Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: Abonament w Polsce nie jest zbyt wysoki

24.05.2017

Jarosław Sellin powiedział w środę rano w Radiu Zet, że przy kryzysie poboru abonamentu i słabym finansowaniu ze środków publicznych "telewizja robi wszystko, żeby misję wypełniać".

Media publiczne wypełniają przede wszystkim rolę kulturową i powinny być utrzymywane przez wszystkich solidarnie, tak jak opera czy teatr narodowy - ocenił w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zapytany, czy telewizja publiczna, jaką mamy dzisiaj, jest wzorcem medium, na które należałoby płacić obowiązkowo abonament, zauważył, że robi ona wszystko, by wypełnić swoją misję. Dodał, że często ogląda programy TVP Historia i TVP Kultura. Ocenił, że oferują bardzo ciekawą ofertę programową.

"Politycy i dziennikarze koncentrują swoją uwagę na tym wymiarze informacyjno-publicystycznym mediów publicznych. (...) Ja jednak zwracam uwagę na to, że media publiczne wypełniają z mojego punktu widzenia przede wszystkim rolę kulturową i w tym sensie powinny być utrzymywane przez wszystkich solidarnie, tak jak utrzymywane są opera narodowa, teatr narodowy, muzeum narodowe, choć nie wszyscy te miejsca odwiedzają" - odparł, pytany o to, czy telewizja, która wyciąga ręce po pieniądze od podatnika, nie powinna starać się zachować większej niezależności politycznej.

Dopytywany o zaangażowanie polityczne telewizji publicznej stwierdził, że "media mają to do siebie, że prezentują nie tylko kulturę, ale organizują debatę publiczną". "Wokół tego rzeczywiście jest najwięcej emocji" - przyznał. Wiceminister odniósł się też do kwestii protestów operatorów platform cyfrowych i kablowych w ws. udostępnienia danych osobowych swoich klientów na potrzeby ściągania abonamentu RTV. Jego zdaniem nie jest prawdą, że na przeszkodzie w ujawnieniu tych danych stoi prawo. 

"Ustawa o ochronie danych osobowych mówi, że jest możliwość przetwarzania danych bez zgody osoby, której dotyczą, jeżeli jest to niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa. Takie prawo będzie i ono daje taką możliwość udostępnienia tych prostych danych osobowych" - wyjaśniał. Wymienił, że będą to imię, nazwisko i adres. Wskazał, że dla operatorów zaproponowano zachętę finansową. "Za tę drobną usługę przekazywaną do Poczty Polskiej też będą miały drobny zysk" - zapowiedział.

Zgodnie z propozycją resortu kultury poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Zgłoszenia te będą przekazywać poczcie, co spowoduje, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika. Jako mit Sellin określił opinię, że w wyniku takiego mechanizmu zaczną się rezygnacje z korzystania z platform cyfrowych i kablowych.

"Abonament w Polsce nie jest zbyt wysoki w porównaniu z innymi krajami europejskimi i ludzie się szybko zorientują, że jedna piąta czy jedna szósta tej kwoty, którą i tak płacą co miesiąc na platformę cyfrową bądź telewizję kablową, to nie jest istotne obciążenie" - ocenił. Przygotowany przez resort kultury projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych trafi prawdopodobnie w tym tygodniu pod obrady Rady Ministrów. Jak poinformował w ubiegłym tygodniu PAP szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk, Komitet Stały RM wprowadził jedną istotną zmianę wydłużenia vacatio legis do 3 miesięcy, w projekcie był to miesiąc. 

fot/ [You Tube/TV Republika]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook