Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: kompromitacja KRRiT

07.01.2012

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizja odrzuciła ofertę Telewizji Trwam i nie przydzieliła jej miejsca na multipleksach, czyli naziemnej platformie cyfrowej. Rada twierdzi, że kierowała się troską o zapewnienie różnorodności programowej w ofercie multipleksów oraz, że oferta TV Trwam nie spełnia warunków finansowych, czyli gwarancji, że są w stanie zacząć nadawać i mogli utrzymać swą inwestycję. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Jarosława Sellina, byłego członka KRRiT, dziś posła PiS.

Stefczyk.info: Decyzja o nieprzyznaniu miejsca na multipleksie Telewizji Trwam zaskoczyła wszystkich, nawet jej przeciwników - o co tu chodzi?

Zacząć trzeba od tego, że proces cyfryzacji naziemnej telewizji jest, a właściwie był, bo to tak trzeba teraz ująć, szansą na poszerzenie pluralizmu i różnorodności programowej oferowanej polskim odbiorcom, pod warunkiem, że Krajowa Rada podjęłaby odważną decyzję o tym, że wychodzimy poza taki triopol podziału wpływów w Polsce, jeśli chodzi o telewizje: między telewizję publiczną, grupę Polsatu i grupę TVN. Na razie z tych decyzji koncesyjnych dotyczących multipleksów wynika, że Krajowa Rada takiej decyzji nie podjęła - że nie szuka możliwości stworzenia szerszej konkurencji wobec tego triopolu. Również w sensie różnorodności programowej, ta decyzja jest dosyć kompromitująca, ponieważ na razie, jeśli chodzi o nowe podmioty prywatne, które mają się znaleźć na tym multipleksie, to przyznano koncesje programom, które mają taki profil, którego i tak w telewizjach już jest wystarczająco dużo - to znaczy profil czysto rozrywkowy i to chyba nie na najwyższym poziomie, biorąc pod uwagę, to, co wiemy już na temat np. tego, co chce oferować Polo TV, czy Eska TV - czyli taka trywialna, prosta rozrywka.

I jeżeli mówi się, że Krajowa Rada podejmuje te decyzje w trosce o różnorodność programową i przyznaje koncesje takim podmiotom, a odmawia Telewizji Trwam, to jest to zwykła kpina. Akurat różnorodność programową to właśnie Telewizja Trwam zapewnia, w porównaniu z innymi telewizjami prywatnymi. W programie TV Trwam jest dużo audycji i relacji z uroczystości religijno-patriotycznych, jest dużo modlitwy, jest dużo filmów dokumentalnych, promujących chrześcijańskie wartości, są autentyczne wykłady - godzinne czy dwugodzinne - poważnych socjologów, filozofów czy teologów, w całości transmitowane - to jest rzecz niebywała, że jakaś telewizja prywatna chce takie wykłady emitować.

Są też dzienniki telewizyjne, które tym się różnią od dzienników telewizyjnych innych stacji prywatnych, że kompletnie nie ulegają tym tendencjom infotainmentowym i tabloidyzacyjnym - którym ulegają niestety dzienniki telewizji prywatnych, a nawet też dzienniki telewizji publicznej. W tych dziennikach - których obejrzenie gorąco polecam członkom Krajowej Rady, bo być może tego nie zauważyli - jest poważny język, kulturalny język, jest szacunek dla instytucji, również państwowych, jest owszem pewien profil ideowy, który może być niesympatyczny dla członków KRRiT, bo krytyczny wobec władzy - ale ta krytyka jest kulturalna, a nie jakaś napastliwa - jest wrażliwość na pewno konserwatywna, a nie lewicowo-liberalna. Czyli ta różnorodność, ten pluralizm, dzięki tej telewizji mógłby być zapewniony. I z tego powodu jest to absolutnie niepoważna argumentacja Krajowej Rady.

Drugi argument, że nie ma wiarygodności finansowej jest też niepoważny, gdyż jest to inicjatywa podmiotu, który już od 20 lat tworzy media w Toruniu. Te media mają stabilny charakter, nie mają kłopotów finansowych, funkcjonują, rozwijają się, powstają wokół nich instytucje uczelniane i prasowe. W związku z tym wiarygodność tego podmiotu jest o wiele wyższa, niż podmiotów, które te koncesje dostały. Stąd niestety, jedyne podejrzenie, dlaczego taka decyzja zapadła jest takie, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w obecnym kształcie kieruje się swoiście pojętą poprawnością polityczną i uważa, że ten projekt, ten program wykracza poza ramy obowiązującej lewicowo-liberalnej poprawności politycznej i w związku z tym ułatwiać mu życia nie należy.

- Czy można w związku z tym mówić o dyskryminacji Telewizji Trwam?

Myślę, że sformułowanie o dyskryminacji tej telewizji jest uprawnione, dlatego, że ta telewizja jest przecież znana Krajowej Radzie od lat i jest podmiotem sprawdzonym. Tymczasem Krajowa Rada decyduje się na przyznanie koncesji 4 podmiotom, które jeszcze dotąd telewizji nigdy nie tworzyły. Jak można zlekceważyć podmiot już znany - który zresztą koncesję satelitarną już od Krajowej Rady dostał - a ufać podmiotom, które są nieznane, które jeszcze nie wiadomo co chcą zaprezentować w przestrzeni telewizyjnej. Dlatego myślę, że zarzut o dyskryminacji jest uprawniony.

- Czy ta decyzja jest już nieodwołalna, czy też jest jeszcze możliwość jej poprawy?

Nacisk na Krajową Radę jest formą działania właściwą na tym etapie, dlatego, że od decyzji administracyjnej można się zawsze odwołać i Krajowa Rada może swój błąd zweryfikować. Po drugie, jeśli chodzi o budowę multipleksów, to nie jest to proces zakończony - mulitipleksów ma być nie 3 - bo na razie podjęto decyzję o wypełnieniu 3 multipleksów - ma ich być nawet do 7. Czyli docelowo tych programów powszechnie dostępnych przez zwykłe wystawienie anteny za okno ma być ponad 40, nawet do 50, a na razie rozdano 21 lub 22 programy. Tak więc ten nacisk, jest właściwą formą działania, bo nawet jeśli w tych multipleksach nie znaleziono miejsca dla Telewizji Trwam -  choć jeszcze można to podkreślam zweryfikować - to w przyszłych multipleksach, w przyszłości tworzonych, jeszcze to miejsce znaleźć się może.

- A czy Pana zdaniem Krajowa Rada zechce naprawić swój błąd? Do tej pory wszystkim wydawało się wręcz naturalne, że Telewizja Trwam znajdzie się wśród innych telewizji na platformie cyfrowej...

Moim zdaniem, weryfikacja tej decyzji może nastąpić, bo w Krajowej Radzie mamy 2 przyjaciół pana prezydenta Bronisława Komorowskiego, który sam siebie nazywa konserwatystą, jest jeden przedstawiciel PSL-u, i dobrze by było - ja słyszę zdumione i raczej zniesmaczone tą decyzją głosy polityków PSL-u w tej sprawie - warto by było, żeby sprawdzili, jak w tej sprawie głosował i jakie stanowisko zajął i chce zająć w przyszłości rekomendowany przez nich członek Krajowej Rady pan Pastuszka. Nie bardzo oczywiście liczę na dwóch członków, rekomendowanych przez SLD, którzy są w KRRiT, ale ludzie, dla których konserwatywna wrażliwość powinna być bliska, ze względu na powiązania z Bronisławem Komorowskim i PSL-em, powinni to jednak ponownie przemyśleć, ten błąd decyzyjny.

not. zrk
[fot. J. Michalski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook