Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: Chronić domeny narodowe

14.10.2013

Rozmowa z posłem PiS Jarosławem Sellinem, pomysłodawcą ustawy dot. narodowych domen internetowych.

Stefczyk.info: Sejm odrzucił projekt związany z narodowymi polskimi domenami. Wiemy, że ustawa przez wiele miesięcy leżała w szufladzie, a potem została odrzucona. Dlaczego nie spotkała się z zainteresowaniem Sejmu?

Jarosław Sellin: To jest charakterystyczne dla Platformy Obywatelskiej. Ta władza ma bardzo nisko ustawiony, czy wręcz jest go pozbawiona, instynkt państwowy. Tymczasem w Europie domeny narodowe są pod ochroną władz publicznych, często konkretnych ministerstw. W Polsce natomiast pozwolono, by instytucja państwowa oddała takie domeny w dzierżawę prywatnej firmie. I to firmie ideologicznie zacietrzewionej. Firmie, która ma swoje ideologiczne i finansowe interesy. I Agora, bo o tej firmie mówię, gospodaruje tymi domenami. I ona czerpie z tego korzyści.

Państwo jednak chcieli, by domeny narodowe były w gestii publicznej. Dlaczego to tak ważne?

Nasz projekt zakładał, że domeny narodowe będą w gestii instytucji publicznej. Takie domeny dają bowiem szanse mądrego promowania Polski. Chcieliśmy, by o tych domenach decydował prezydent. Sądziliśmy, że choćby z tego powodu obecna władza się pochyli nad naszym projektem. Przecież obecnie prezydentem jest Bronisław Komorowski. Niestety jednak najpierw PO zwlekała przez ponad rok z pracami nad tym pomysłem. Specjalnie powołana do tego podkomisja spotkała się jedynie raz i poświęciła temu projektowi trzy minuty. W czasie tego posiedzenie przyjęto tylko wniosek o odrzucenie projektu.

Dlaczego?

Jego realizacja bowiem miała rzekomo generować duże koszty. To wszystko jednak była wielka kpina. Szczególnie, że przewodniczący podkomisji Zbigniew Raniewicz z PO opowiadał na komisji spraw wewnętrznych, bajki. On mówił, że podkomisja rozpatrzyła sprawę, że przeanalizowała wszelkie opinie itd. Tymczasem ja byłem na tej podkomisji i zwróciłem uwagę komisji ds. wewnętrznych, że nie znam jej zwyczajów, ale pierwszy raz spotykam się, jak sprawozdawca podkomisji oszukuje swoich kolegów. Żadna praca nie została wykonana. I projekt przepadł.

Jest szansa na uratowanie tego pomysłu?

Wątpię, by politycy PO chcieli w jakiejś formie wrócić do tego pomysłu. A mogliby, bowiem opinie instytucji rządowych, czy Kancelarii Prezydenta były dość życzliwe. Mówiono, że generalnie kierunek myślenia jest właściwy. Zastanawiano się jedynie, czy to prezydent, jego Kancelaria czy może MSZ powinien opiekować się narodowymi domenami. I o tym należało merytorycznie porozmawiać, a nie wyrzucać do kosza pomysł tylko dlatego, że wyszedł z PiS-u.

To jednak było ważniejsze?

Po tej sprawie pytałem publicznie, czy Adam Michnik nie jest ważniejszy dla PO niż Bronisław Komorowski oraz Radosław Sikorski, którzy tymi domenami mogliby się opiekować. Sądzę, że już właśnie tak jest. Jeden z politologów swego czasu zadał pytanie, jak szybko PO zostanie skolonizowana przez "Gazetę Wyborczą". Okazało się, że nastąpiło to szybciej niż się spodziewano. To jest ekspozytura interesów politycznych tego środowiska. I obecnie "GW" narzuca agendę polityczną Platformie. Być może Adam Michnik jest ważniejszy dla Donalda Tuska i całej PO.

Rozmawiał Nal
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook