Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: "Próby zakłócania miesięcznicy były barbarzyńskie"

12.12.2016

"Całym zamiarem tej demonstracji, czego zresztą organizatorzy nie kryli, było przeszkodzenie uczestnikom miesięcznicy w odbyciu swojego zgromadzenia" - mówił w rozmowie z "Super Expressem" Jacek Sasin, komentując wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu 10 grudnia.

Przypomnijmy, że "Obywatele RP" w bezprecedensowy sposób próbowali przeszkodzić w obchodach 80. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. 

"Z tego, co wiem, oba zgromadzenia formalnie były legalne. Można mówić jednak o czymś, co rzeczywiście jest nielegalne czy sprzeczne z duchem konstytucyjnego przepisu mówiącego, że każdy obywatel ma prawo demonstrować i wyrażać swoje poglądy. (...) To fakt, że jedni obywatele próbują drugim uniemożliwić swobodne wyrażanie poglądów" - tłumaczył Sasin. Poseł PiS podkreślił, że osoby reprezentowane przez Pawła Kasprzaka mieli jeden cel. "Całym zamiarem tej demonstracji, czego zresztą organizatorzy nie kryli, było przeszkodzenie uczestnikom miesięcznicy w odbyciu swojego zgromadzenia. Mówiono o tym, że zajęty będzie krzyż, że więcej się tam żadne miesięcznice nie odbędą. Celem organizatorów kontrdemonstracji nie było więc wyrażanie swoich poglądów, ale uniemożliwienie obywatelom skorzystania ze swoich konstytucyjnych praw" - mówił.

W perspektywie sobotnich wydarzeń, Sasin odniósł się do ustawy o zgromadzeniach. "Niemniej zakłócano miesięcznicę. Ale przecież nie chodzi o to, żeby komuś uniemożliwić manifestowanie. Chodzi o to, żeby każdy mógł z tego prawa w sposób nieskrępowany korzystać. Stąd nasza propozycja zapisów ustawowych, żeby manifestacje i kontrmanifestacje mogły się odbywać jednocześnie niemal w tym samym miejscu, ale przy zachowaniu pewnego oddalenia od siebie. Zapisaliśmy 100 m" -  zaznaczył.

kk/Super Express

[fot. Fratria]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook