Jedynie prawda jest ciekawa


"Schetyna od dłuższego czasu ponosi klęski"

30.10.2013

Rozmowa z politologiem Jackiem Kloczkowskim z Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: W Platformie Obywatelskiej zaostrza się spór o wybory na Dolnym Śląsku. Większość ważnych działaczy Platformy oskarża Grzegorza Schetynę, że ten nie umiał przegrać, sugerując, że to on może stać za kolejnymi przeciekami mówiącymi o kupczeniu głosami. Pojawiają się nawet informację, że spór może zagrozić stabilności koalicji i doprowadzić do przyspieszonych wyborów. Sytuacja jest poważna?

Jacek Kloczkowski: Wiele zależy od tego, jak uczestnicy sporu w PO będą kalkulować. Być może Grzegorz Schetyna uzna, że obecnie jest dobry moment, by odegrać się za lata niepowodzeń i upokorzeń. Pytanie czy ma on realne możliwości kontrataku, inne niż ewentualne wypuszczanie do mediów informacje o swoich konkurentach w partii. Nie jest wykluczone, że wbrew temu, co się sądzi, nie ma on specjalnie szerokich możliwości walki wewnętrznej, a otwarta konfrontacja skończy się dla niego niepowodzeniem. Ona mogłaby go już pogrążyć w PO ostatecznie. Z kolei poza tą partią nie bardzo widać miejsce dla Schetyny.

Medialny nacisk w tej sprawie będzie się liczył?

Wiele zależy od mediów tzw. głównego nurtu. Jeśli media postanowią zrobić z tego duży temat, to będzie miało znaczenie i będzie bardzo negatywne dla partii. Jeśli jednak media o dużym zasięgu uznają, że Platformie nie należy sprawiać przykrości i jej szkodzić, to wówczas sprawa się rozmyje i rozejdzie po kościach. Jak wiele innych problemów PO. Wtedy partia wróci do zakulisowych rozgrywek i walki toczącej się w cieniu. Taka walka toczy się ciągle, my jesteśmy o niej informowani jedynie raz na jakiś czas, gdy jedna strona sporu naciśnie na odcisk innej stronie. Wtedy następuje zemsta, czyli przekazanie opinii publicznej jakiś kompromitujących materiałów.

Grzegorz Schetyna może odpuścić Dolny Śląsk? Przecież to jego matecznik, a po utracie kontroli w tym regionie może zostać skutecznie zmarginalizowany

Wszystko zależy od tego, jaką taktykę on obierze. Jednoznaczna porażka może go pogrzebać i wtedy warto toczyć bój do ostatniej krwi, żeby zmienić werdykt i nie ponieść takiej porażki. Jeśli Schetyna uzna, że tak musi postąpić, sytuacja będzie zero-jedynkowa, "oni mnie, albo ja ich". Jednak nie zawsze to się opłaca. Czasem lepiej przyjąć porażkę w danej sprawie, okopać się na z góry upatrzonych pozycjach i przeczekać gorsze czasy. Kłopot Schetyny polega na tym, że od dłuższego czasu on ponosi klęski i jest w odwrocie. A skoro tak, to każdy kolejny cios osłabia jego pozycję nie tylko w oczach opinii publicznej, ale również wśród zwolenników w PO. Jego współpracownicy mogą uznać, że Schetyny nie warto już popierać, bowiem jego przeciwnicy są zbyt mocni i będą w stanie spacyfikować wrogów.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook