Jedynie prawda jest ciekawa


Saulski: Lech Kaczyński – obrońca człowieka słabego

10.04.2014

Dziś jest ten dzień, kiedy szczególnie należy spuścić głowę, pochylić ją w niemym hołdzie dla tych, którzy tak nagle odeszli. Ale jest to też dzień, kiedy powinniśmy głowę podnieść i śmiało mówić o tym kim dla Polski byli oni – których tak brakuje.

A prezydent Lech Kaczyński był nie tylko głową naszego państwa. Zbyt często zapominamy o jednym z najważniejszych wątków jego życia – o tym, iż był on zawsze obrońcą słabych, uciśnionych, ubogich. Stawał po stronie tych, którzy na nikogo innego nie mogli już liczyć.

Bo jakże to, powie ktoś, jak oddzielić Lecha Kaczyńskiego od idei Solidarności? A jednak, jakże często o tym zapominamy. To właśnie przyszły prezydent był tym, który stawał po stronie słabych. Nawet jego przeciwnicy polityczni, tacy jak chociażby Jerzy Borowczak, wspominają, iż był on, Lech Kaczyński, z krwi i kości człowiekiem Solidarności. „Miałem zaszczyt być słuchaczem wykładów z prawa pracy, które Lech Kaczyński prowadził w konspiracji w latach siedemdziesiątych” – wspomina Borowczak i dodaje – „Był wybitnym znawca prawa pracy, co w tamtym okresie było wielką wartością.”

Lech Kaczyński już w wolnej Polsce był autorem wielu opracowań naukowych z zakresu prawa pracy, do 1997 roku pracował w katedrze prawa pracy na Uniwersytecie Gdańskim. Prawa pracy, a więc tego jak praca – ta najbardziej uszlachetniająca człowieka czynność – powinna w rzeczywistości wyglądać. Praca powinna być tym, co nie tylko przynosi materialną korzyść, ale przede wszystkim staje się fundamentem ludzkiej godności. Lech Kaczyński to rozumiał – czyż właśnie w obronie tej godności – godności robotnika, pracownika, człowieka, nie występował  okresie PRL? Czyż to szacunek dla tej godności nie popchnął go do takiej a nie innej naukowej specjalizacji? To bardzo mało znany, a ważny, aspekt działalności i drogi życiowej Lecha Kaczyńskiego. Człowiek, którego praca czyni niegodnym jest tym, który wymaga największej obrony – Lech Kaczyński zawsze chciał być, i był – tym obrońca.

Gdy dziś, w Polsce wyzysku, Polsce głodowej płacy, Polsce biedy, Polsce podłości, Polsce upodlenia, Polsce ludzi bezbronnych – gdy w tej Polsce wspominamy Lecha Kaczyńskiego, wtedy przekonujemy się, jak bardzo jest on wciąż tej Polsce i Polakom potrzebny. Ten siwy profesor, spokojnie siedzący za gabinetowym biurkiem – już nawet nie prezydent, ale naukowiec, prawnik, który staje po stronie biednego, słabego, wyzyskiwanego, po prostu tego, który już sam bronić się nie może – oto Lech Kaczyński o którym także musimy pamiętać.

„Jeden drugiego brzemiona noście” – to słowa Jana Pawła II. Lech Kaczyński niósł te brzemiona. Za wielu, wielu z nas.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Arkady Saulski

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook