażenie, że rządzi Polską ekipa, która ma bardzo niski poziom instynktu państwowego. Ta ekipa traktuje prawo, jako instrument realizacji własnych celów politycznych. Podchodzi do prawa w sposób instrumentalny. Zarówno w sprawie paktu fiskalnego, jak i w sposobie traktowania przewidzianego prawem wniosku o konstruktywne wotum nieufności, zachowania władzy potwierdzają moje opinie. Pakt był oceniany przez prawników. Oni uznali, że on przyjmowany w trybie artykułu 89 konstytucji jest niezgodny z prawem, z ustawą zasadniczą. Jednak mimo tego, koalicja przeforsowała ten dokument właśnie w tym trybie. Mamy problem. Bardzo lekko podchodzi się do kwestii i sporów o granice suwerenności, niepodległość.

Dlaczego?

Jest tendencja władzy, by wpisywać się w poprawniościowy nurt integracji europejskiej bez refleksji na ten temat. A przecież w innych krajach, również wzorcowych dla rządzącej formacji w Polsce, pogłębianie się integracji europejskiej powoduje wzmocnienie prawa wewnątrzkrajowego. Taka sytuacja ma miejsce choćby w Niemczech. Trybunał pilnuje, by w procesie integracji nie pójść zbyt daleko. My natomiast oddajemy lekką ręką wiele ważnych dla nas kwestii. W mojej ocenie jest to właśnie efekt bardzo niskiego poziomu instynktu państwowego.

Jakie skutki mogą wyniknąć z kwestionowania podstawowego dla Polski aktu i porządku prawnego?

Słyszałem informację, że około 70 procent Polaków jest przeciwna paktowi. Oni czują, że coś jest nie w porządku, że rządzący wpychają nas w wielką niewiadomą, która nie wiadomo jak się skończy. A to może się skończyć taką sytuacją, jaką coraz częściej oddaje język rządzących Polską urzędników. Wielokrotnie na posiedzeniach komisji sejmowych urzędnicy używają sformułowania "lokalny parlament", "lokalny regulator". Już nie ma "narodowego parlamentu", "narodowego regulatora" jest lokalny. Już mentalnie ta ekipa jest przywiązana do tego, że idziemy w kierunku rozwiązań federalnych, a to, co jest polskie, co wynika z polskiego prawa, to jest coś lokalnego. O tym się mówi niemal, jako o regionie, a nie państwie narodowym.

Język ma znaczenie?

Od tego, co się dzieje w głowach ludzkich, wiele zależy. To ma znaczenie. Od tego zależy choćby wyobrażenie własnego statusu. Obecna ekipa, jeśli będzie długo rządziła, może doprowadzić nas do sytuacji, w której znajdziemy się w federalnej Europie, jako lokalna część większej całości. Atrybuty państwowe albo będą oddane gdzieś na zewnątrz, albo będą atrybutami traktowanymi jako czysto lokalnie bądź też będą dotyczyły drobnych szczególików. W mojej ocenie dłuższa władza tej ekipy dla polskiego bytu państwowego może być niebezpieczna.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook