Jedynie prawda jest ciekawa


Scena polityczna – coraz ciekawsza

29.06.2013

Nie jeden, nie dwa, a aż cztery ruchy antyestablishmentowe mają szansę zawładnąć nastrojami Polaków. Po dzisiejszym kongresie PiS i ostatnim balu na Titanicu, czyli spotkaniu baronów PO jestem tego bardziej niż pewien.

Może to być paradoks, ale wydaje mi się, że już wkrótce – w przeciągu roku, dwóch, trzech, dojdzie wreszcie do normalizacji życia politycznego w Polsce. Gdy zobaczyłem Piotra Dudę przemawiającego po Jarosławie Kaczyńskim jestem tego niemal pewien.
Coraz częściej pojawiają się głosy, iż PiS zbyt mocno skręca gospodarczo w lewą stronę. Trudno ocenić na ile jest to prawda – tę możemy poznać jeśli PiS wygra wybory parlamentarne i zacznie wdrażać swój program. Z pewnością jednak alians z Solidarnością to dobre rozwiązanie. Sytuację widzę następująco – PiS wraz z Solidarnością miałby szansę być, hmm – lewym płucem prawicy. Zastosujmy takie określenie. A kto miałby być prawym płucem? W moim przekonaniu Wipler ze swoim silnym, liberalnym poglądem na gospodarkę, zaś w sferze obyczajowej – polityczna reprezentacja Ruchu Narodowego. A reszta sceny politycznej? Cóż – z pewnością z czasem Gowin „przejmie” Platformę. Powątpiewałem i wciąż powątpiewam w szczerość konserwatywnych deklaracji tego polityka – raczej cały czas sądzę, iż ma on być takim prawobrzeżnym Palikotem w krytycznym momencie „odpalonym” przez prezydenta Komorowskiego. Albo on, albo Jerzy Buzek. Tak czy inaczej – jeszcze przez długi czas na naszej scenie politycznej będzie obecna reprezentacja tych, którzy są beneficjentami przemian ustrojowych – i nie mam na myśli wcale entrepeneurów biznesu (oni akurat znajdują się na prawicy), tylko ludzi, którzy skutecznie „uwłaszczyli” się dzięki niejasnym koneksjom, układom rodzinno-towarzyskim albo zwyczajnie „przyjaźni” z ubecją. Oni i ich potomkowie wciąż będą tymi, którzy w rękach dzierżą trzon kapitału, de facto czyniąc z Polski postkolonialny bantustan, zamiast normalnej, wolnorynkowej gospodarki, w której obowiązują rządy prawa i równość szans (co, na marginesie, jest największym marzeniem mojego pokolenia – naprawdę – znikną szklane sufity to sami swoją pracą uzdrowimy gospodarkę – żadne socjale i programy pomocowe nie są nam potrzebne).
Dobrze, przepraszam za rwaną narrację. Wracając na tory zasadniczej myśli – PiS stoi przed dużą szansą. Gdyby odniósł zwycięstwo wyborcze i gdyby do Sejmu weszły takie ugrupowania jak Republikanie Wiplera oraz reprezentacja Narodowców – wtedy byśmy mogli rozpocząć proces uleczania polskiego systemu politycznego. I to jest pierwsze zadanie – nawet przy nieprzyjaznym prezydencie. Choć z drugiej strony – gdyby kandydatem został Piotr Gliński…
Czekamy na dalsze wydarzenia. Czasy, kiedy rozdrobnienie na prawicy było dla niej zagrożeniem w moim przekonaniu minęły. Teraz dają szansę na interesujące ruchy koalicyjny. 

„Czyń każdy coć każe Duch Boży – a reszta sama się złoży” – te słowa jednego z naszych wieszczów politykom prawicy dedykuję.  

Arkady Saulski

[fot. PAP/Grzegorz Momot]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook