Jedynie prawda jest ciekawa


Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

20.10.2016

„Członkiem Zgromadzenia Ogólnego jestem z mocy ustawy i Konstytucji RP, w efekcie przeprowadzonego przez Sejm RP wyboru mojej osoby na sędziego TK, a to jakie zdanie ma na ten temat pan prezes Rzepliński, jest dla mnie drugorzędne” - podkreślił w rozmowie z portalem „wPolityce.pl” sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Mariusz Muszyński.

Z uwagi na to, że został wyłoniony przez Sejm w grudniu, prezes TK Andrzej Rzepliński nie uznaje go za pełnoprawnego sędziego i nie dopuszcza go do orzekania.

Jak dodał sędzia „Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

Prof. Muszyński podkreślił w rozmowie, że Rzepliński swoim działaniem chce zapewnić sobie polityczną sukcesję i tym celu tworzy dodatkową procedurę wyboru sędziów.

„To jest sprzeczne z zasadami państwa prawa. W praworządnym państwie nie ma takiej możliwości, by do procedury ustawowej dorabiać bez wyraźnego upoważnienia ustawodawcy inną procedurę i następnie według niej procedować. To nie tylko łamanie zasad legislacji, ale i naruszenie prawa” - powiedział sędzia.

Zapytany, czy prezes Rzepliński chce wymusić swój projekt regulaminu Trybunału Konstytucyjnego odpowiedział, że organy TK nadmiernie próbują ingerować w prace niezawisłych sędziów.

„Ja generalnie mam wrażenie, że wewnętrzna sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym jest nie taka, jaka w mojej ocenie powinna być sytuacja w sądzie demokratycznego państwa. Dostrzegam braki w tzw. niezawisłości wewnętrznej sędziów Trybunału” - podkreślił prof. Mariusz Muszyński i dodał, że Andrzej Rzepliński chce mieć taki regulamin TK, jaki będzie dobrym instrumentem osiągnięcia założonego przez niego celu, czyli zabezpieczenia właściwej sukcesji funkcji. 

"Paradoks sytuacji polega na tym, że sam prezes twierdzi, że nie może mnie i dwóch kolegów dopuścić do prac TK, bo zostaliśmy wybrani na miejsca już obsadzone w październiku przez osoby wybrane przez PO. Ja zauważyłem na wczorajszym Zgromadzeni uprzejmie, że i pan prezes Rzepliński także został wybrany na miejsce, ciągle obsadzone, bo w momencie jego wyboru nie było przecież wakatu. W TK nadal pracował inny sędzia. W związku z tym można śmiało twierdzić, że także prezes został wybrany „nielegalnie” - powiedział sędzia Muszyński.

Cały wywiad dostępny jest na portalu wPolityce.pl.

wkt/wPolityce.pl

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook