Jedynie prawda jest ciekawa

Sasin: Prezydent wykorzystywany do walki politycznej

12.12.2011

W Kielcach odsłonięta została ulica im. Lecha Kaczyńskiego. To kolejny przykład upamiętnienia śp. Prezydenta, który zginął w katastrofie smoleńskiej. O komentarz w tej sprawie portal Stefczyk.info poprosił Jacka Sasina, byłego współpracownika śp. Prezydenta:

Cieszę się, że w Kielcach została odsłonięta ulica im. Lecha Kaczyńskiego. Oceniam ten fakt bardzo pozytywnie. Chciałoby się jednak, żeby takie inicjatywy nie były specjalnym wydarzeniem, żebyśmy traktowali je jako coś zupełnie normalnego. Zbliża się przecież po woli druga rocznica śmierci śp. Prezydenta.

Symboliczne, że wydarzenie to miało miejsce w przeddzień rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Bowiem trzeba pamiętać, że śp. Lech Kaczyński był również działaczem opozycji antykomunistycznej, był represjonowany w czasie stanu wojennego. Pełnił wiele bardzo ważnych funkcji. Jest czymś zupełnie normalnym, że polskie ulice noszą imiona tak zasłużonych ludzi. Chciałoby się, żeby upamiętnianie śp. Prezydenta przez nadawanie jego imienia różnym obiektom było na porządku dziennym. Jednak niestety tak nie jest.

Wciąż słychać, że inicjatywy upamiętnienia śp. Lecha Kaczyńskiego spotykają się z niezrozumiałym dla mnie sprzeciwem i atakiem. To bardzo smutne. Na tę niechęć składają się różne czynniki. Prezydent już za życia był niesłychanie atakowany, budził niezwykle silne negatywne emocje u ludzi, którzy nie zgadzali się na politykę odcięcia od postkomunizmu. Ta niechęć niestety została przeniesiona na czas po jego śmierci. To trudne do przyjęcia, ale tak się dzieje.

Nie można również nie zauważyć, że śp. Lech Kaczyński jest wykorzystywany przez przeciwników Prawa i Sprawiedliwości. Jego wykorzystuje się w otwartej walce politycznej. Przeciwnicy PiS prowadzą walkę z tą partią uciekając się do ataków na zmarłego Prezydenta. I nie widzą w tym niczego niestosownego. Wykorzystują do tego człowieka, który miał bardzo wiele dokonań dla Polski. Oprócz niechęci, jaka została przeniesiona z czasu życia śp. Lecha Kaczyńskiego występuje również chęć wykorzystania jego osoby do bieżącej walki politycznej.

not saż
[fot. Prezydent.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook