Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: Moment konstytucyjny będzie wypracowany

06.05.2017

Inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy zmierza do wypracowania "momentu konstytucyjnego" - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS). Według polityków opozycji trzeba konstytucji przestrzegać, by o niej rozmawiać, a pomysł referendum, to próba "wybicia się na autonomię" przez prezydenta.

W sobotę w radiowej Trójce polityce rozmawiali m.in. o propozycji prezydenta, który chce, aby w sprawie konstytucji RP odbyło się w przyszłym roku - gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - referendum. Prezydent uważa, że naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

Sellin stwierdził, że "żeby zmienić konstytucję, musi dojść do czegoś, co politolodzy nazywają+momentem konstytucyjnym+, czyli taką sytuacją, w której sytuacja jest dojrzała do tego, żeby tę konstytucję zmienić - zarówno społecznie, jak i w elitach politycznych".

"Moim zdaniem inicjatywa prezydenta właśnie zmierza do tego, żeby taki moment konstytucyjny wypracować. Bo to nie jest tak, że on się pojawia nagle, w przebłysku jakiejś świadomości, tylko on często pojawia się w sytuacji, w której to jest wypracowane. Propozycja referendum z prostymi pytaniami zadanymi narodowi, (...) czy zmiana konstytucji jest potrzebna i w którym kierunku powinna pójść, ma pomóc w wypracowaniu takiego momentu" - powiedział Sellin.

Ocenił, że wskazanie w referendum na potrzebę zmiany konstytucji zobliguje elity do podjęcia prac w celu napisania nowej konstytucji. Podkreślał, że PiS od wielu lat sygnalizowało konieczność zmiany konstytucji, a także przedstawiało jej projekty. 

Szef BBN Paweł Soloch również wskazywał, że prezydent "uznał, że to jest właśnie ten czas, kiedy można wywołać ów +moment konstytucyjny+, którego zabrakło u zarania III RP". Zaznaczył, że prezydent zapowiedział konsultacje przed referendum, "które będą obejmowały zarówno krąg najbliższych doradców, jak i osoby, które wskaże".

Wiceszef klubu PO Andrzej Halicki, komentując inicjatywę prezydenta, powiedział, że "najpierw konstytucję trzeba przestrzegać, żeby poważnie o niej rozmawiać". 

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer mówiła, że propozycja prezydenta dotycząca przeprowadzenia referendum ws. konstytucji to "próba wybicia się na autonomię", a także "pewna forma oszustwa w stosunku do społeczeństwa". Zwracała uwagę, że obecny rząd nie ma większości konstytucyjnej.

Poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi zaznaczył, że jego ugrupowanie od początku swojego istnienia mówiło, że konstytucję należy zmienić. "Obawiam się, że inicjatywa prezydenta jest elementem tego, aby ten stabilny i rosnący elektorat Kukiz'15 gdzieś tam przejąć" - powiedział.

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski powiedział, że prezydent "najdelikatniej mówiąc, konstytucję obowiązującą (...) obchodzi". "Jeżeli społeczeństwo by powiedziało, że ta konstytucja obowiązująca jest niedobra, to byłoby to jakieś alibi dla prezydenta" – powiedział.

ak/PAP

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook