Jedynie prawda jest ciekawa


Sawicki: Błędy w sprawie pomoru świń

12.03.2014

"W sprawie afrykańskiego pomoru świń popełniono kilka błędów. Po pierwsze wyznaczono za dużą strefę buforową" - uważa Marek Sawicki z PSL.

Stefczyk.info: Czy rząd robi wystarczająco dużo, żeby wynagrodzić rolnikom skutki afrykańskiego pomoru świń i rosyjskiego embarga na mięso?

Marek Sawicki, PSL: Moim zdaniem na początku popełniono kilka błędów. Po pierwsze wyznaczono za dużą strefę buforową. Po drugie nie zaproponowano mechanizmów rynkowych zdjęcia wieprzowiny i zdjęcia żywca wieprzowego z terenów buforowych. W tej chwili spór toczy się pomiędzy ministerstwem a zakładami przetwórczymi. Tam powinien być zastosowany mechanizm rynkowy: określona cena minimalna dla zakupu trzody z terenu buforowego i zagwarantowana wypłata rolnikom. Myślę, że wtedy zakłady inaczej podeszłyby wtedy do problemu.

A co ze skupem interwencyjnym? Rolnicy mówią, że był obiecywany ale go nie ma.

W Unii nie ma skupu interwencyjnego. Ci co o tym mówią - opowiadają głupoty. Zapomnijmy o skupie interwencyjnym. Nie może go być bo taki instrument w Unii nie istnieje.  Natomiast my powinniśmy dostawać dopłaty do wyrównania strat rynkowych rolników i zdjąć zdrowe świnie z terenów objętych kwarantanną, ograniczeniami weterynaryjnymi.

A będą te dopłaty?

W Brukseli są oferowane dwa instrumenty i myślę, że Polska je wykorzysta. Jeden to dopłaty wyrównujące do ceny rynkowej, w przypadku zakupu mięsa przeznaczonego do przetworzenia,  a z drugiej strony ewentualne rekompensaty za utylizację. Obydwa w Unii Europejskiej są stosowane.

Czy rosyjskie embargo na mięso jest sprawą czysto gospodarczą, czy elementem polityki zagranicznej Rosji? Pytam w kontekście konfliktu ukraińskiego.

Za Gomułki świnie były tematem politycznym. W tej chwili traktujmy je jednak jako temat gospodarczy.

Nie ma związku pomiędzy polityka ukraińską a embargiem?

W polityce nic nigdy nie jest zero-jedynkowe. Natomiast mogę powiedzieć, że jeszcze nie było pomoru w Europie, w Unii Europejskiej, a Rosja już stosowała sankcje wobec mięsa hiszpańskiego, portugalskiego i niektórych landów niemieckich. Jakoś w Polsce wtedy było cicho. Gdy zaczął się pomór na Litwie - Rosja miała prawo, zgodnie z porozumieniami z Unią Europejską do tego co zrobiła. Natomiast pytanie jak  Unia Europejska na to zareagowała i jak wypełniła wzajemne zobowiązania. Dzisiaj mamy embargo we wszystkich państwach unijnych  jeśli chodzi o import mięsa wieprzowego na rynek rosyjski. Natomiast jak  Rosja będzie od tego odchodziła to jest kwestia między Rosją a Unią.

A możliwe jest znalezienie jakichś innych rynków, które zastąpiłyby ten rosyjski?

Kiedy w roku 2007 i na początku 2008 otwieraliśmy ponownie rynek rosyjski nie tylko na mięso ale także inne produkty spożywcze, wiedziałem, że Rosja jest partnerem niepewnym. I wtedy zacząłem intensywna kampanię promocyjną polskiej żywności w Azji w krajach arabskich. Dzięki temu mamy już jakąś alternatywę...

Wieprzowina w krajach arabskich? Chyba jednak nie znajdzie zbyt wielu amatorów...

Mamy spory eksport do Singapuru, Japonii, Wietnamu, Korei. Mówi pani - świnie w krajach arabskich, a ja odpowiadam, ze kraje arabskiej są jednym z ważniejszych odbiorców polskich produktów mleczarskich. Trzeba dywersyfikować ten rynek, bo wcale nie jest pewne, czy Rosja nie zablokuje także tych produktów mleczarskich. Także tam, gdzie można , tam to robimy. W roku 2009 była intensywna promocja. i ten postęp eksportu na rynki poza Unię i poza Rosję jest znaczący.

A wracając do rolników z Podlasia. Z ich wypowiedzi na posiedzeniu komisji rolnictwa wynika, że są zdesperowani i ogromnie rozżaleni. Mówią, że czas płynie, a konkretnych działań ze strony rządu - jak nie było tak nie ma.

Dziwi się pani? To jest ich dorobek życia. Często taka strata decyduje o bankructwie całego gospodarstwa.  To są ludzie którzy cały czas ciężko pracują i za swoją pracę oczekują  solidnej zapłaty. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że afrykański pomór świń nie jest dziełem rolników. To jest przypadłość zwierząt dziko żyjących, a więc będących własnością państwa polskiego. I to państwo polskie musi podjąć odpowiednie działania. I podejmuje te działania. Natomiast w mojej ocenie można je przyspieszyć. 

rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook