Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Sędziowie rodem z "Misia"

13.09.2012

"Gazeta Polska Codziennie" przeprowadziła prowokację. Dziennikarz podający się za asystenta Tomasza Arabskiego poprosił o rozmowę z prezesem Sądu Okręgowego w Gdańsku, prowadzącego sprawę Amber Gold - Ryszardem Milewskim. W trakcie tej rozmowy, prezes sądu, bez wahania ustala terminy kolejnych rozpraw zgodnie sugestiami rzekomego urzędnika. Sprawę komentuje Rafał Ziemkiewicz, publicysta "Uważam Rze"

Stefczyk.info:Jaki obraz wymiaru sprawiedliwości wyłania się z prowokacji dziennikarskiej przeprowadzonej przez GPC? Czy można mówić, że w Polsce mamy niezależne sadownictwo?

Rafał Ziemkiewicz: Pytanie sugeruje, że mieliśmy jakieś sądownictwo, które się pogorszyło, a tymczasem mamy do czynienia ze sprawą, która jest z jednej strony skandaliczna, a z drugiej absolutnie nie zaskakuje. A tymczasem to wciąż jest jak w PRL-u. Władza dzwoni, a urzędnik, który powinien być niezależny stoi na baczność jak ten facet w "Misiu", który dostał polecenie, że ma natychmiast paszporty załatwić i to na poduszkach. Nie sprawdza w ogóle, kto do niego dzwoni. Wystarczy, że się zapyta "Jak tam w waszym życiu osobistym?", co dla widza było jasną formułką, kogo bohater filmu udawał. Myślę, że jest to dokładnie ta sama sytuacja, z której korzystał Wachowski, gdy wydzwaniał do ludzi absolutnie nie podlegających mu formalnie, nie mając prawa absolutnie wydawać im pleceń, i mówił "Jest życzeniem Pana prezydenta, żeby to i to zrobić". I oni to robili. A teraz sytuacja monopartii i Tuska jako pierwszego sekretarza sprzyja powrotowi do tych nawyków i zachowań i tego samego sposobu myślenia.

Sędziowie wciąż działają w myśl zasady "ruki po szwam"? To konsekwencja braku gruntownej reformy sądownictwa po 89' roku?

Mamy sądownictwo zdominowane przez ludzi, którzy sądzili w PRL-u, albo ich potomków, albo wychowanków.  Mamy samorząd sędziowski, który pazurami broni immunitetów sędziów stalinowskich, chociaż są to zbrodniarze. Jest pięćdziesiąt kilka przypadków ewidentnych zbrodniarzy, gdzie środowisko sędziowskie podtrzymuje ich immunitet po prostu dlatego, że trzyma się zasady, że swoich nie pozwolimy ruszać. Nawet Sąd Najwyższy pod przewodnictwem pana Gardockiego przyjął skandaliczną uchwałę zdejmującą odpowiedzialność z sędziów stanu wojennego i to z jakimś kuriozalnym stwierdzeniem, że skoro oni nie sądzili w państwie prawa, to nie można od nich wymagać, żeby prawa przestrzegali. Osobną sprawą jest prokuratura. W PRL-u prokuratorzy byli po to, żeby klepnąć to, co im służba bezpieczeństwa przynosiła. I przez 20 lat wolna Polska nie doczekała się lepszych sędziów i prokuratorów. W każdym razie nie doczekała się tego, żeby ci lepsi zdominowali środowisko. Tu nie było żadnej próby naprawy, żadnej próby zmian.  Wszystko zostało jak w PRL.

Czy uczynny sędzia z Gdańska po ujawnieniu całego zajścia powinien nadal być prezesem sądu?

Człowiek o takim sposobie myślenia w ogóle nie powinien być przewodniczącym sądu. Natomiast jestem przekonany, że w swoim środowisku zyska on bardzo mocne poparcie i do żadnej dymisji nie dojdzie.

not.ansa
[fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook