Jedynie prawda jest ciekawa


Sawczenko: Kryzys w Europie przez działania Rosji

11.07.2016

Wierzę, że w pewnym momencie uda nam się odzyskać i okupowane terytorium Donbasu, i anektowany Krym. Dlatego robimy i będziemy robić wszystko, aby zachować jedność Ukrainy - mówiła w rozmowie z Polska Times Nadia Sawczenko, była więzień rosyjska, pilotka, a obecnie posłanka do Rady Najwyższej Ukrainy.

Sawczenko oceniła sytuację polityczną w swoim kraju i przyznaje, że Ukraina jest podzielona.  „Na Ukrainie panuje ogromna przepaść między biednymi a bogatymi, to niezwykle smutne, ale też prowokujące”.  

Dodała, że wielu oligarchów trzyma to państwo w garści i zaznaczyła jednocześnie, że będzie prowadzona z tym walka.  

Zapytana dlaczego Ukraina nie wykorzystała pierwsze szansy na przemianę, jaką była pomarańczowa rewolucja, odpowiedziała, że przez to, że była przeprowadzona pokojowo, „ludzie nie byli w stanie potem walczyć o swoje, iść w tym kierunku, który obrali wcześniej”. 

Jej zdaniem, jeżeli teraz nie uda się zmienić kraju, to będzie można pożegnać się z wszelkimi marzeniami o wolnej Ukrainie. Do tej pory nie wymieniono w sposób znaczący elit politycznych, a stare kadry zastępują młodzi politycy, którzy nie mają potrzebnego doświadczenia i nie rozumieją politycznej gry. 

Sawczenko przyznała, że jej osobistym celem jest wprowadzenie w życie wewnętrznego nowego rozporządzenia, odmieniającego sytuację kobiet w ukraińskiej armii. Za wzór podała armię Stanów Zjednoczonych, ale przede wszystkim wojsko izraelskie. 

Posłanka do Rady Najwyższej mówiła także o obowiązku wyciągnięcia z rosyjskich więzień Ukraińców, którzy trafili tam podobnie jak ona sama.  

Gdy rozmowa zeszła na temat Rosji i wschodniej Ukrainy w rękach separatystów, Sawczenko stwierdziła, że „wojna nie trwa wiecznie”. 

„Wierzę, że w pewnym momencie uda nam się odzyskać i okupowane terytorium Donbasu, i anektowany Krym. Dlatego robimy i będziemy robić wszystko, aby zachować jedność Ukrainy i dobre relacje z naszymi sąsiadami, zwłaszcza z Polską, bo Rosja robi wszystko, aby te relacje zepsuć” - powiedziała. 

Sawczenko oceniła, że kryzys migracyjny i Brexit, ciężka sytuacja UE, to „pochodne polityki rosyjskiej”, że wszystko jest powiązane z „działaniami Kremla”.  Jeśli Europa chce wygrać tę walkę, powinna walczyć z przyczynami, a nie z konsekwencjami.  

Dodała twardo, że należy „nauczyć Rosję szanować i respektować prawo międzynarodowe”.  

 „To bardzo trudne zadanie, ale gdyby się to udało, wiele problemów zostałoby rozwiązanych. (…) Nie byłoby takich podziałów w Europie, nie byłoby Brexitu i nie byłoby wszystkiego, co stało się na Ukrainie” - stwierdziła Sawczenko. 


 ak/Polska Times 

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook