Jedynie prawda jest ciekawa


Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

20.10.2016

„Członkiem Zgromadzenia Ogólnego jestem z mocy ustawy i Konstytucji RP, w efekcie przeprowadzonego przez Sejm RP wyboru mojej osoby na sędziego TK, a to jakie zdanie ma na ten temat pan prezes Rzepliński, jest dla mnie drugorzędne” - podkreślił w rozmowie z portalem „wPolityce.pl” sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Mariusz Muszyński.

Z uwagi na to, że został wyłoniony przez Sejm w grudniu, prezes TK Andrzej Rzepliński nie uznaje go za pełnoprawnego sędziego i nie dopuszcza go do orzekania.

Jak dodał sędzia „Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

Prof. Muszyński podkreślił w rozmowie, że Rzepliński swoim działaniem chce zapewnić sobie polityczną sukcesję i tym celu tworzy dodatkową procedurę wyboru sędziów.

„To jest sprzeczne z zasadami państwa prawa. W praworządnym państwie nie ma takiej możliwości, by do procedury ustawowej dorabiać bez wyraźnego upoważnienia ustawodawcy inną procedurę i następnie według niej procedować. To nie tylko łamanie zasad legislacji, ale i naruszenie prawa” - powiedział sędzia.

Zapytany, czy prezes Rzepliński chce wymusić swój projekt regulaminu Trybunału Konstytucyjnego odpowiedział, że organy TK nadmiernie próbują ingerować w prace niezawisłych sędziów.

„Ja generalnie mam wrażenie, że wewnętrzna sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym jest nie taka, jaka w mojej ocenie powinna być sytuacja w sądzie demokratycznego państwa. Dostrzegam braki w tzw. niezawisłości wewnętrznej sędziów Trybunału” - podkreślił prof. Mariusz Muszyński i dodał, że Andrzej Rzepliński chce mieć taki regulamin TK, jaki będzie dobrym instrumentem osiągnięcia założonego przez niego celu, czyli zabezpieczenia właściwej sukcesji funkcji. 

"Paradoks sytuacji polega na tym, że sam prezes twierdzi, że nie może mnie i dwóch kolegów dopuścić do prac TK, bo zostaliśmy wybrani na miejsca już obsadzone w październiku przez osoby wybrane przez PO. Ja zauważyłem na wczorajszym Zgromadzeni uprzejmie, że i pan prezes Rzepliński także został wybrany na miejsce, ciągle obsadzone, bo w momencie jego wyboru nie było przecież wakatu. W TK nadal pracował inny sędzia. W związku z tym można śmiało twierdzić, że także prezes został wybrany „nielegalnie” - powiedział sędzia Muszyński.

Cały wywiad dostępny jest na portalu wPolityce.pl.

wkt/wPolityce.pl

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook