Jedynie prawda jest ciekawa


Sejm nie kontroluje rządu - powinien być rozwiązany

17.09.2012

To bardzo mocne stwierdzenie pochodzi z wczorajszej homilii biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, którą wygłosił podczas mszy świętej odprawionej na Jasnej Górze w ramach dorocznej pielgrzymki Ludzi Pracy organizowanej przez związek zawodowy "Solidarność".

Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt tysięcy ludzi, z całej Polski, z mniejszych i większych zakładów pracy i zarówno homilia biskupa Dydycza jak i wystąpienie przed mszą świętą Przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy, były poświęcone sprawom społecznym, problemom pracowniczym, wreszcie funkcjonowaniu państwa, które w czasie kryzysu przestaje realizować swoje podstawowe funkcje.

Jestem opozycyjnym posłem i to stwierdzenie biskupa, o braku realizacji przez Sejm funkcji kontrolnej wobec rządu odczuwam każdego dnia, nawet w ustalaniu porządku obrad, do którego opozycja może wprowadzić zaledwie parę pytań w sprawach bieżących, co parę posiedzeń informację w sprawach bieżących, a projekty ustaw leżakują miesiącami w zamrażarce Pani Marszałek Kopacz, mimo tego że tych rządowych jak na lekarstwo.

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu w porządku obrad znalazła się wręcz modelowa sprawa, wymagająca od rządu współpracy z opozycją.

Chodziło o ratyfikację członkostwa Chorwacji w Unii Europejskiej i w związku z tym, że to członkostwo zmniejsza siłę polskiego głosu w Radzie Europejskiej, a także w Parlamencie Europejskim (a więc mamy do czynienia ze zmianą warunków naszego członkostwa w UE), naszym zdaniem powinno się to odbywać według 90-tego artykułu Konstytucji RP a więc większością 2/3 głosów.

Gdzie tam, rząd Tuska uznał, że nawet w takiej sprawie z opozycją nie będzie rozmawiał i ratyfikował to członkostwo według artykułu 89-tego Konstytucji RP, narażając się na międzynarodowy skandal, w sytuacji zaskarżenia tej ratyfikacji w Trybunale Konstytucyjnym.

W głosowaniu cała opozycja głosowała za ratyfikacją członkostwa Chorwacji w UE, ustawa rządowa została więc przyjęta bez głosu sprzeciwu, ale rząd Tuska postawił na swoim - z opozycją gadał nie będzie, nawet w sytuacjach gdyby miał ucierpieć międzynarodowy prestiż naszego kraju.

Ale biskup Dydycz w swojej homilii poruszył jeszcze jeden ważny problem wiarygodności rządzącej Platformy. Nawiązując do 21 postulatów „Solidarności” z sierpnia 1980 roku, mówił że aż 14 z nich nie jest realizowanych obecnie. - Kochani solidarnościowcy z ekip rządzących, jak to jest z waszą pamięcią, jak to jest z wiernością słowu - pytał ?

I odwołał się do się przykładu ostatnich miesięcy, przypominając, że ci posłowie odwołujący się do solidarnościowego rodowodu powinni pamiętać, że ten związek zabiegał o wolne soboty i o przechodzenie na emerytury w wieku 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn.

A co ci sami ludzie przeprowadzili obecnie, przejście na emeryturę dopiero po przekroczeniu wieku 67 lat, zarówno dla mężczyzn i dla kobiet i do tego nie oferując żadnej pracy dla 50 i 60-latków.

W tym kontekście mówił o braku pracy dla ludzi młodych co zmusza ich do emigracji zarobkowej, która często zamienia się w emigrację definitywną, a także o 4 milionach zatrudnionych na umowach śmieciowych, pracownikach bez żadnych praw.

Ten problem podniósł także wcześniej przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda, cytując słowa księdza, obecnie już błogosławionego Jerzego Popiełuszki, pomysłodawcy pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę „człowiek nie jest w stanie dobrze pracować, gdy nie widzi sensu pracy”, a większość ludzi pracujących na umowach śmieciowych, takiego sensu widzieć nie może.

Bardzo ważne wypowiedzi biskupa, szefa związków zawodowych, przeszły w mediach nie zauważone, choć akurat wczoraj jakichś sensacji, które by je zajmowały, raczej nie było.

Nie będzie także ustosunkowania się do nich rządzących, bo są wręcz przygwożdżające niekompetencję rządów premiera Tuska, a także odsłaniają wręcz nieograniczone pokłady hipokryzji tej ekipy.

Zbigniew Kuźmiuk
[for. PAP/Waldemar Deska]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook