Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: Należy unarodowić Muzeum Powstania Warszawskiego

17.05.2012

Jeszcze dziś Rada Warszawy ma zmienić statut Muzeum Powstania Warszawskiego, likwidując jego Radę Powierniczą i podporządkowując je bezpośrednio władzom stolicy. Opozycja alarmuje, że to zamach na niezależność cieszącego się ogromną popularnością muzeum i de facto przejęcie przez PO jednej z ostatnich instytucji nie podlegających jeszcze tej partii. O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Jarosława Sellina, posła PiS i byłego wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Stefczyk.info: - Jak pan ocenia to, co się dzieje wokół Muzeum Powstania Warszawskiego?

Jarosław Sellin: - Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że charakterystyczne dla polityków Platformy Obywatelskiej nietolerowanie jakichkolwiek niezależnych bytów, jest wyjaśnieniem również obecnej sytuacji w odniesieniu do intencji pani prezydent Warszawy - która wywodzi się z Platformy Obywatelskiej - w stosunku do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Mówienie, że trzeba ujednolicić stan prawny wszystkich miejskich muzeów, w tym również Muzeum Powstania Warszawskiego jest oczywiście tylko pretekstem. Jest to typowe dla tego środowiska nietolerowanie niezależnych bytów czy niezależnych środowisk, które zarządzają instytucjami, na które formalnie może mieć wpływ władza będąca w rękach polityków Platformy.

Stefczyk.info: - A nie odnosi pan wrażenia, że likwidując Radę Powierniczą Muzeum Powstania Warszawskiego Hanna Gronkiewicz-Waltz chce przede wszystkim obniżyć rangę tego muzeum, po prostu zdeprecjonować jego prestiż, o czym niedwuznacznie mówi w dzisiejszym wywiadzie w "Rzeczpospolitej" wyśmiewając "egocentryzm" tych, którzy porównują jak mówi "miejskie" Muzeum Powstania Warszawskiego np. z Muzeum Narodowym?

- Tak i stawia je w jednym szeregu z Muzeum Pragi na przykład. Dlatego uważam, że jedynym wyjściem przed tym agresywnym zapędem pani prezydent Gronkiewicz-Waltz jest poważna dyskusja na temat tego, żeby Muzeum Powstania Warszawskiego było muzeum narodowym, a nie miejskim. Uważam, że jest ku temu poważne uzasadnienie - instytucji narodowych nie jest zbyt dużo, instytucji kultury, podlegających bezpośrednio ministrowi kultury, ale Muzeum Powstania Warszawskiego kwalifikuje się do tego, żeby takim muzeum być.

To nie jest lokalna historia to, co pokazuje to muzeum, tylko to jest historia narodowa. I z tą historią narodową utożsamiają się wszyscy Polacy rozsiani po całym kraju a nawet zagranicą. Do tego muzeum przyjeżdżają, żeby zrozumieć po prostu II Wojnę Światową i los Polaków w czasie II Wojny Światowej, wycieczki z całego kraju. Jest to dzisiaj najbardziej popularne muzeum w całej Polsce, jeśli chodzi o frekwencję.

Skoro więc pani prezydent Warszawy tak deprecjonuje rangę muzeum i ma takie nieprzyjemne zamiary wobec tego muzeum to stawiam postulat unarodowienia tego muzeum, żeby było ono narodowym a nie miejskim.

Stefczyk.info: - Ale jak to uczynić? Przecież również minister kultury Bogdan Zdrojewski przychyla się do decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz, bo gdyby chciał zawetować tę zmianę, to by to zrobił...

- Jest z tej samej rodziny politycznej, zachłannej Platformy Obywatelskiej. Ale taki postulat warto postawić, jak nie teraz to w przyszłości i może uda się to zrealizować. To uczynić można oczywiście tylko poprzez zmianę ustaw, ponieważ lista instytucji narodowych jest wymieniona w polskim prawodawstwie i trzeba by do tej listy dopisać Muzeum Powstania Warszawskiego. Myślę, że prędzej, czy później będzie można to zrobić, ale oczywiście trzeba najpierw Platformę Obywatelską odsunąć od władzy.

Stefczyk.info: - A jak należy rozumieć, bodajże dwukrotne podkreślenie w dzisiejszym wywiadzie przez panią Gronkiewicz-Waltz, że "to jest nasze muzeum"?

- Pewnie ona miała na myśli po prostu "nasze", czyli "miejskie", ale myślę, że przy okazji wymknęło jej się też coś bardziej istotnego, mianowicie taka skłonność salonu establishmentowego III RP do myślenia o tym, że "wszystko co ważne, a co istnieje w Polsce "powinno być w naszych rękach i powinno być przez nas zarządzane. Bo władza należy się nam, a wszyscy inni są uzurpatorami".

not. zrk
[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook