Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: Groźna bezrefleksyjność

31.08.2012

O szokujących propozycjach Parlamentu Europejskiego, które zyskały wstępną akceptację rządu Polski oraz o skutkach prowadzenia polskiej polityki zagranicznej portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Jarosławem Sellinem.

Stefczyk.info: W jednej z gazet opisuje Pan projekt prawa unijnego, który o mały włos nie stałby się częścią polskiego systemu. Chodzi o rozporządzenie PE, które umożliwiło by stosowanie eksperymentów medycznych na dzieciach i osobach starszych. Dopiero po alarmie PiSu i ekspertów udało się zwrócić uwagę rządzących na zapisy tego dokumentu i je zablokować. O czym świadczy ta historia?

Jarosław Sellin: W najlepszym wypadku jest to wyraz bezmyślności. Już od kilku lat obserwujemy bezrefleksyjne przyjmowanie dokumentów przychodzących z Brukseli, będących wytworem unijnej biurokracji. Rząd Tuska i jego urzędnicy w imię trzymania się w głównym europejskim nurcie przymykają oczy na najgłupsze pomysły unijne. Rządzący chcą być w awangardzie zmian w Europie. To jest tłumaczenie najlepsze.

A najgorsze?

Najgorsze tłumaczenie oznaczałoby, że rządowi rzeczywiście zależy na takim prawie, o jakim mówimy. Jednak nie chcę wierzyć w takie rozwiązanie. Choć biorąc pod uwagę, że ministrem zdrowia jest polityk, który jeszcze w SLD był skrajnie lewicowy, nie jest to zupełnie wykluczone. Arłukowicz popierał wszelkie skrajnie lewicowe pomysły społeczne. Podobne projekty w imię postępu naukowego mogą być w środowisku władz przyjmowane z pewną przychylnością. Tak czy inaczej można sądzić, że PO staje się siłą, która będzie przeprowadzać w Polsce lewicowe zmiany dot. inżynierii społecznej. To jedynie drobny, ale bulwersujący przykład.

Podejście władz polskich do europejskich projektów prawnych nie wyklucza podmiotowości naszego państwa?

Unia Europejska już dawno przestała być strukturą, w której rządzi prawo. Tam rządzi polityka rozumiana jako układ sił. Przecież decyzje podejmowane na szczycie UE poprzedzane są zawsze spotkaniem niemiecko-francuskim. Wszyscy godzą się z takimi procedurami. Jose Barroso czy Herman Van Rompuy, najważniejsi urzędnicy unijni, nie zajmują stanowiska bez wcześniejszych uzgodnień na linii Berlin-Paryż. Mówią o tym otwarcie. Wróciliśmy do realpolitik, którą w Polsce wyśmiewano. Mamy powrót do koncernu mocarstw. Unia to jedynie procedury i struktury. Decyzje podejmują najpoważniejsze kraje.

Polska się z tym zgadza?

Tak, myśmy nic z tym nie próbowali robić. Nie podejmujemy nawet prób jednoczenia regionu w imię wspólnych interesów, czy nie prowadzimy działań wspólnie z Wielką Brytanią. Są przecież możliwości budowania równowagi dla niemiecko-francuskiego tandemu. Ta sytuacja ma przełożenie na bieżącą działalność. Wystarczy wspomnieć choćby polskie stocznie, które upadły. W tym samym czasie Francja i Niemcy hojnie dotują swoje zakłady. Myśmy naszym nie mogli pomagać. Jednak Berlinowi i Paryżowi nikt nie ośmielił się zwracać uwagi. Oni mają zbyt silną pozycję. W Unii wraca interes narodowy i poważne państwa znów się nim kierują. Tymczasem rząd Tuska wydaje się tego pojęcia zupełnie nie rozumieć.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook