Jedynie prawda jest ciekawa


Sawicki: Platforma jest coraz bardziej populistyczna

10.01.2014

Nie zgadzam się - mówi o proponowanych zmianach w ordynacji wyborczej poseł koalicyjnego PSL.

Stefczyk.info: Słyszał pan o nowym pomyśle dotyczącym zmian w prawie wyborczym w wyborach samorządowych? PO wymyśliła wprowadzenie wyborów do rad miast w okręgach jednomandatowych, a także bezpośrednie wybory marszałków województw.

Marek Sawicki, PSL: Nie zgadzam się. Totalnie się nie zgadzam. Platforma jest coraz bardziej populistyczna i na tym traci. Demokracja bezpośrednia na poziomie gminy – tak; nednomandatowe okręgi wyborcze w gminach, bezpośrednie wybory burmistrzów, prezydentów. Natomiast przeniesienie tego na duże miasta, gdzie osoby są mało znane, gdzie później nie ma indywidualnej odpowiedzialności i nie da się tego przenieść na odpowiedzialność polityczną.

Właśnie, czy to nie taka próba przerzucenia odpowiedzialności z partii politycznych na osoby indywidualne?

W mojej ocenie to psuje demokracje. Istotą demokracji są partie polityczne. Jeżeli chcemy iść w anarchię I Rzeczypospolitej, gdzie – pomijając stronnictwa – magnateria robiła to, co robiła, to dziś będziemy mieli zbiór radnych, posłów, parlamentarzystów, kompletnie ze sobą nie powiązanych i nie mających wzajemnej odpowiedzialności. To będzie szkodziło państwu. 

Czemu PO serwuje taką wrzutkę?

To jest kolejny element populizmu Platformy. PO – partia liberalna – w swych zachowaniach wyborczych często ucieka się do populizmu, którego skutki są dla niej niestety negatywne. Jeżeli w dalszym ciągu chce iść w takim kierunku, to robi to na własny rachunek. W koalicji dyskusji na ten temat nie było?

A gdyby była to zająłby pan negatywne stanowisko wobec tego pomysłu?

Tak, zdecydowanie tak. Mamy dziś wystarczający poziom bezpośrednich wyborów. Do wyborów samorządowych zostało już 8 czy 9 miesięcy i nie można robić takich zmian pod wpływem bieżących analiz czy sondaży.  

rozmawiała Magdalena Czarnecka

[fot. sxc.hu]


CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook