Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: Niechęć do TV Trwam nie ustanie

13.10.2012

O ustawie zmieniającej wysokość opłat koncesyjnych portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Jarosławem Sellinem.

Stefczyk.info: Sejm przyjął ustawę, która w sposób gigantyczny – nawet 40-krotny – podnosi limity opłat koncesyjnych dla stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce. Jak Pan to ocenia?

Jarosław Sellin: Oceniam te zmiany źle. Włożono w ręce władzy kolejny niepokojący instrument. Stawki opłat mogą być zmieniane przez władze. Oznaczono jedynie bardzo wysoki ich górny pułap. To rozwiązanie może być wykorzystywane jako element dyscyplinujący wobec nadawców. Podwyżka jest tak drastyczna, że uzyskanie koncesji może być realnym problemem dla wielu podmiotów starających się o nadawanie.

Obecnie trwa proces cyfryzacji. Część nadawców ma już koncesje do nadawania na multipleksie. Sejm zmienił teraz stawki, choć wiadomo, że koncesje będą jeszcze przydzielane. Czy to rozwiązanie sprawiedliwe?

Nie, to również budzi wątpliwości. To godzi w prawidłowy obyczaj podejmowania decyzji administracyjnych. To jest klasyczna sytuacja, w której zmienia się reguły w trakcie gry. Firmy dopiero co otrzymały koncesje, albo za chwilę ją otrzymają. One weszły do gry i już w trakcie widzą, że jej warunki są znacznie gorsze niż się spodziewano.

Do kogo należeć będzie obecnie decyzja o wysokości opłaty koncesyjnej?

Wydaję mi się, że od porozumienia KRRiT z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Obecne rozwiązania zwiększają możliwości woluntarystycznego podejmowania decyzji przez władze.

Słychać komentarze, że to kolejny cios w Telewizję Trwam i Radio Maryja.

Nie wykluczam, że w tej zmianie chodziło o te właśnie podmioty. Stosunek do nadawcy Radia Maryja i TV Trwam jest w elitach III RP bardzo zdumiewający. Z jednej strony mamy wieloletnią kampanię wmawiania, że to niezwykle bogate imperium, a potem okazuje się, że KRRiT uznaje, że firma jest tak biedna, że nie można jej przyznać miejsca na multipleksie. Widać schizofrenię. Za nią kryje się zwykła niechęć polityczna. Ta niechęć będzie trwać. To znaczy, że wszelkie instrumenty, które mogą utrudnić działanie Radiu Maryja i TV Trwam, są mile widziane. Obecnie podwyżki mogą być jednym z takich instrumentów.

Dlaczego Platforma się boi wolnych mediów, dlaczego przyjęta została ustawa ograniczająca wolność zgromadzeń?

Być może analogia ta jest zbyt twarda, ale komentatorzy wskazują, że doszło do odtworzenia mentalności PZPRowskiej wśród części elity w Polsce. To jest szersze zjawisko, nie odnoszące się jedynie do Platformy. Jarosław Kaczyński mówi o grupie panującej w Polsce. To jest coś, co odcisnęło piętno na rzeczywistości ostatnich lat. Ta grupa ma swoje interesy. Pod pozorem budowania nowoczesnego państwa chce podporządkować sobie wszystko. Oponentów ta grupa chce wyeliminować. Walczy więc z ich reprezentacją polityczną, czyli obecnie PiSem, oraz mediami bliskimi ich oponentom. Istnienie takich mediów jest w ogóle pewnym wypadkiem przy pracy. W mojej ocenie ta grupa zawsze będzie dążyła do domknięcia systemu. Wszystko, co jest poza tym systemem, należy zmarginalizować lub wręcz zniszczyć.

Rozmawiał TK
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook