Jedynie prawda jest ciekawa


Saulski: Rewolucji w gamingu na razie nie będzie

21.02.2013

Japoński gigant technologiczny Sony ujawnił dziś pierwszą konsolę nowej generacji – Playstation 4.

Trudno oprzeć się wrażeniu, iż pomimo radości graczy nowa konsola Sony nie będzie żadną sensacją. Podczas efektownej prezentacji pokazano jedynie… kontroler. Sony już znajduje się w sektorze gamingu w poważnym kryzysie. Nowa konsola będzie albo piorunującym sukcesem, albo gwoździem do trumny dla giganta branży.

A historia zna takie przypadki – przypomnę tu tylko koncern Sega, który w latach 90-tcy stworzył bardzo udaną konsolę Genesis tylko po to aby swoją kolejną konsolą – Saturn, całkowicie wypaść z wyścigu konsolowego. Wtedy, co znamienne, Sega została pokonana właśnie przez Sony, które weszło na rynek z pierwszą konsolą rodziny Playstation.

Jednak w obecnej generacji konsol Playstation 3 pomimo powolnego odrobienia strat z czasu premiery w 2006 roku pogrążyło firmę w kryzysie. Obecną wojnę konsol zdecydowanie wygrywa Microsoft ze swoim produktem – X-Box 360. Czy Playstation 4 zmieni ten trend?

Osobiście jestem sceptyczny. Programiści zajmujący się tworzeniem gier już teraz wyraźnie wskazują na fakt, iż proces ów jest coraz droższy – gry wyglądają coraz ładniej i oferują coraz więcej możliwości, jednak paradoksalnie stają się coraz bardziej podobne do siebie, sztampowe i nudne. Lata 2006 – 2012 powszechnie są uznawane w branży za złoty wiek. To właśnie w tym okresie gaming stał się miliardowym biznesem, bijącym na głowę przemysł filmowy i oferującym najwyższe zyski dla inwestorów w najkrótszym czasie.

Także i Polacy mają w tym swój udział – programiści z naszego kraju są znani i szanowani na świecie ze względu na tworzenie gier innowacyjnych i oryginalnych. Sukces takich produkcji jak Wiedźmin, Painkiller czy Bulletstorm ugruntowały pozycję naszych programistów na światowym rynku. Tylko czy nasze małe w skali globy firmy są w stanie zebrać odpowiednio duże środki aby tworzyć gry na konsole następnej generacji? Czas pokaże.

Ciężko też nie zauważyć, iż prezentacja Playstation 4 była bardzo pośpieszna. Nie pokazano konsoli jako takiej, zapewne czekając z tym na nadchodzące targi E3, z kolei fragmenty rozgrywki z kilku gier mających się ukazać na „czwórce” pokazano na… komputerze PC. Co więcej – graficznie nie widać tu żadnej rewolucji. Faktycznie – postacie wyglądają jeszcze bardziej realistycznie, tekstury są jeszcze bardziej szczegółowe, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że następna generacja konsol będzie właśnie skupiać się nie na innowacjach lecz na czystej kosmetyce.

Z drugiej strony Sony zapowiedziało możliwość korzystania z technologii cloud computingu, co de facto oznaczałoby, iż gracze nie nabywaliby gier w formie fizycznej, na nośniku, tylko kupowali licencję na granie z chmury. Poza tym podczas prezentacji podkreślano jak wiele nowa konsola ma mieć wspólnego z komputerami PC. Może więc gracze będą woleli kupić po prostu dobry komputer osobisty niż wydawać horrendalne kwoty na konsolę a później płacić kolejne duże sumy za gry?

Mam wrażenie pewnego dysonansu – osobiście już od lat bardziej pasjonuje mnie obserwacja gamingu jako rynku, zaś same gry nieszczególnie mnie pasjonują. Dlatego też dzisiejsza prezentacja pozostawia mnie z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony jestem niezwykle ciekaw w jakim kierunku pójdzie branża, z drugiej to co pokazano nieszczególnie zachęciło mnie do sięgnięcia samemu po kontroler. Z pewnością jednak mamy do czynienia z poważną rewolucją technologiczną. Ale czy przełoży się ona na zyski dla inwestorów?   

Arkady Saulski

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook