Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: Chronić domeny narodowe

14.10.2013

Rozmowa z posłem PiS Jarosławem Sellinem, pomysłodawcą ustawy dot. narodowych domen internetowych.

Stefczyk.info: Sejm odrzucił projekt związany z narodowymi polskimi domenami. Wiemy, że ustawa przez wiele miesięcy leżała w szufladzie, a potem została odrzucona. Dlaczego nie spotkała się z zainteresowaniem Sejmu?

Jarosław Sellin: To jest charakterystyczne dla Platformy Obywatelskiej. Ta władza ma bardzo nisko ustawiony, czy wręcz jest go pozbawiona, instynkt państwowy. Tymczasem w Europie domeny narodowe są pod ochroną władz publicznych, często konkretnych ministerstw. W Polsce natomiast pozwolono, by instytucja państwowa oddała takie domeny w dzierżawę prywatnej firmie. I to firmie ideologicznie zacietrzewionej. Firmie, która ma swoje ideologiczne i finansowe interesy. I Agora, bo o tej firmie mówię, gospodaruje tymi domenami. I ona czerpie z tego korzyści.

Państwo jednak chcieli, by domeny narodowe były w gestii publicznej. Dlaczego to tak ważne?

Nasz projekt zakładał, że domeny narodowe będą w gestii instytucji publicznej. Takie domeny dają bowiem szanse mądrego promowania Polski. Chcieliśmy, by o tych domenach decydował prezydent. Sądziliśmy, że choćby z tego powodu obecna władza się pochyli nad naszym projektem. Przecież obecnie prezydentem jest Bronisław Komorowski. Niestety jednak najpierw PO zwlekała przez ponad rok z pracami nad tym pomysłem. Specjalnie powołana do tego podkomisja spotkała się jedynie raz i poświęciła temu projektowi trzy minuty. W czasie tego posiedzenie przyjęto tylko wniosek o odrzucenie projektu.

Dlaczego?

Jego realizacja bowiem miała rzekomo generować duże koszty. To wszystko jednak była wielka kpina. Szczególnie, że przewodniczący podkomisji Zbigniew Raniewicz z PO opowiadał na komisji spraw wewnętrznych, bajki. On mówił, że podkomisja rozpatrzyła sprawę, że przeanalizowała wszelkie opinie itd. Tymczasem ja byłem na tej podkomisji i zwróciłem uwagę komisji ds. wewnętrznych, że nie znam jej zwyczajów, ale pierwszy raz spotykam się, jak sprawozdawca podkomisji oszukuje swoich kolegów. Żadna praca nie została wykonana. I projekt przepadł.

Jest szansa na uratowanie tego pomysłu?

Wątpię, by politycy PO chcieli w jakiejś formie wrócić do tego pomysłu. A mogliby, bowiem opinie instytucji rządowych, czy Kancelarii Prezydenta były dość życzliwe. Mówiono, że generalnie kierunek myślenia jest właściwy. Zastanawiano się jedynie, czy to prezydent, jego Kancelaria czy może MSZ powinien opiekować się narodowymi domenami. I o tym należało merytorycznie porozmawiać, a nie wyrzucać do kosza pomysł tylko dlatego, że wyszedł z PiS-u.

To jednak było ważniejsze?

Po tej sprawie pytałem publicznie, czy Adam Michnik nie jest ważniejszy dla PO niż Bronisław Komorowski oraz Radosław Sikorski, którzy tymi domenami mogliby się opiekować. Sądzę, że już właśnie tak jest. Jeden z politologów swego czasu zadał pytanie, jak szybko PO zostanie skolonizowana przez "Gazetę Wyborczą". Okazało się, że nastąpiło to szybciej niż się spodziewano. To jest ekspozytura interesów politycznych tego środowiska. I obecnie "GW" narzuca agendę polityczną Platformie. Być może Adam Michnik jest ważniejszy dla Donalda Tuska i całej PO.

Rozmawiał Nal
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook