Jedynie prawda jest ciekawa


Saulski: Lech Kaczyński – obrońca człowieka słabego

10.04.2014

Dziś jest ten dzień, kiedy szczególnie należy spuścić głowę, pochylić ją w niemym hołdzie dla tych, którzy tak nagle odeszli. Ale jest to też dzień, kiedy powinniśmy głowę podnieść i śmiało mówić o tym kim dla Polski byli oni – których tak brakuje.

A prezydent Lech Kaczyński był nie tylko głową naszego państwa. Zbyt często zapominamy o jednym z najważniejszych wątków jego życia – o tym, iż był on zawsze obrońcą słabych, uciśnionych, ubogich. Stawał po stronie tych, którzy na nikogo innego nie mogli już liczyć.

Bo jakże to, powie ktoś, jak oddzielić Lecha Kaczyńskiego od idei Solidarności? A jednak, jakże często o tym zapominamy. To właśnie przyszły prezydent był tym, który stawał po stronie słabych. Nawet jego przeciwnicy polityczni, tacy jak chociażby Jerzy Borowczak, wspominają, iż był on, Lech Kaczyński, z krwi i kości człowiekiem Solidarności. „Miałem zaszczyt być słuchaczem wykładów z prawa pracy, które Lech Kaczyński prowadził w konspiracji w latach siedemdziesiątych” – wspomina Borowczak i dodaje – „Był wybitnym znawca prawa pracy, co w tamtym okresie było wielką wartością.”

Lech Kaczyński już w wolnej Polsce był autorem wielu opracowań naukowych z zakresu prawa pracy, do 1997 roku pracował w katedrze prawa pracy na Uniwersytecie Gdańskim. Prawa pracy, a więc tego jak praca – ta najbardziej uszlachetniająca człowieka czynność – powinna w rzeczywistości wyglądać. Praca powinna być tym, co nie tylko przynosi materialną korzyść, ale przede wszystkim staje się fundamentem ludzkiej godności. Lech Kaczyński to rozumiał – czyż właśnie w obronie tej godności – godności robotnika, pracownika, człowieka, nie występował  okresie PRL? Czyż to szacunek dla tej godności nie popchnął go do takiej a nie innej naukowej specjalizacji? To bardzo mało znany, a ważny, aspekt działalności i drogi życiowej Lecha Kaczyńskiego. Człowiek, którego praca czyni niegodnym jest tym, który wymaga największej obrony – Lech Kaczyński zawsze chciał być, i był – tym obrońca.

Gdy dziś, w Polsce wyzysku, Polsce głodowej płacy, Polsce biedy, Polsce podłości, Polsce upodlenia, Polsce ludzi bezbronnych – gdy w tej Polsce wspominamy Lecha Kaczyńskiego, wtedy przekonujemy się, jak bardzo jest on wciąż tej Polsce i Polakom potrzebny. Ten siwy profesor, spokojnie siedzący za gabinetowym biurkiem – już nawet nie prezydent, ale naukowiec, prawnik, który staje po stronie biednego, słabego, wyzyskiwanego, po prostu tego, który już sam bronić się nie może – oto Lech Kaczyński o którym także musimy pamiętać.

„Jeden drugiego brzemiona noście” – to słowa Jana Pawła II. Lech Kaczyński niósł te brzemiona. Za wielu, wielu z nas.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Arkady Saulski

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook