Jedynie prawda jest ciekawa


Scalanie pamięcią - ważny wywiad we "wSieci"!

06.06.2016

Polecamy rozmowę z Jackiem Pawłowiczem, dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL!

SCALANIE PAMIĘCIĄ

Z dyrektorem Pawłowiczem oglądałem X Pawilon na Mokotowskiej. Oprowadzał grupę studentów. Kiedy stanęliśmy w celi rotmistrza Pileckiego, studentom, mnie i jemu ścisnęły się gardła. Opowiadał, jak poranionego bohatera wrzucano do pomieszczenia na dwie osoby. – A więźniów było ze 20 – odpowiedziała cisza ­– swoje spotkanie z Jackiem Pawłowiczem, dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL opisuje na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Piotr Zaremba.

Dyrektor Jacek Pawłowicz zapytany o ideę powstania muzeum mówi: Trzeba tych wspaniałych patriotów, którzy w czasie wojny walczyli w AK, NSZ czy w Batalionach Chłopskich, pokazać i upamiętnić. Musimy pokazać próby odtwarzania partii politycznych funkcjonujących w Polsce przed wybuchem II wojny światowej. Pochylić się nad historią Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, nad tragicznymi losami Kazimierza Pużaka czy Tadeusza Szturm de Sztrema. Chcemy przedstawić przypadki represji, które szerokiemu odbiorcy są zupełnie nieznane. Historie ludzi zamykanych w 1966 r. za udział w obchodach Millenium, w ramach Gomułkowskiej walki z Kościołem. Czy rodziców, którzy upominali się o krzyże zdejmowane w latach 60. ze ścian polskich szkół.

Osoba, która tu przyjdzie, musi być wprowadzona wręcz w życie codzienne polskiego partyzanta. Ale też w życie drukarza „Solidarności”. Będzie można zakręcić korbą i wydrukować ulotkę. Będzie nawet specjalna ścieżka edukacyjna dla dzieci. Szczegółów zdradzać przedwcześnie nie chcę – opowiada Pawłowicz Piotrowi Zarembie o ekspozycji muzeum.

Poproszony o wskazanie drażliwych wątków i kontrowersji związanych z Żołnierzami Wyklętymi dyrektor stwierdził: Na pewno margines nie zdominuje przekazu. Nawet wzmiankę media uczynią głównym tematem. Pojawi się pytanie, czy Wyklęci to bandyci. Nie, Wyklęci to polscy patrioci, którzy płacili najwyższą cenę.

Wspominając swoją działalność w podziemiu Jacek Pawłowicz opowiada też o losie swoich kolegów: Kontynuowali antykomunistyczne powstanie. Tacy ludzie poświęcili spory kawałek swojego życia Polsce, były setki wydawnictw. Wie pan, jak esbeckie represje tym chłopakom połamały choćby zawodowe kariery? A liderzy o nich zapomnieli. Mam o to straszny żal – do Wałęsy, Frasyniuka, Bujaka. Że ich zostawili samym sobie. A oni musieli oglądać sytuacje, gdy ludzie z dawnego KC PZPR mają nagle w nowym państwie dużo do powiedzenia, państwie wywalczonym właśnie m.in. przez tych drukarzy, kolporterów, „zadymiarzy” z demonstracji. Dopiero teraz tworzy się fundusz pomocy, przyznaje odznaczenia i socjalne renty. Znam wielu takich ludzi. To będzie także pomnik dla nich.

Więcej na temat muzeum oraz tego jak zostanie zorganizowane, a także jakie przedmioty znajdą się wśród eksponatów w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży już od 6 czerwca br., także formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook