Jedynie prawda jest ciekawa


Sawicki: Błędy w sprawie pomoru świń

12.03.2014

"W sprawie afrykańskiego pomoru świń popełniono kilka błędów. Po pierwsze wyznaczono za dużą strefę buforową" - uważa Marek Sawicki z PSL.

Stefczyk.info: Czy rząd robi wystarczająco dużo, żeby wynagrodzić rolnikom skutki afrykańskiego pomoru świń i rosyjskiego embarga na mięso?

Marek Sawicki, PSL: Moim zdaniem na początku popełniono kilka błędów. Po pierwsze wyznaczono za dużą strefę buforową. Po drugie nie zaproponowano mechanizmów rynkowych zdjęcia wieprzowiny i zdjęcia żywca wieprzowego z terenów buforowych. W tej chwili spór toczy się pomiędzy ministerstwem a zakładami przetwórczymi. Tam powinien być zastosowany mechanizm rynkowy: określona cena minimalna dla zakupu trzody z terenu buforowego i zagwarantowana wypłata rolnikom. Myślę, że wtedy zakłady inaczej podeszłyby wtedy do problemu.

A co ze skupem interwencyjnym? Rolnicy mówią, że był obiecywany ale go nie ma.

W Unii nie ma skupu interwencyjnego. Ci co o tym mówią - opowiadają głupoty. Zapomnijmy o skupie interwencyjnym. Nie może go być bo taki instrument w Unii nie istnieje.  Natomiast my powinniśmy dostawać dopłaty do wyrównania strat rynkowych rolników i zdjąć zdrowe świnie z terenów objętych kwarantanną, ograniczeniami weterynaryjnymi.

A będą te dopłaty?

W Brukseli są oferowane dwa instrumenty i myślę, że Polska je wykorzysta. Jeden to dopłaty wyrównujące do ceny rynkowej, w przypadku zakupu mięsa przeznaczonego do przetworzenia,  a z drugiej strony ewentualne rekompensaty za utylizację. Obydwa w Unii Europejskiej są stosowane.

Czy rosyjskie embargo na mięso jest sprawą czysto gospodarczą, czy elementem polityki zagranicznej Rosji? Pytam w kontekście konfliktu ukraińskiego.

Za Gomułki świnie były tematem politycznym. W tej chwili traktujmy je jednak jako temat gospodarczy.

Nie ma związku pomiędzy polityka ukraińską a embargiem?

W polityce nic nigdy nie jest zero-jedynkowe. Natomiast mogę powiedzieć, że jeszcze nie było pomoru w Europie, w Unii Europejskiej, a Rosja już stosowała sankcje wobec mięsa hiszpańskiego, portugalskiego i niektórych landów niemieckich. Jakoś w Polsce wtedy było cicho. Gdy zaczął się pomór na Litwie - Rosja miała prawo, zgodnie z porozumieniami z Unią Europejską do tego co zrobiła. Natomiast pytanie jak  Unia Europejska na to zareagowała i jak wypełniła wzajemne zobowiązania. Dzisiaj mamy embargo we wszystkich państwach unijnych  jeśli chodzi o import mięsa wieprzowego na rynek rosyjski. Natomiast jak  Rosja będzie od tego odchodziła to jest kwestia między Rosją a Unią.

A możliwe jest znalezienie jakichś innych rynków, które zastąpiłyby ten rosyjski?

Kiedy w roku 2007 i na początku 2008 otwieraliśmy ponownie rynek rosyjski nie tylko na mięso ale także inne produkty spożywcze, wiedziałem, że Rosja jest partnerem niepewnym. I wtedy zacząłem intensywna kampanię promocyjną polskiej żywności w Azji w krajach arabskich. Dzięki temu mamy już jakąś alternatywę...

Wieprzowina w krajach arabskich? Chyba jednak nie znajdzie zbyt wielu amatorów...

Mamy spory eksport do Singapuru, Japonii, Wietnamu, Korei. Mówi pani - świnie w krajach arabskich, a ja odpowiadam, ze kraje arabskiej są jednym z ważniejszych odbiorców polskich produktów mleczarskich. Trzeba dywersyfikować ten rynek, bo wcale nie jest pewne, czy Rosja nie zablokuje także tych produktów mleczarskich. Także tam, gdzie można , tam to robimy. W roku 2009 była intensywna promocja. i ten postęp eksportu na rynki poza Unię i poza Rosję jest znaczący.

A wracając do rolników z Podlasia. Z ich wypowiedzi na posiedzeniu komisji rolnictwa wynika, że są zdesperowani i ogromnie rozżaleni. Mówią, że czas płynie, a konkretnych działań ze strony rządu - jak nie było tak nie ma.

Dziwi się pani? To jest ich dorobek życia. Często taka strata decyduje o bankructwie całego gospodarstwa.  To są ludzie którzy cały czas ciężko pracują i za swoją pracę oczekują  solidnej zapłaty. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że afrykański pomór świń nie jest dziełem rolników. To jest przypadłość zwierząt dziko żyjących, a więc będących własnością państwa polskiego. I to państwo polskie musi podjąć odpowiednie działania. I podejmuje te działania. Natomiast w mojej ocenie można je przyspieszyć. 

rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook