Jedynie prawda jest ciekawa


Ścinanie krzyży - liberalizm czy leninizm?

28.08.2012

Jak podała Katolicka Agencja Informacyjna, w Rosji doszło do kolejnych przypadków ścinania krzyży w ramach akcji protestu przeciwko wyrokowi bezwzględnego więzienia dla aktywistek zespołu "Pussy Riot".

Zespołu, który protestując przeciwko poparciu Cerkwi dla Putina sprofanował świątynię prawosławną, wykrzykując bluźnierstwa na ołtarzu.

Krzyż jako pierwsze ścięły - w Kijowie - nagie członkinie organizacji Femen. Wcześniej zwołały dziennikarzy.

Teraz cztery krzyże zostały ścięte w regionach archangielskim i czelabińskim

Przedstawicielka organizacji Femen Anna Szewczenko powiedziała radiu Echo Moskwy, że wspiera ataki na symbole religijne w Rosji i wezwała do ich kontynuowania.

W polskich mediach słychać komentarze, że bezczeszczenie Cerkwi i ścinanie krzyży to dowód, że zachodnia choroba agresji antyreligijnej dotarła na Wschód.

Sądzę, że jest inaczej - ścinanie krzyży przez nagie "happenerki" to coś rodzimie rosyjskiego. Coś, co ma w sobie wyraźne ślady bolszewizmu, czyli okresu, w którym mordowano księży i burzono świątynie na masową skalę. Często - tak jak np. w Grodnie - w ciągu jednej nocy. Wieczorem przyjeżdżała "specekipa" z ciężkim sprzętem i rano, trudno w to uwierzyć, po kościele nie było żadnego śladu, nawet gruz wywieziono.

Nagromadzenie złej woli, wręcz nienawiści do religii, do tego brak jakiegokolwiek tabu kulturowego związanego z symbolem krzyża - to właśnie to dziedzictwo. Ślady tego typu podejścia da się zauważyć zresztą i u nas, choćby w opisach zachowania grupek młodzieży na Krakowskim Przedmieściu w sierpniu 2010 r. Nieprzypadkowo tropy tej nagonki na krzyż wiodły wówczas do ludzi związanych ze strukturami władzy komunizmu. To nie było zachodnie - to było wschodnie, bolszewickie, komunistyczne.

Na Zachodzie, owszem, bezczeszczenie świątyń również się zdarza. Przedstawiciele lobby homoseksualnego np. w Anglii kilkakrotnie zakłócali katolickie msze. Modni "artyści", gdy już się wypalą twórczo, bawią się także wizerunkami Chrystusa i Matki Bożej. Na Zachodzie do ścinania krzyży jednak nie dochodzi. "Happenerzy" wiedzą, że w ten sposób nie zyskaliby poklasku nawet w świecie tak liberalnym jak współczesna Europa.

Komunizm był najbardziej szatańskim z totalitaryzmów. Pomieszał pojęcia dobra i zła tak skutecznie, że odzyskiwanie elementarnej równowagi moralnej zajmie Rosji co najmniej tyle, ile trwał bolszewizm - a więc lat 70, w wersji optymistycznej.

Szkoda, że Zachód - któremu w minionej epoce również wstrzyknięto potężną dawkę trucizny - nie widzi, że barbarzyństwo - które uważa za echo własnej, liberalnej ideologii - ma zupełnie inne, leninowskie źródła.

Jacek Karnowski

[Fot. Kaj]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook