Jedynie prawda jest ciekawa


Sawczenko: Kryzys w Europie przez działania Rosji

11.07.2016

Wierzę, że w pewnym momencie uda nam się odzyskać i okupowane terytorium Donbasu, i anektowany Krym. Dlatego robimy i będziemy robić wszystko, aby zachować jedność Ukrainy - mówiła w rozmowie z Polska Times Nadia Sawczenko, była więzień rosyjska, pilotka, a obecnie posłanka do Rady Najwyższej Ukrainy.

Sawczenko oceniła sytuację polityczną w swoim kraju i przyznaje, że Ukraina jest podzielona.  „Na Ukrainie panuje ogromna przepaść między biednymi a bogatymi, to niezwykle smutne, ale też prowokujące”.  

Dodała, że wielu oligarchów trzyma to państwo w garści i zaznaczyła jednocześnie, że będzie prowadzona z tym walka.  

Zapytana dlaczego Ukraina nie wykorzystała pierwsze szansy na przemianę, jaką była pomarańczowa rewolucja, odpowiedziała, że przez to, że była przeprowadzona pokojowo, „ludzie nie byli w stanie potem walczyć o swoje, iść w tym kierunku, który obrali wcześniej”. 

Jej zdaniem, jeżeli teraz nie uda się zmienić kraju, to będzie można pożegnać się z wszelkimi marzeniami o wolnej Ukrainie. Do tej pory nie wymieniono w sposób znaczący elit politycznych, a stare kadry zastępują młodzi politycy, którzy nie mają potrzebnego doświadczenia i nie rozumieją politycznej gry. 

Sawczenko przyznała, że jej osobistym celem jest wprowadzenie w życie wewnętrznego nowego rozporządzenia, odmieniającego sytuację kobiet w ukraińskiej armii. Za wzór podała armię Stanów Zjednoczonych, ale przede wszystkim wojsko izraelskie. 

Posłanka do Rady Najwyższej mówiła także o obowiązku wyciągnięcia z rosyjskich więzień Ukraińców, którzy trafili tam podobnie jak ona sama.  

Gdy rozmowa zeszła na temat Rosji i wschodniej Ukrainy w rękach separatystów, Sawczenko stwierdziła, że „wojna nie trwa wiecznie”. 

„Wierzę, że w pewnym momencie uda nam się odzyskać i okupowane terytorium Donbasu, i anektowany Krym. Dlatego robimy i będziemy robić wszystko, aby zachować jedność Ukrainy i dobre relacje z naszymi sąsiadami, zwłaszcza z Polską, bo Rosja robi wszystko, aby te relacje zepsuć” - powiedziała. 

Sawczenko oceniła, że kryzys migracyjny i Brexit, ciężka sytuacja UE, to „pochodne polityki rosyjskiej”, że wszystko jest powiązane z „działaniami Kremla”.  Jeśli Europa chce wygrać tę walkę, powinna walczyć z przyczynami, a nie z konsekwencjami.  

Dodała twardo, że należy „nauczyć Rosję szanować i respektować prawo międzynarodowe”.  

 „To bardzo trudne zadanie, ale gdyby się to udało, wiele problemów zostałoby rozwiązanych. (…) Nie byłoby takich podziałów w Europie, nie byłoby Brexitu i nie byłoby wszystkiego, co stało się na Ukrainie” - stwierdziła Sawczenko. 


 ak/Polska Times 

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook