Jedynie prawda jest ciekawa


Saulski: Czarne protesty pokazują, że demokracja ma się coraz lepiej

06.10.2016

"Wczoraj PiS stracił moje poparcie i raczej go już nie odzyska" - mógłby ktoś powiedzieć. Drobne z mojej strony wyznanie. W ubiegłym roku podczas wyborów parlamentarnych głosowałem na PiS, skreślając zresztą kandydata na posła, którego mam przyjemność znać osobiście. Dostał się, ale ja nie o tym.

Głosowałem na PiS albowiem wcześniej w "Gazecie Wyborczej" wielokrotnie czytałem, iż partia Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło i Andrzeja Dudy zlikwiduje demokrację, wolność słowa, pluralizm mediów. Że wprowadzi jakąś quasi-monarchię czy wprost - twardą dyktaturę, sprowadzając kraj do średniowiecza i wyprowadzając nas z UE. 

Ok, pomyślałem sobie, czemu nie? Sam jestem nieszczególnie za demokracją, uważając ją za system mocno krępujący możliwości prowadzenia długofalowej polityki. Wolność słowa - jeśli ma być wolnością dla wariackich histerii - w sumie też mi nie leży. Co do monarchii - obecny prezydent ma dobrą prezencję zaś Pierwsza Dama godnie prezentuje się obok koronowanych głów, więc nie widziałem przeszkód by i jej głowę koronować. A za wprowadzaniem kraju do średniowiecza to jestem już absolutnie za albowiem wciąż za mało dla mnie w Polsce strzelistych katedr, zamki i twierdze wymagają odbudowy, zaś średniowieczny system podatkowy (bardzo, wbrew oświeceniowej propagandzie, korzystny dla objętego podatkami) uważam za wymarzony. No a jeśli chodzi o UE to choć jestem entuzjastą europejskiej integracji, to jednak obecny kształt Wspólnoty mocno się już wyrodnił, stąd członkostwo naszego kraju w strukturach Unii Europejskiej jest jakby coraz mniej opłacalne.

Tak więc zagłosowałem na pisowców z czystym sumieniem, wszak konsekwencje zwycięstwa tej partii codziennie opisywała "Gazeta Wyborcza", więc to musiała być prawda.

Zagłosowałem i zawiodłem się.

Demokracja wciąż jest, nikt jej nie likwiduje a rozmaite czarne czy KODowe protesty pokazują, iż ma się wręcz lepiej niż wcześniej. Wolności słowa jakby też więcej, monarchii jak na złość nie wprowadzają, do średniowiecza - też nie cofają. A co do UE, to nie dość, że obecna ekipa wyprowadzić nas nie chce to jeszcze umacnia tam naszą pozycję i buduje sojusze oparte na interesach a nie deklaracjach i klepaniu po pleckach - rzecz wcześniej nie do pomyślenia.

Wczorajszy dzień był gwoździem do trumny. Bo przecież nie może być tak, że wspomniana gazeta myliła się lub wprost - kłamała. Nie może przecież być tak, że pisowcy nie są bandą prymitywów w siekierami tylko przygotowanymi do rządzenia (lepiej, gorzej ale jednak) politykami. Nie może przecież być tak, że partia Kaczyńskiego nie rozgania ulicznych demonstracji pałami jak jakieś ZOMO. Wreszcie po wczorajszym posiedzeniu nad ustawą Ordo Iuris - nie może przecież być tak, że PiS nie jest bandą "fanatyków z różańcami" nad każdą kobietą w ciąży stawiającymi prokuratora (czego, nawiasem mówiąc, we wspomnianej ustawie nie było) tylko grupą mającą w obrębie tej samej partii jednak zdania na ten sam temat różne i potrafiącą działać na chłodno a nie pod wpływem chwili! 

Tak, Szanowni Państwo, robię sobie żarty, ale z jakąś taką goryczą. I mam wrażenie, że to świat sobie - w swej histerii - raczej żartuje ale ze mnie.

Arkady Saulski

[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook