Jedynie prawda jest ciekawa


Sędzia Johann: Polska musi być mocna

27.01.2016

"Uważam Jarosława Kaczyńskiego za wybitnego męża stanu, który myśli w kategoriach państwa. Państwo musi być mocne, ale mocne siłą swoich obywateli. Władza oderwana od stołków nie może się z tym pogodzić. Niech ta władza pamięta, że to ludzie dokonali tych wyborów" — podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” sędzia Wiesław Johann, przedstawiciel prezydenta w Krajowej Radzie Sądowniczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.


"W Polsce nic wielkiego się nie dzieje i ta debata to potwierdziła. Następują oczywiste zmiany wynikające z tego, że partia, która wygrała wybory, realizuje swój program również poprzez zmianę ustawodawstwa" — podkreślił, wskazując na konieczność podjęcia konkretnych działań informacyjnych.


"Istnieje potrzeba szerokiej strategii komunikacyjnej wobec nieprawdziwych informacji o Polsce, a nie ukrywam, że takie do mnie docierają zza oceanu. To rola przede wszystkim naszych placówek dyplomatycznych, by tłumaczyć i wyjaśniać wszystkie zarzuty, które pod adresem Polski się pojawiają. Mamy jednak takich ambasadorów, jakich mamy. Ale ich kadencje się kończą" — mówi Johann, podkreślając że trzeba docierać z informacją o Polsce bardzo szeroko i zrobić wszystko, by polska była za granicą reprezentowana w sposób godny. Docenia przy tym pomysł Jacka Kurskiego, by stworzyć kanał Poland24.


"Trzeba pamiętać o uniwersalnych wartościach, którymi normalnie w życiu się kierujemy, i wtedy wszystko będzie dobrze, a te uniwersalne wartości przynosi nam nasza wiara. Nikt nie wymyślił lepszego systemu uniwersalnych wartości niż te, które przyniósł nam Kościół. Cały system prawa na tym się opiera. Odchodzenie od tego prowadzi do ogromnych nieporozumień, przestajemy sobie wierzyć, przestajemy wierzyć dziennikarzom. Jeśli dziennikarz kieruje się innymi motywami i zasadami, to niech przestanie uprawiać ten zawód. Dziennikarz ma służyć państwu i społeczeństwu. To misja. A dziś dziennikarze służą głównie wydawcom. Zdobywanie materiałów na zamówienie polityczne jest dla mnie nie do przyjęcia, a z takimi mediami mieliśmy w ostatnich latach głównie do czynienia" — mówi Johann – dodaje: "Sam w zawodzie dziennikarza przepracowałem kilka lat. Robiłem to, co uważałem za właściwie, choć wokół szalała Polska Ludowa. Można być wszędzie uczciwym, a w dziennikarstwie szczególnie.

Sędzia Johann zwraca też uwagę, że zmiany są koniecznie także w sektorze sądowniczym.

"Wymiar sprawiedliwości jest gwarantem praw wolności obywatelskich zapisanych w polskiej konstytucji czy w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Konstytucja każdemu gwarantuje prawo do rozpowszechniania swojej sprawy przez niezależny sąd i niezawisłych sędziów. To instrument ochrony naszych praw i ci, którzy odpowiadają za realizację tych zapisów, muszą być absolutnie wolni od jakichkolwiek nacisków, przede wszystkim politycznych" — podkreśla, przypominając wyroki, w których niezależność jest sprawą wątpliwą.

frost/Nasz Dziennik
[Fot. Blogpress]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook