Jedynie prawda jest ciekawa


Sawicki: Platforma jest coraz bardziej populistyczna

10.01.2014

Nie zgadzam się - mówi o proponowanych zmianach w ordynacji wyborczej poseł koalicyjnego PSL.

Stefczyk.info: Słyszał pan o nowym pomyśle dotyczącym zmian w prawie wyborczym w wyborach samorządowych? PO wymyśliła wprowadzenie wyborów do rad miast w okręgach jednomandatowych, a także bezpośrednie wybory marszałków województw.

Marek Sawicki, PSL: Nie zgadzam się. Totalnie się nie zgadzam. Platforma jest coraz bardziej populistyczna i na tym traci. Demokracja bezpośrednia na poziomie gminy – tak; nednomandatowe okręgi wyborcze w gminach, bezpośrednie wybory burmistrzów, prezydentów. Natomiast przeniesienie tego na duże miasta, gdzie osoby są mało znane, gdzie później nie ma indywidualnej odpowiedzialności i nie da się tego przenieść na odpowiedzialność polityczną.

Właśnie, czy to nie taka próba przerzucenia odpowiedzialności z partii politycznych na osoby indywidualne?

W mojej ocenie to psuje demokracje. Istotą demokracji są partie polityczne. Jeżeli chcemy iść w anarchię I Rzeczypospolitej, gdzie – pomijając stronnictwa – magnateria robiła to, co robiła, to dziś będziemy mieli zbiór radnych, posłów, parlamentarzystów, kompletnie ze sobą nie powiązanych i nie mających wzajemnej odpowiedzialności. To będzie szkodziło państwu. 

Czemu PO serwuje taką wrzutkę?

To jest kolejny element populizmu Platformy. PO – partia liberalna – w swych zachowaniach wyborczych często ucieka się do populizmu, którego skutki są dla niej niestety negatywne. Jeżeli w dalszym ciągu chce iść w takim kierunku, to robi to na własny rachunek. W koalicji dyskusji na ten temat nie było?

A gdyby była to zająłby pan negatywne stanowisko wobec tego pomysłu?

Tak, zdecydowanie tak. Mamy dziś wystarczający poziom bezpośrednich wyborów. Do wyborów samorządowych zostało już 8 czy 9 miesięcy i nie można robić takich zmian pod wpływem bieżących analiz czy sondaży.  

rozmawiała Magdalena Czarnecka

[fot. sxc.hu]


Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook