Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna dorzyna watahę

09.02.2017

Stanisław Janecki na łamach nowego numeru tygodnika „wSieci” pisze o planach lidera PO i możliwościach, jakie daje mu zamieszanie w szeregach opozycji.

Nie jest tajemnicą, że pozycja lidera obozu opozycyjnego jest do wzięcia już od dłuższego czasu. Jak na razie wszyscy pretendenci do tego tytułu wykazali się absolutnym brakiem doświadczenia politycznego i ponieśli sromotną porażkę. Tymczasem Grzegorz Schetyna w odpowiednim momencie wycofał się z wyścigu i zwiera szyki przed kolejnymi wyzwaniami. Przed wyborami samorządowymi w 2018 r. Grzegorz Schetyna chce, by PO była zdecydowanym liderem opozycji. By wrócił klarowny i korzystny dla tej partii polityczny duopol z Prawem i  Sprawiedliwością oraz Platformą Obywatelską naprzeciwko siebie – pisze dziennikarz.

Pomimo swojego pokaźnego doświadczenia lider PO popełnia jednak błędy, które kosztują go całkiem sporo. 

Schetyna przecenił zarówno mit Wałęsy, jak i nie przewidział skutków tego, co się stało 31 stycznia 2017 r., gdy opinia grafologów bez żadnych wątpliwości połączyła agenta „Bolka” z Lechem Wałęsą. Ślepy atak lidera PO na tych wszystkich, którzy 31 stycznia 2017 r. nie chcieli milczeć i podtrzymywać mitu o świętości Wałęsy, wynikał z tego, że Schetyna był wściekły na samego siebie. Stawiając na Wałęsę, znalazł się z ręką w nocniku – zauważa Stanisław Janecki.

Taki bieg wydarzeń jest bardzo korzystny dla rządzących, gdyż walka polityczna ma w tej chwili charakter wręcz marginalny. Zwłaszcza, że toczy się głównie w obozie opozycji. Zużyta po ośmiu latach rządzenia Platforma jako jedyna poważna opozycja jest na rękę Prawu i Sprawiedliwości. Schetyna jako lider nie tylko PO, lecz i całej opozycji jest dla PiS bardzo wygodny. I wbrew pozorom jest przewidywalny – przede wszystkim dlatego, że ma duże polityczne doświadczenie, ale nie jest wybitnym strategiem – czytamy na łamach tygodnika.

Dzięki zamieszaniu w szeregach partii opozycyjnych rząd Prawa i Sprawiedliwości nie musi odpierać politycznych ataków i ma czas na zajęcie się sprawami istotnymi dla państwa. Jest to sytuacja wielce korzystna dla władzy. W PiS spokojnie przyglądają się więc rozgrywkom w obozie radykalnej opozycji, bo wiedzą, że Grzegorz Schetyna musi wziąć na siebie brudną robotę „dorzynania watahy”, żeby PO przetrwała jako licząca się partia, a on sam utrzymał przywództwo. A Schetyna wie, że musi to zrobić, bo rywale są w kryzysie i lepszej okazji może w najbliższych latach nie mieć – pisze publicysta.

Jak na razie działania Schetyny nie idą po jego myśli, a kolejne popełniane przez niego błędy wcale nie przybliżają go do realizacji ambitnych planów na przejęcie władzy w kolejnych wyborach. Partia i lider pewni siebie czy mający szerokie możliwości działania nie muszą demonstrować histerii, bo to odsłania ich słabość. Pilnował się pod tym względem Tusk, a Schetyna wyraźnie sobie nie radzi. Jego plan „dorzynania watahy” deklaratywnie jest wymierzony w PiS, tyle że realnie to tylko sny o potędze.

Więcej o przyszłości polityków PO i jej lidera w nowym numerze tygodnika „wSieci w sprzedaży od 6 lutego br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół www.SiećPrzyjaciół.pl.

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook