Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: KRRiT musiała przyznać koncesję

08.07.2013

Rozmowa z posłem PiS, Jarosławem Sellinem, byłym wiceministrem kultury, byłym członkiem KRRiT.

Stefczyk.info: KRRiT zmieniła zdanie i uznała, że można wpuścić TV Trwam na multipleks. Dlaczego w Pana ocenie doszło do zmiany stanowiska Rady?

Jarosław Sellin: Nawet najbardziej arogancka władza przy sile oporu społecznego ulega. A w tym przypadku siła była potężna. Ponad 2,5 mln podpisów ludzi protestujących przeciwko pierwszej decyzji Rady. 170 manifestacji w całej Polsce, również w małych miastach, w których w ostatnich dekadach nigdy nie organizowano protestów. To pokazuje skalę błędu i porażki pierwotnej decyzji Rady. Z tego, co wiem, również część ludzi samej Platformy uważało, że działania Rady są złe. Kwestionowano decyzję, zaznaczając, że ona jest niepotrzebna, że wywołała konflikt. Ludzie PO również wskazywali, że wobec rządu budzi się prowincja, że konsoliduje się przeciwko władzy. Pytano: po co nam to było? Wydaje się, że również ten aspekt sprawy członkowie KRRiT brali pod uwagę.

Przeważyły więc chłodna kalkulacja polityczna oraz nacisk społeczny.

W tej sprawie obserwowaliśmy niespotykane obudzenie się społeczeństwa obywatelskiego. We wrześniu w Warszawie mieliśmy 300-tysięczną manifestację w obronie TV Trwam. Wydaje się, że przeprowadzona na nowo kalkulacja polityczna wskazała, że trwanie w tym sporze się nie opłaca. Utrzymywanie konfliktu się nie opłaca, szczególnie słabnącej władzy. Taka władza ma w sposób naturalny skłonność do wygaszania konfliktów z różnymi grupami społecznymi. To również należy pamiętać, analizując sprawę decyzji KRRiT.

Pojawiły się jednak komentarze, które radzą, by zbyt wcześniej nie ogłaszać sukcesu, że wszystko może się jeszcze zmienić. Czy władze wciąż mają możliwości blokowania TV Trwam?

Oczywiście najlepiej czekać na podpisanie ostateczne dokumentów. W tej sprawie ważna jest droga formalna, ale również sprawa szczegółowych zapisów związanych z treścią koncesji. Tego również należy pilnować, żeby nie okazało się, że KRRiT zna się lepiej niż np. księża tworzący Telewizję Trwam na mediach katolickich. Członkowie Rady mogą uznać, że oni wiedzą, jak ma wyglądać kanał społeczno-religijny. Takie głosy i sygnały się pojawiły już w ogłoszeniu koncesyjnym. Pojawiły się tam zwroty o tolerancyjności, otwartości itd. To są pojęcia elastyczne. Trzeba więc pilnować, by KRRiT nie zawężała możliwości TV Trwam, żeby nie okazało się, że to ona jest głównym specjalistą od tego, jak program religijny ma wyglądać. Znam lepszych ekspertów...

Jak ocenia Pan retorykę członków Rady? Mówią, że swojej pierwotnej opinii nie zmienili, a jedynie LuX Veritatis złożyła wniosek zgodny ze standardami. Obecnie Krzysztof Luft tłumaczy w "Gazecie Wyborczej", że nacisk społeczny w tej sprawie był niespotykanie silny, a Kościół bierze odpowiedzialność za działania TV Trwam, w tym za jednostronność, która zdaniem Lufta jest wszechobecna na antenie.

To robienie dobrej miny do złej gry. Członkowie KRRiT rozminęli się zupełnie z oczekiwaniem społecznym, rozminęli się z misją KRRiT, która powinna pilnować pluralizmu na rynku mediów. Oni naprawiają swoje błędne decyzje sprzed dwóch lat. A wypowiedzi takie, jak Lufta, to pozostałość wciąż istniejącej w głowach arogancji władzy. Takich komentarzy należy się spodziewać. Nie zmienia to jednak faktu, że oni członkowie Rady musieli się wycofać ze swoich błędów i koncesję TV Trwam przyznać.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook