Jedynie prawda jest ciekawa


Saulski: 4 czerwca młodym okiem

04.06.2013

Dla człowieka mojego pokolenia, a więc urodzonego w samej końcówce lat 80-tych 4 czerwca nie jest żadnym świętem radości z odzyskanej wolności, lecz raczej świętem wielkiej, niewykorzystanej szansy i szemranego „dilu” klepniętego przez ludzi o których nawet dziś nic nie wiemy.

Pomijając już aspekt nikłej wiedzy historycznej moich rówieśników to nawet dla osoby zainteresowanej tematem badanie tych spraw jest dość kłopotliwe. I co ciekawe – bardzo trudno mi znaleźć źródło rzetelnej wiedzy na temat obrad Okrągłego Stołu oraz tzw. Pierwszych wolnych wyborów. Dlaczego?

Przejdę do tego za chwilę, teraz jednak wytłumaczę się Państwu z pierwszego zdania. Otóż – dlaczego nie świętuję 4 czerwca? Cóż – przede wszystkim dlatego, że moje pokolenie w ogóle nie pamięta PRL. Nasza świadomość ukształtowana jest już w III RP, gdzie wszędzie wokół pełno było haseł o wolności gospodarczej, kapitalizmie et cetera, a my jednak, jak w starym dowcipie – co innego słyszeliśmy i co innego widzieliśmy. W telewizji Kulczyk, Gudzowaty i trzęsące się maszyny do liczenia banknotów, a my? „Bida Panie”, umowa 5 złotych za godzinę i tak dalej. Ja i moi rówieśnicy inaczej oceniamy Polskę, mamy inne kategorie. Nie jesteśmy wyposzczeni po „komunie” – nie rzucamy się na każde świecidełko, nie mamy zamiaru dziękować za pełne półki, ponieważ dla mojego pokolenia jest to standard oczywisty. I nawet nie zamierzamy za to przepraszać. Widzimy natomiast, że ta Polska wokół nas – krzykliwa, kolorowa, pełna szklanych galerii handlowych i promocji „trzy w cenie dwóch” to jakaś fasada, za którą kryje się postpeerelowskie próchno. I nawet jeżeli nie mamy świadomości procesów i manewrów politycznych to czujemy to jednak podskórnie.

I tutaj przechodzimy do meritum. Bo załóżmy, że chcemy pogłębić wiedzę, dowiedzieć się właściwie co się wtedy wydarzyło i z czyim udziałem… idziemy do biblioteki, czytelni naukowej i co? I nic!

Bo historia strajków lat 80-tych, Solidarności, porozumień Okrągłostołowych i pierwszych wolnych wyborów to jest jakaś rafa niewiedzy. Pomimo ogromnego wysiłku niezależnych historyków, takich jak Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk i wielu, wielu innych to cały czas, jakby celowo stara się nas utrzymać w jakiejś permanentnej dezinformacji.

Przykład pierwszy z brzegu – strajk sierpniowy. Przecież wydarzenie tak znaczące i precedensowe w każdym normalnym kraju doczekałoby się nie jednej, a setek monografii. Dzięki ogromnej pracy historyków jesteśmy w stanie badać naprawdę o wiele bardziej odległe wydarzenia. Bitwa pod Trafalgarem jest tak dobrze zbadana, że przy drobnym wysiłku bylibyśmy w stanie odnaleźć nazwiska każdego załoganta z okrętów uczestniczących w walce. Powiem więcej – w dzisiejszych czasach (rok 2013) wiemy nawet jak wyglądało oblężenie Jerozolimy przez krzyżowców w 1099 roku! I to co do godziny – kiedy walczyła która grupa rycerzy i gdzie, o jakiej godzinie upadła która baszta i przez kogo została zdobyta, i tak dalej, i tak dalej. Strajk sierpniowy? Cisza.

Podobnie ma się rzecz z biografiami wielu „bohaterów” okrągłostołowo-magdalenkowych. Nawet postacie tak znane jak Bronisław Geremek czy Adam Michnik (o Jaruzelskim nie wspominając) nie mogą doczekać się kompletnych biografii. Jak już to otrzymujemy jakieś pocięte, ocenzurowane żywoty świętych, z których wynika, że Geremek w latach 50-tych w ogóle nie istniał, a Michnik nie ma i nie miał żadnej rodziny.

Z tego właśnie powodu nawet gdyby moi rówieśnicy chcieli się czegoś dowiedzieć to nie za bardzo mogą. Nie rozumieją tej rocznicy, nie pojmują czemu mają się cieszyć – bliższym dla nich świętem jest już rocznica akcesji do UE, bo dzięki temu mogą przynajmniej opuścić Polskę i udać się gdzieś na zmywak. Taka to smutna prawda o moim pokoleniu.

Aha – a gdyby kto pytał czy wiem, dlaczego właściwie nas się trzyma w takiej dezinformacji, to odpowiadam – tak wiem. Młody to może jestem, ale już nie naiwny.

Arkady Saulski 

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook