Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: Moment konstytucyjny będzie wypracowany

06.05.2017

Inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy zmierza do wypracowania "momentu konstytucyjnego" - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS). Według polityków opozycji trzeba konstytucji przestrzegać, by o niej rozmawiać, a pomysł referendum, to próba "wybicia się na autonomię" przez prezydenta.

W sobotę w radiowej Trójce polityce rozmawiali m.in. o propozycji prezydenta, który chce, aby w sprawie konstytucji RP odbyło się w przyszłym roku - gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - referendum. Prezydent uważa, że naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

Sellin stwierdził, że "żeby zmienić konstytucję, musi dojść do czegoś, co politolodzy nazywają+momentem konstytucyjnym+, czyli taką sytuacją, w której sytuacja jest dojrzała do tego, żeby tę konstytucję zmienić - zarówno społecznie, jak i w elitach politycznych".

"Moim zdaniem inicjatywa prezydenta właśnie zmierza do tego, żeby taki moment konstytucyjny wypracować. Bo to nie jest tak, że on się pojawia nagle, w przebłysku jakiejś świadomości, tylko on często pojawia się w sytuacji, w której to jest wypracowane. Propozycja referendum z prostymi pytaniami zadanymi narodowi, (...) czy zmiana konstytucji jest potrzebna i w którym kierunku powinna pójść, ma pomóc w wypracowaniu takiego momentu" - powiedział Sellin.

Ocenił, że wskazanie w referendum na potrzebę zmiany konstytucji zobliguje elity do podjęcia prac w celu napisania nowej konstytucji. Podkreślał, że PiS od wielu lat sygnalizowało konieczność zmiany konstytucji, a także przedstawiało jej projekty. 

Szef BBN Paweł Soloch również wskazywał, że prezydent "uznał, że to jest właśnie ten czas, kiedy można wywołać ów +moment konstytucyjny+, którego zabrakło u zarania III RP". Zaznaczył, że prezydent zapowiedział konsultacje przed referendum, "które będą obejmowały zarówno krąg najbliższych doradców, jak i osoby, które wskaże".

Wiceszef klubu PO Andrzej Halicki, komentując inicjatywę prezydenta, powiedział, że "najpierw konstytucję trzeba przestrzegać, żeby poważnie o niej rozmawiać". 

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer mówiła, że propozycja prezydenta dotycząca przeprowadzenia referendum ws. konstytucji to "próba wybicia się na autonomię", a także "pewna forma oszustwa w stosunku do społeczeństwa". Zwracała uwagę, że obecny rząd nie ma większości konstytucyjnej.

Poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi zaznaczył, że jego ugrupowanie od początku swojego istnienia mówiło, że konstytucję należy zmienić. "Obawiam się, że inicjatywa prezydenta jest elementem tego, aby ten stabilny i rosnący elektorat Kukiz'15 gdzieś tam przejąć" - powiedział.

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski powiedział, że prezydent "najdelikatniej mówiąc, konstytucję obowiązującą (...) obchodzi". "Jeżeli społeczeństwo by powiedziało, że ta konstytucja obowiązująca jest niedobra, to byłoby to jakieś alibi dla prezydenta" – powiedział.

ak/PAP

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook