Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: "Musimy odbudować własną narrację"

22.08.2016

Zabory, okupacja i PRL nie pozwalały na uprawianie w sposób wolny polskiej polityki historycznej.

"Mamy potężne zadanie do odrobienia, dlatego że przez 123 lata nie było państwa polskiego, potem było zniszczenie i okupacja, następnie pojawienie się zniewolonego państwa, które nazywamy Polską Rzeczpospolita Ludową i nie było możliwości uprawiania w sposób wolny narracji historycznej" - mówił o polskiej polityce historycznej sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Musimy odbudowywać tę własną narrację" - podkreślił.

Jarosław Sellin odnosząc się na antenie Telewizji Trwam do ważnych momentów historii naszego kraju, takich jak odsiecz wiedeńska czy powstania, ocenił, że były one momentem wzięcia odpowiedzialności za wspólnotę cywilizacyjną.

"1050 lat temu wpisaliśmy się do cywilizacji chrześcijańskiej, do cywilizacji chrześcijańskiej w tym rycie, który oznacza szeroko rozumiany zachód. (…) Zarówno broniąc własnego państwa, jak i broniąc Europy, np. w ramach odsieczy wiedeńskiej lub bitwy warszawskiej w 1920 roku, wypełnialiśmy też pewne poczucie odpowiedzialności za obronę tej cywilizacji, za obronę wartości tej cywilizacji" - wskazywał Jarosław Sellin.

Przypomniał, że historia Polski jest mocno związana z religią rzymsko-katolicką. "Szczególnie mocno było to widoczne podczas walki o wolność ojczyzny" - dodał Jarosław Sellin.

"W sensie symbolicznym nawet do boju szło się z pieśnią na ustach, często religijną, z symbolami religijnymi nie tylko na piersiach, ale i w ręku. Myślę, że Polacy, walcząc o wolność narodową, o wolność państwową, walczyli też o wolność przeżywania religii. Kościoły były oazami wolności" - mówił wiceminister.

Wskazał, że są w Polsce środowiska, które poddają pod wątpliwość określone fragmenty polskiej historii. "Są oczywiście środowiska, które żyją jakimś niezrozumiałą dla mnie chęcią ciągłego rewidowania czy kwestionowania chwalebnej części polskiej historii, czy nawet mitów, bo oczywiście wokół przeżyć historycznych tworzą się tez mity" - ocenił Sellin.

"Jeżeli ktoś chce kwestionować, to dobrze byłoby, aby oparł się o faktografię, o dobrze opracowane dzieła naukowe" - dodał.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury poinformował również o planach resortu dotyczących wzmocnienia polityki historycznej w kraju. "Jako Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przede wszystkim skupiamy się na budowie kolejnych instytucji, które historii nauczają i które politykę historyczną uprawiają. Takich instytucji, bardzo zasłużonych, mamy już kilka" - stwierdził.

Wskazał, jakie inicjatywy są podejmowane, żeby budować politykę historyczną Polski. "Budujemy Muzeum Historii Polski, budujemy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, budujemy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. (…) Musi powstać jeszcze dużo instytucji, abyśmy mieli takie poczucie, że jest jakaś pełna mapa" - powiedział Sellin.

Całość rozmowy można obejrzeć tutaj:

 https://www.youtube.com/watch?v=jXzcJZTp1GY

[fot. Fratria]

Radio Maryja/ems

 

 

 

 

 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook