Jedynie prawda jest ciekawa


„Sędziowie nie od Boga”

11.05.2013

Nie wiem, czy jeszcze żyją, nie wiem, co teraz robią, zapewne są już od dawna na emeryturach. Od tamtego dnia minęło już przecież prawie 29 lat. Zastanawiam się, czy kiedykolwiek mieli (mają?) wyrzuty sumienia.

Kto? Sędziowie, którzy 23 maja 1984 roku zaocznie orzekli karę śmierci dla pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, odbierając mu jednocześnie prawa publiczne i degradując do stopnia szeregowego. Z pewnością wszyscy żyli i prawdopodobnie byli jeszcze czynni zawodowo, kiedy 6 lat później ich wyrok został złagodzony do 25 lat więzienia, w 1995 roku uchylony (dzięki czemu Kuklińskiemu przywrócono stopień pułkownika), a sprawę skierowano ponownie do rozpoznania prokuraturze wojskowej, by ostatecznie postanowieniem z 22 września 1997 roku umorzyć śledztwo na mocy argumentu o działalności w stanie wyższej konieczności.

Nie słyszałem, ani nie czytałem, aby ktokolwiek z tamtego składu orzekającego wyraził kiedykolwiek ubolewanie bądź ujawnił opinii publicznej wyrzuty sumienia z powodu skazania bohatera narodowego na karę śmierci. Nie dowiedzieliśmy się też, czy owi sędziowie orzekali wówczas zgodnie z własnym przekonaniem, czy też posłusznie i bezrefleksyjnie wykonywali polecenie swych zwierzchników. A może sami w lot odgadnęli ich życzenia, wydając taki wyrok, jaki uważali za zgodny z oczekiwaniami rządzących Polską sowieckich namiestników, stosując się do zasady wypracowanej przez jednego ze swoich poprzedników z lat stalinowskich: „my sędziowie nie od Boga; jak trzeba skazać, to skażemy”?

Bardzo chciałbym wiedzieć, jakie mieli samopoczucie, gdy ich orzeczenie podlegało zasadniczym zmianom, a prawda o dziejowej misji płk. Kuklińskiego wychodziła na jaw. Czy nie mieli sobie nic do zarzucenia i nadal uznawali wyrok z 29 maja 1984 roku za słuszny?

Może któryś z nich zechce odpowiedzieć na te pytania.

Jerzy Bukowski
[fot. Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook