Jedynie prawda jest ciekawa


Scena polityczna – coraz ciekawsza

29.06.2013

Nie jeden, nie dwa, a aż cztery ruchy antyestablishmentowe mają szansę zawładnąć nastrojami Polaków. Po dzisiejszym kongresie PiS i ostatnim balu na Titanicu, czyli spotkaniu baronów PO jestem tego bardziej niż pewien.

Może to być paradoks, ale wydaje mi się, że już wkrótce – w przeciągu roku, dwóch, trzech, dojdzie wreszcie do normalizacji życia politycznego w Polsce. Gdy zobaczyłem Piotra Dudę przemawiającego po Jarosławie Kaczyńskim jestem tego niemal pewien.
Coraz częściej pojawiają się głosy, iż PiS zbyt mocno skręca gospodarczo w lewą stronę. Trudno ocenić na ile jest to prawda – tę możemy poznać jeśli PiS wygra wybory parlamentarne i zacznie wdrażać swój program. Z pewnością jednak alians z Solidarnością to dobre rozwiązanie. Sytuację widzę następująco – PiS wraz z Solidarnością miałby szansę być, hmm – lewym płucem prawicy. Zastosujmy takie określenie. A kto miałby być prawym płucem? W moim przekonaniu Wipler ze swoim silnym, liberalnym poglądem na gospodarkę, zaś w sferze obyczajowej – polityczna reprezentacja Ruchu Narodowego. A reszta sceny politycznej? Cóż – z pewnością z czasem Gowin „przejmie” Platformę. Powątpiewałem i wciąż powątpiewam w szczerość konserwatywnych deklaracji tego polityka – raczej cały czas sądzę, iż ma on być takim prawobrzeżnym Palikotem w krytycznym momencie „odpalonym” przez prezydenta Komorowskiego. Albo on, albo Jerzy Buzek. Tak czy inaczej – jeszcze przez długi czas na naszej scenie politycznej będzie obecna reprezentacja tych, którzy są beneficjentami przemian ustrojowych – i nie mam na myśli wcale entrepeneurów biznesu (oni akurat znajdują się na prawicy), tylko ludzi, którzy skutecznie „uwłaszczyli” się dzięki niejasnym koneksjom, układom rodzinno-towarzyskim albo zwyczajnie „przyjaźni” z ubecją. Oni i ich potomkowie wciąż będą tymi, którzy w rękach dzierżą trzon kapitału, de facto czyniąc z Polski postkolonialny bantustan, zamiast normalnej, wolnorynkowej gospodarki, w której obowiązują rządy prawa i równość szans (co, na marginesie, jest największym marzeniem mojego pokolenia – naprawdę – znikną szklane sufity to sami swoją pracą uzdrowimy gospodarkę – żadne socjale i programy pomocowe nie są nam potrzebne).
Dobrze, przepraszam za rwaną narrację. Wracając na tory zasadniczej myśli – PiS stoi przed dużą szansą. Gdyby odniósł zwycięstwo wyborcze i gdyby do Sejmu weszły takie ugrupowania jak Republikanie Wiplera oraz reprezentacja Narodowców – wtedy byśmy mogli rozpocząć proces uleczania polskiego systemu politycznego. I to jest pierwsze zadanie – nawet przy nieprzyjaznym prezydencie. Choć z drugiej strony – gdyby kandydatem został Piotr Gliński…
Czekamy na dalsze wydarzenia. Czasy, kiedy rozdrobnienie na prawicy było dla niej zagrożeniem w moim przekonaniu minęły. Teraz dają szansę na interesujące ruchy koalicyjny. 

„Czyń każdy coć każe Duch Boży – a reszta sama się złoży” – te słowa jednego z naszych wieszczów politykom prawicy dedykuję.  

Arkady Saulski

[fot. PAP/Grzegorz Momot]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook