Jedynie prawda jest ciekawa


Scalanie pamięcią - ważny wywiad we "wSieci"!

06.06.2016

Polecamy rozmowę z Jackiem Pawłowiczem, dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL!

SCALANIE PAMIĘCIĄ

Z dyrektorem Pawłowiczem oglądałem X Pawilon na Mokotowskiej. Oprowadzał grupę studentów. Kiedy stanęliśmy w celi rotmistrza Pileckiego, studentom, mnie i jemu ścisnęły się gardła. Opowiadał, jak poranionego bohatera wrzucano do pomieszczenia na dwie osoby. – A więźniów było ze 20 – odpowiedziała cisza ­– swoje spotkanie z Jackiem Pawłowiczem, dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL opisuje na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Piotr Zaremba.

Dyrektor Jacek Pawłowicz zapytany o ideę powstania muzeum mówi: Trzeba tych wspaniałych patriotów, którzy w czasie wojny walczyli w AK, NSZ czy w Batalionach Chłopskich, pokazać i upamiętnić. Musimy pokazać próby odtwarzania partii politycznych funkcjonujących w Polsce przed wybuchem II wojny światowej. Pochylić się nad historią Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, nad tragicznymi losami Kazimierza Pużaka czy Tadeusza Szturm de Sztrema. Chcemy przedstawić przypadki represji, które szerokiemu odbiorcy są zupełnie nieznane. Historie ludzi zamykanych w 1966 r. za udział w obchodach Millenium, w ramach Gomułkowskiej walki z Kościołem. Czy rodziców, którzy upominali się o krzyże zdejmowane w latach 60. ze ścian polskich szkół.

Osoba, która tu przyjdzie, musi być wprowadzona wręcz w życie codzienne polskiego partyzanta. Ale też w życie drukarza „Solidarności”. Będzie można zakręcić korbą i wydrukować ulotkę. Będzie nawet specjalna ścieżka edukacyjna dla dzieci. Szczegółów zdradzać przedwcześnie nie chcę – opowiada Pawłowicz Piotrowi Zarembie o ekspozycji muzeum.

Poproszony o wskazanie drażliwych wątków i kontrowersji związanych z Żołnierzami Wyklętymi dyrektor stwierdził: Na pewno margines nie zdominuje przekazu. Nawet wzmiankę media uczynią głównym tematem. Pojawi się pytanie, czy Wyklęci to bandyci. Nie, Wyklęci to polscy patrioci, którzy płacili najwyższą cenę.

Wspominając swoją działalność w podziemiu Jacek Pawłowicz opowiada też o losie swoich kolegów: Kontynuowali antykomunistyczne powstanie. Tacy ludzie poświęcili spory kawałek swojego życia Polsce, były setki wydawnictw. Wie pan, jak esbeckie represje tym chłopakom połamały choćby zawodowe kariery? A liderzy o nich zapomnieli. Mam o to straszny żal – do Wałęsy, Frasyniuka, Bujaka. Że ich zostawili samym sobie. A oni musieli oglądać sytuacje, gdy ludzie z dawnego KC PZPR mają nagle w nowym państwie dużo do powiedzenia, państwie wywalczonym właśnie m.in. przez tych drukarzy, kolporterów, „zadymiarzy” z demonstracji. Dopiero teraz tworzy się fundusz pomocy, przyznaje odznaczenia i socjalne renty. Znam wielu takich ludzi. To będzie także pomnik dla nich.

Więcej na temat muzeum oraz tego jak zostanie zorganizowane, a także jakie przedmioty znajdą się wśród eksponatów w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży już od 6 czerwca br., także formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook