Jedynie prawda jest ciekawa


Saulski: Co dalej z przemysłem?

28.09.2013

Wczoraj de facto zapadła decyzja o likwidacji Stoczni Gdańskiej. Jednocześnie w ciągu tygodnia eksperci wskazywali na to, iż kopalnie, które nie spełniają założeń rentowności powinny zostać zamknięte. Tym samym widzimy ostatni akt sztuki pod tytułem „zwijanie przemysłu w Polsce”.

Rzecz jednak w tym, że to zwijanie odbywa się od ponad dwudziestu lat. Pierwszym premierem za którego kadencji Stocznię Gdańską postawiono w stan likwidacji był… Mieczysław Rakowski.

Ale zastanówmy się – dlaczego przemysł w Polsce jest w tak fatalnym stanie? Likwidacja Autosanu, nadchodząca likwidacja Stoczni Gdańskiej, ogromne kłopoty przemysłu górniczego – to wszystko skutki fatalnego zarządzania. Fatalnego i ciągnącego się latami. Przyjrzyjmy się rachunkowi ekonomicznemu – czy w obecnej sytuacji likwidacja Stoczni Gdańskiej jest właściwa? Biorąc pod uwagę brak generowanego dochodu należy odpowiedzieć, że niestety tak. Z drugiej strony jednak przemysł jest inwestycją długoterminową – Francuzi rozumieją to i pokazali, iż utrzymanie „przy życiu” zakładów przez pewien okres czasu nierentownych, może się opłacać w dalszej przyszłości. Tak jest w przypadku ich stoczni, które po okresie „wielkiej smuty” teraz przynoszą dla Republiki Francuskiej wymierny zysk. Czego było potrzeba? Chęci działania, pomocy państwa oraz sprawnego zarządzania. W Polsce chęć ratowania stoczni wykazują tylko związki zawodowe, pomoc państwa to marzenie, a sprawne zarządzanie? Zapomnijmy o tym w ogóle.

I jeszcze mały paradoks – w PRL przemysł stoczniowy był jednym z tych, które przynosiły państwu wymierny dochód, zaś nasze konstrukcje okrętowe były cenione na całym świecie. To duża zasługa zarówno pokolenia jeszcze przedwojennych inżynierów jak i, mówiąc współcześnie, ówczesnych „menadżerów”, którzy starali się zarządzać przemysłem sprawnie, pomimo układów i siermięgi „prylu”. W latach 90-tych jednak przemysł stał się po prostu masą upadłościową, nadającą się tylko do rozgrabienia. Dlaczego? Wątków jest wiele i opisano je już wielokrotnie.

W Polsce są pieniądze na drogie fotele dla ministrów, są pieniądze na koncerty Madonny i utrzymywanie „Kosza Narodowego w Warszawie”, który rokrocznie będzie generował straty. W Polsce są pieniądze na milionowe nagrody dla urzędników, którzy nic absolutnie nie produkują (stosując wciąż język ekonomii). W Polsce są wreszcie pieniądze na przekręty przy budowie absolutnie wszystkiego, z podstawową infrastrukturą na czele.

Ale na pomoc dla przemysłu stoczniowego? Nie – na to pieniędzy nie ma. Czemu? Trudno jednoznacznie powiedzieć, ale może właśnie dlatego, że dawniej to stocznia i stoczniowcy, kopalnie i górnicy, i robotnicy w ogóle byli tymi, z którymi nawet czerwona władza musiała się liczyć.

A teraz to się skończyło. Pomiędzy szkieletami dźwigów świszczeć będzie wiatr. Przynajmniej do czasu, aż te dźwigi – dla Polaków symbolu wolności – nie zostaną rozmontowane. Symboliczne i jakże wymowne memento.

Arkady Saulski

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot:PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook