Jedynie prawda jest ciekawa

Sellin: Abonament w Polsce nie jest zbyt wysoki

24.05.2017

Jarosław Sellin powiedział w środę rano w Radiu Zet, że przy kryzysie poboru abonamentu i słabym finansowaniu ze środków publicznych "telewizja robi wszystko, żeby misję wypełniać".

Media publiczne wypełniają przede wszystkim rolę kulturową i powinny być utrzymywane przez wszystkich solidarnie, tak jak opera czy teatr narodowy - ocenił w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zapytany, czy telewizja publiczna, jaką mamy dzisiaj, jest wzorcem medium, na które należałoby płacić obowiązkowo abonament, zauważył, że robi ona wszystko, by wypełnić swoją misję. Dodał, że często ogląda programy TVP Historia i TVP Kultura. Ocenił, że oferują bardzo ciekawą ofertę programową.

"Politycy i dziennikarze koncentrują swoją uwagę na tym wymiarze informacyjno-publicystycznym mediów publicznych. (...) Ja jednak zwracam uwagę na to, że media publiczne wypełniają z mojego punktu widzenia przede wszystkim rolę kulturową i w tym sensie powinny być utrzymywane przez wszystkich solidarnie, tak jak utrzymywane są opera narodowa, teatr narodowy, muzeum narodowe, choć nie wszyscy te miejsca odwiedzają" - odparł, pytany o to, czy telewizja, która wyciąga ręce po pieniądze od podatnika, nie powinna starać się zachować większej niezależności politycznej.

Dopytywany o zaangażowanie polityczne telewizji publicznej stwierdził, że "media mają to do siebie, że prezentują nie tylko kulturę, ale organizują debatę publiczną". "Wokół tego rzeczywiście jest najwięcej emocji" - przyznał. Wiceminister odniósł się też do kwestii protestów operatorów platform cyfrowych i kablowych w ws. udostępnienia danych osobowych swoich klientów na potrzeby ściągania abonamentu RTV. Jego zdaniem nie jest prawdą, że na przeszkodzie w ujawnieniu tych danych stoi prawo. 

"Ustawa o ochronie danych osobowych mówi, że jest możliwość przetwarzania danych bez zgody osoby, której dotyczą, jeżeli jest to niezbędne do zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa. Takie prawo będzie i ono daje taką możliwość udostępnienia tych prostych danych osobowych" - wyjaśniał. Wymienił, że będą to imię, nazwisko i adres. Wskazał, że dla operatorów zaproponowano zachętę finansową. "Za tę drobną usługę przekazywaną do Poczty Polskiej też będą miały drobny zysk" - zapowiedział.

Zgodnie z propozycją resortu kultury poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Zgłoszenia te będą przekazywać poczcie, co spowoduje, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika. Jako mit Sellin określił opinię, że w wyniku takiego mechanizmu zaczną się rezygnacje z korzystania z platform cyfrowych i kablowych.

"Abonament w Polsce nie jest zbyt wysoki w porównaniu z innymi krajami europejskimi i ludzie się szybko zorientują, że jedna piąta czy jedna szósta tej kwoty, którą i tak płacą co miesiąc na platformę cyfrową bądź telewizję kablową, to nie jest istotne obciążenie" - ocenił. Przygotowany przez resort kultury projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych trafi prawdopodobnie w tym tygodniu pod obrady Rady Ministrów. Jak poinformował w ubiegłym tygodniu PAP szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk, Komitet Stały RM wprowadził jedną istotną zmianę wydłużenia vacatio legis do 3 miesięcy, w projekcie był to miesiąc. 

fot/ [You Tube/TV Republika]

pc/PAP

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook