Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: "Musimy odbudować własną narrację"

22.08.2016

Zabory, okupacja i PRL nie pozwalały na uprawianie w sposób wolny polskiej polityki historycznej.

"Mamy potężne zadanie do odrobienia, dlatego że przez 123 lata nie było państwa polskiego, potem było zniszczenie i okupacja, następnie pojawienie się zniewolonego państwa, które nazywamy Polską Rzeczpospolita Ludową i nie było możliwości uprawiania w sposób wolny narracji historycznej" - mówił o polskiej polityce historycznej sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Musimy odbudowywać tę własną narrację" - podkreślił.

Jarosław Sellin odnosząc się na antenie Telewizji Trwam do ważnych momentów historii naszego kraju, takich jak odsiecz wiedeńska czy powstania, ocenił, że były one momentem wzięcia odpowiedzialności za wspólnotę cywilizacyjną.

"1050 lat temu wpisaliśmy się do cywilizacji chrześcijańskiej, do cywilizacji chrześcijańskiej w tym rycie, który oznacza szeroko rozumiany zachód. (…) Zarówno broniąc własnego państwa, jak i broniąc Europy, np. w ramach odsieczy wiedeńskiej lub bitwy warszawskiej w 1920 roku, wypełnialiśmy też pewne poczucie odpowiedzialności za obronę tej cywilizacji, za obronę wartości tej cywilizacji" - wskazywał Jarosław Sellin.

Przypomniał, że historia Polski jest mocno związana z religią rzymsko-katolicką. "Szczególnie mocno było to widoczne podczas walki o wolność ojczyzny" - dodał Jarosław Sellin.

"W sensie symbolicznym nawet do boju szło się z pieśnią na ustach, często religijną, z symbolami religijnymi nie tylko na piersiach, ale i w ręku. Myślę, że Polacy, walcząc o wolność narodową, o wolność państwową, walczyli też o wolność przeżywania religii. Kościoły były oazami wolności" - mówił wiceminister.

Wskazał, że są w Polsce środowiska, które poddają pod wątpliwość określone fragmenty polskiej historii. "Są oczywiście środowiska, które żyją jakimś niezrozumiałą dla mnie chęcią ciągłego rewidowania czy kwestionowania chwalebnej części polskiej historii, czy nawet mitów, bo oczywiście wokół przeżyć historycznych tworzą się tez mity" - ocenił Sellin.

"Jeżeli ktoś chce kwestionować, to dobrze byłoby, aby oparł się o faktografię, o dobrze opracowane dzieła naukowe" - dodał.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury poinformował również o planach resortu dotyczących wzmocnienia polityki historycznej w kraju. "Jako Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przede wszystkim skupiamy się na budowie kolejnych instytucji, które historii nauczają i które politykę historyczną uprawiają. Takich instytucji, bardzo zasłużonych, mamy już kilka" - stwierdził.

Wskazał, jakie inicjatywy są podejmowane, żeby budować politykę historyczną Polski. "Budujemy Muzeum Historii Polski, budujemy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, budujemy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. (…) Musi powstać jeszcze dużo instytucji, abyśmy mieli takie poczucie, że jest jakaś pełna mapa" - powiedział Sellin.

Całość rozmowy można obejrzeć tutaj:

 https://www.youtube.com/watch?v=jXzcJZTp1GY

[fot. Fratria]

Radio Maryja/ems

 

 

 

 

 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook